Ciążowe tematy dla młodej mamy
Leki przeciwbólowe w ciąży
Jak informuje pismo "Neurotoxicology and Teratology" w najnowszym badaniu udowodniono, że częstsze przyjmowane acetaminofenu w trakcie ciąży, a zwłaszcza w drugim trymestrze, ma związek z niewielkimi, ale znaczącymi problemami z koncentracją uwagi u małych dzieci. Badanie przeprowadził dr Megan Woodbury i prof. Susan Schantz. W jego roku wykazano, że większa ekspozycja na ten środek w okresie prenatalnym wiąże się z opóźnieniami językowymi u dzieci.
Acetaminofen to popularny środek przeciwbólowy, chociaż znany raczej jako paracetamol. Jest uważany za "najbezpieczniejszy środek przeciwbólowy i zmniejszający gorączkę dostępny w czasie ciąży" - podaje portal rynekzdrowia.pl. Jednak już wcześniejsze badania wykazywały, że możliwe są negatywne skutki dla dzieci, które mogły być narażone na działanie tego leku w trakcie ciąży.
Wpływ leku przeciwbólowego na rozwój dzieci
Megan Woodbury z Northeastern University oraz emerytowana prof. Susan Schantz z University of Illinois kierowały badaniem przeprowadzonym na University of Illinois Urbana-Champaign w ramach Illinois Kids Development Study. W badaniu wzięto pod ocenę setki dzieci, a także ich prenatalne narażenie na chemikalia. Opiekunowie mieli ocenić zachowanie swoich pociech w wieku 2, 3 i 4 lat.
- Oceniono ponad 300 dzieci w wieku 2 lat, 262 ponownie w wieku 3 lat i 196 w wieku 4 lat - podaje portal rynekzdrowia.pl.
Z badań wynika, że u dzieci, których matki przyjmowały w trakcie trwania ciąży acetaminofen (zwłaszcza w drugim trymestrze), zaobserwowano wzrost problemów z uwagą i zachowaniem u 2-, 3-, a także 4-latków. Wpływ leku na okres płodowy powiązano także z opóźnieniami językowymi u dzieci. Zaobserwowano między innymi więcej zachowań typu ADHD, czyli zachowań ekstrenalizacyjnych.
- Rodzaje zachowań zgłaszanych przez opiekunów obejmowały takie rzeczy, jak mówienie przez dziecko poza kolejnością, brak uwagi, brak ciszy, gdy powinno być cicho, nie siadanie, gdy powinno siedzieć, oraz bycie nieco agresywnym w stosunku do innych dzieci - wskazała prof. Schantz.
Nie potwierdzono jednak, aby u dzieci występowało ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Mimo to, jak podkreśliła ekspertka, "wydaje się natomiast, że dzieci mają więcej problemów ze skupieniem uwagi niż ich rówieśnicy, którzy byli mniej narażeni lub nie byli narażeni na paracetamol w łonie matki".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dziecku spieszyło się na świat, a jego rodzice utknęli w korku
- Mamoza - co robić, gdy maluch nie chce się oderwać od mamy? Czat z ekspertem
- Objawy u dziecka, które powinny zaalarmować rodziców. "To może uratować im życie"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rynek Zdrowia
Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images