Czy gratulowanie ciąży jest faux pas? "Więcej jest strachu, rozgoryczenia i frustracji niż radości"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy przyszła mama potrzebuje gratulacji?
Czy przyszła mama potrzebuje gratulacji?
Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam - napisy
Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam - napisy
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w samochodzie?
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w samochodzie?
Na co się szczepić w ciąży?
Na co się szczepić w ciąży?
Jak partner może wspierać kobietę w ciąży?
Jak partner może wspierać kobietę w ciąży?
Ciąża to ważne wydarzenie w życiu, więc wyrażenie swojej radości i gratulacji bywa zwykle dobrym zwyczajem. Jednak nie zawsze. Podczas gdy niektóre przyszłe mamy ogłaszają ciążę publicznie, inne wolą zachować te informacje dla siebie. Jak reagować? O gratulacjach, nieproszonych radach i… dotykaniu ciążowego brzuszka opowiedziały nam psycholożka i psychoterapeutka Sylwia Kopka oraz świeżo upieczona mama Stasia - Sylvia Novak.

Gratulowanie ciąży – czy zawsze powinniśmy to robić?

Utarło się, że ciąża to powód do radości. Może mieć to związek ze społeczną idealizacją macierzyństwa i powszechnym przekonaniem, że każda kobieta ciążę powinna przyjąć z radością i wdzięcznością, niezależnie od okoliczności życiowych zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Tymczasem ciąża nawet chciana, która pojawia się w bardzo sprzyjających okolicznościach, jest zawsze, zawsze dużą życiową zmianą, ogromnym wyzwaniem dla naszej psychiki i ciała. Wszystko to powoduje, że oprócz radości u wielu pań pojawia się też niepewność, strach, smutek i żal.

- Nie bierzemy pod uwagę zewnętrznych okoliczność. Jak kobieta się czuje, w jakim jest stanie, jaką ma gotowość psychiczną. Możemy czuć się przytłoczone. Ze swojego doświadczenia pracy gabinetowej mogę powiedzieć, że więcej jest strachu, rozgoryczenia i frustracji niż radości. To jest prywatna sprawa, którą możemy chcieć zachować dla siebie – powiedziała psycholog.

Teorię te potwierdziła także Sylvia Novak. Jak przyznała, wraz z partnerem trzy lata starali się o dziecko. Gdy w końcu się udało, okazało się, ze ciąża jest zagrożona. Przez pierwszy trymestr wokalistka nie chciała więc chwalić się nowiną. Niestety napierali na nią internauci.

- To był moment, kiedy dostawałam wiadomości. Pytały mnie czy się udało, czy już jestem w ciąży. A to nie był czas, kiedy chciałam o tym mówić. To było bardzo nie na miejscu. Takich pytań nie powinno być. W ciąży jest bardzo dużo presji. Ludzie chcą wchodzić z butami w nasze życie i komentować – powiedziała artystka.

Psycholog zaznaczyła zaś, że w społeczeństwie istnieje błędne przekonanie, o tym, że kiedy kobieta zachodzi w ciążę, to przestaje być to jej prywatną sprawą. - Ludzie mają większą skłonność do tego, żeby traktować ciążę kobiety jako dobro społeczne – dodała.

Dotykane brzucha ciężarnej - jak reagować?

Tendencja do dotykania, masowania brzucha przejawia się u wielu osób jako naturalny odruch. Choć nie zakłada złych intencji, to jednak bardzo mocno ingeruje w prywatność przyszłej mamy. Tymczasem tak jak przed ciążą, tak i w jej trakcie każdy powinien stosować się do zasad zachowywania przestrzeni osobistej, która wynosi minimalnie 45 cm.

- Ja jestem osobą asertywną i moje otoczenie o tym wie. Nawet moja przyjaciółka zapytała mnie, czy może dotknąć brzucha, bo czułam ruchy dziecka i chciała zobaczyć. To dotykanie przez najbliższych po zapytaniu nie przekraczało mojej granicy, ale wiem, że wiele kobiet ma z tym problem – powiedziała Sylvia Novak.

Psycholog zaś dodała, że przekraczanie granic bliskości i intymności u kobiet w ciąży jest ryzykowne. Przyszła mama zazwyczaj sama czuje się pogubiona, nie wie, gdzie się kończy, a gdzie zaczyna czy brzuch należy jeszcze do niej, czy do dziecka, które jest osobą jednostką. - Jeśli ktoś wyjmie rękę, by dotykać brzucha, kobieta może poczuć się niewidzialna. Może poczuć, że znika ze swoimi granicami i emocjami – powiedziała psycholog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości