Mamoza - co robić, gdy maluch nie chce się oderwać od mamy?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Mamoza – kiedy maluch jest uzależniony od mamy (napisy)
Mamoza – kiedy maluch jest uzależniony od mamy (napisy)
Jak odkryć w dziecku pasję?
Jak odkryć w dziecku pasję?
Pytania naszych widzów do psycholożki dotyczące dzieci
Pytania naszych widzów do psycholożki dotyczące dzieci
Więź łączącą matkę z dzieckiem trudno porównać z czymkolwiek. Bywa na tyle intensywna, że utrudnia - tak istotne przecież - wzajemnie uniezależnienie się. Co zrobić, kiedy maluch nie chce odstępować mamy nawet na krok? Poruszyliśmy ten temat w Dzień Dobry TVN.

Czym jest mamoza?

Siła przywiązania dziecka do matki na pewnych etapach jego życia potrafi bywać uciążliwa. Maluch nie opuszcza rodzica na krok i trudno funkcjonować osobno od niego. Jak poradzić sobie z tym etapem w życiu dziecka?

- Nie mogłam doczekać się tej mamozy, bo czekałam na pierwsze "mama". Jak się zaczęło, to trochę zmieniłam zdanie. Polega to na tym, że dziecko chce cały czas do mamy. (...) W tej chwili każde moje wyjście z domu to duże emocje - Katarzyna Olubińska, dziennikarka i mama Julii.

- To naturalny etap i pokazuje, jak mocną więź ma dziecko z mamą. Przez pierwsze tygodnie to tylko ona się nim zajmowała. Apeluję też, żeby mamy zadbały o swoje emocje i dla siebie, bo często zapominamy w mamozie o sobie - dodała Julia Szyńska, właścicielka żłobka i mama Laury.

Jak radzić sobie z mamozą?

Etap w trakcie rozwoju dziecka zwany mamozą bywa normalny, a dzięki odpowiedniej komunikacji z pociechą, można wypracować, jak z niego wychodzić.

- Dziecko ma zdolność przywiązywania się do wielu osób. To, że przywiązuje się do mamy na początku, nie oznacza, że relacja z tatą czy babcią jest gorsza. Kolejnych dorosłych też trzeba pokazywać jako osoby, na które można liczyć - powiedziała Ola Belta-Iwacz, psycholożka dziecięca.

- Wyjścia z domu dla mam faktycznie są trudne. Czasem, kiedy czujemy, że mamy więcej czasu i siły, to warto się pożegnać, żeby dziecko wiedziało, że mama nie znika magicznie - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Ben Bloom

podziel się:

Pozostałe wiadomości