Ciąża to wyjątkowy, a zarazem trudny czas dla kobiety. Dla przyszłych ojców to zaś idealny moment, by zadbać o partnerkę, wspierać ją i zapewnić odpowiednią opiekę. Jaką pomocą się wykazać w chwilach oczekiwania, jak i przy samym połogu? O tym opowiedzieli nam psycholożka i terapeutka Sylwia Sitkowska, a prywatnie mamy trójki dzieci oraz Ewa i Bartosz – rodzice wesołej gromadki.
Relacje partnerskie w trakcie ciąży
Ciąża i połóg to jeden z trudniejszych okresów w związku. Zmiany hormonalne w organizmie kobiety często nie pozostają bez wypływu na nastrój. Zazwyczaj uboższe jest również życie intymne, co często wpływa na ogólną formę związku. Pamiętajmy, że to mija. W tym trudnym, a jednocześnie ekscytującym czasie przyszła mama oczekuje od mężczyzny przede wszystkim czułości, miłości i akceptacji, spokoju, nieprzywiązywania się do jej zmienności, zapewnienia, że nadal jest atrakcyjna jako partnerka.
- W Polsce uważamy, że ciąża to nie jest choroba, że kobieta powinna być radosna i cieszyć się tym czasem. Pamiętamy, że to jest burza hormonów, są zmienne nastroje, są łzy, jest śmiech. Mężczyźni nie wiedzą, co się dzieje w organizmie kobiety. Te stwierdzenia, że to jest stan naturalny, to nie do końca jest prawda. Ciąża to jest olbrzymi wysiłek dla organizmu kobiety. Ja bardzo proszę panów, żeby doczytywać, edukować, że to jest stan, który się pojawia, a potem znika. Trzeba nastawić się na to, że to jest trudny czas. Badania pokazują, że ciąża i okres okołoporodowy to jest okres najbardziej narażony na kryzys w związku – powiedziała psycholożka Sylwia Sitkowska.
Po narodzinach dziecka cała uwaga rodziców skierowana jest na nowego członka rodziny. W tych chwilach warto, aby świeżo upieczeni ojcowie, zaopiekowali się także kobietą, która ma za sobą wyczerpujący proces noszenia ciąży. Wsparcie fizyczne mogłoby zaś polegać na wykonywaniu cięższych prac czy zakupów. Psychiczne na akceptacji, ćwiczeniu cierpliwości oraz zejściu z oczekiwań wobec partnerki. Unikać zaś należy niepotrzebnych emocji, zbędnych kłótni czy sporów.
Coś o tym wie Ewa Frej. Jak przyznaje, najstarsze dzieci wychowywała sama. Mogła liczyć tylko na siebie. Tym bardziej doceniła swojego kolejnego męża – Bartosza, który pomagał jej przy dzieciach, jak tylko potrafił. A warto podkreślić, że zakochani musieli stawić czoła podwójnemu szczęściu, bo urodziły im się dwa razy bliźniaki.
- Pierwsza ciąża była trudną ciążą, bo była zagrożona. Ja mam wrażenie, że cały czas byłam w szpitalu. Chłopcy urodzili się w 28. tygodniu. Jak dzieci się urodziły, to wychowywaliśmy je pół na pół. Oboje wstawaliśmy w nocy. Teraz obowiązki są u nas podzielone. Mąż odpowiada za te rzeczy na zewnątrz, wozi dzieci, odwodzi. Ja jestem w domu i zajmuję się pozostałymi – powiedziała Ewa.
Samotne macierzyństwo i chwile zwątpienia
W Dzień Dobry TVN przedstawiliśmy również materiał o kobietach, które będąc w ciąży, zostały same. Partnerzy, a zarazem ojcowie podjęli decyzję, o zakończeniu relacji i pozostawieniu swojej rodziny. Jak przyznaje Karolina Jakobsche z Fundacji Jestem Mamą, jest to bardzo trudny czas dla kobiety. Pojawiają się huśtawki nastrojów, burza hormonalna, wsparcie partnera jest więc nieocenione. Świeżo upieczone matki dają sobie jednak radę i same. Jest w nich wiele siły i determinacji, by zadbać o malucha i mimo przeciwności losu stworzyć mu kochający dom. Często zapominają jednak o jednej, istotnej rzeczy.
- W samotnym macierzyństwie najważniejsze jest pamiętanie o sobie. Na to nie ma czasu. Tego bym życzyła wszystkim samodzielnym matkom, żeby tak zorganizowały czas, żeby mogły odetchnąć, wyjść z koleżankami i uwierzyły w siebie – dodała Karolina Jakobsche.
Jak samotne matki poradziły sobie w trudnych momentach? Jak wygląda rodzicielstwo w pojedynkę? Zobaczcie ten materiał.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Popularny lek przeciwbólowy przyjmowany w ciąży może powodować problemy u dzieci
- Dziecku spieszyło się na świat, a jego rodzice utknęli w korku
- Przed zajściem w ciążę postawiła mężowi cztery warunki. "Nie musisz mieć dzieci"
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: K.Ciesielska, M.Wrońska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News