Popularny lek przeciwbólowy przyjmowany w ciąży może powodować problemy u dzieci

Popularny lek przeciwbólowy przyjmowany w ciąży może powodować problemy z koncentracją u dzieci
Popularny lek przeciwbólowy przyjmowany w ciąży może powodować problemy z koncentracją u dzieci
Źródło: Oscar Wong/Getty Images
Z najnowszego badania wynika, że częste stosowanie pewnego leku przeciwbólowego w trakcie ciąży, może wpływać na problemy z koncentracją uwagi u małych dzieci. Szczególnie niebezpieczny może być w drugim trymestrze. O którym produkcie mowa?

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Leki przeciwbólowe w ciąży

Jak informuje pismo "Neurotoxicology and Teratology" w najnowszym badaniu udowodniono, że częstsze przyjmowane acetaminofenu w trakcie ciąży, a zwłaszcza w drugim trymestrze, ma związek z niewielkimi, ale znaczącymi problemami z koncentracją uwagi u małych dzieci. Badanie przeprowadził dr Megan Woodbury i prof. Susan Schantz. W jego roku wykazano, że większa ekspozycja na ten środek w okresie prenatalnym wiąże się z opóźnieniami językowymi u dzieci.

Acetaminofen to popularny środek przeciwbólowy, chociaż znany raczej jako paracetamol. Jest uważany za "najbezpieczniejszy środek przeciwbólowy i zmniejszający gorączkę dostępny w czasie ciąży" - podaje portal rynekzdrowia.pl. Jednak już wcześniejsze badania wykazywały, że możliwe są negatywne skutki dla dzieci, które mogły być narażone na działanie tego leku w trakcie ciąży.

Wpływ leku przeciwbólowego na rozwój dzieci

Megan Woodbury z Northeastern University oraz emerytowana prof. Susan Schantz z University of Illinois kierowały badaniem przeprowadzonym na University of Illinois Urbana-Champaign w ramach Illinois Kids Development Study. W badaniu wzięto pod ocenę setki dzieci, a także ich prenatalne narażenie na chemikalia. Opiekunowie mieli ocenić zachowanie swoich pociech w wieku 2, 3 i 4 lat.

- Oceniono ponad 300 dzieci w wieku 2 lat, 262 ponownie w wieku 3 lat i 196 w wieku 4 lat - podaje portal rynekzdrowia.pl.

Z badań wynika, że u dzieci, których matki przyjmowały w trakcie trwania ciąży acetaminofen (zwłaszcza w drugim trymestrze), zaobserwowano wzrost problemów z uwagą i zachowaniem u 2-, 3-, a także 4-latków. Wpływ leku na okres płodowy powiązano także z opóźnieniami językowymi u dzieci. Zaobserwowano między innymi więcej zachowań typu ADHD, czyli zachowań ekstrenalizacyjnych.

- Rodzaje zachowań zgłaszanych przez opiekunów obejmowały takie rzeczy, jak mówienie przez dziecko poza kolejnością, brak uwagi, brak ciszy, gdy powinno być cicho, nie siadanie, gdy powinno siedzieć, oraz bycie nieco agresywnym w stosunku do innych dzieci - wskazała prof. Schantz.

Nie potwierdzono jednak, aby u dzieci występowało ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Mimo to, jak podkreśliła ekspertka, "wydaje się natomiast, że dzieci mają więcej problemów ze skupieniem uwagi niż ich rówieśnicy, którzy byli mniej narażeni lub nie byli narażeni na paracetamol w łonie matki".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Rynek Zdrowia

Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości