Projekt "Stołówka na piątkę" - na czym polega?
Historia akcji "Stołówka na piątkę" zaczęła się od tego, że dzieci Anny Narel nie chciały dłużej jeść szkolnych obiadów. Właścicielka hoteli postanowiła więc interweniować w tej sprawie i zwróciła uwagę na jakość przygotowywanych w placówkach dań. Przedsięwzięciem zainteresowała się również Joanna Kozłowska.
- Znalazłyśmy opracowania, które pokazały, jak ogromne ilości jedzenia marnowane są w szkołach podstawowych. To jest od 13 do nawet 30 ton jedzenia w ciągu roku szkolnego, czyli z niespełna 180 dni - wskazują twórczynie projektu.
Kuchenne rewolucje w białostockich szkołach
W ramach projektu "Stołówka na piątkę" w białostockich placówkach edukacyjnych przeprowadzane są warsztaty dla dzieci o zdrowym żywieniu oraz profesjonalne szkolenia dla osób przygotowujących obiady. Akcja została zrealizowana już w 13 szkołach.
- Zmieniamy dania, wprowadzamy nowe, urozmaicamy je. Zależy od problemu, który się znajduje w danej szkole - wyjaśnia szefowa kuchni Ewelina Łapińska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Co trzeci uczeń ma nadmierną masę ciała". Specjalistki podpowiadają, jak to zmienić
- Karmi 1,5-roczną córkę świerszczami. Dzięki temu oszczędza na jedzeniu 500 zł tygodniowo
- Dieta wegetariańska jest bezpieczna dla dzieci. Nie może jednak zabraknąć w niej dwóch składników
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN