Materiał promocyjny

"Co trzeci uczeń ma nadmierną masę ciała". Specjalistki podpowiadają, jak to zmienić

Junior-Edu-Żywienie - na czym polega program? Jaki jest jego cel?
Warsztaty o zdrowym żywieniu dla szkół
Źródło: Dzień Dobry TVN

Junior-Edu-Żywienie to program edukacji żywieniowej dla uczniów szkół podstawowych w klasach I-VI. Przyczynkiem do jego powstania był pogłębiający się problem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedziały dr hab. Anna Harton oraz dr Katarzyna Wolnicka, specjalistki w dziedzinie żywienia i dietetyki.

Junior-Edu-Żywienie - cel

Junior-Edu-Żywienie jest realizowany przez specjalistów w dziedzinie żywienia i dietetyki.

- To program, w którym szkolimy nauczycieli, uczymy uczniów i przekazujemy wiedzę rodziców. Zależy nam na tym, abyśmy od najmłodszych lat edukowali pod względem żywienia dzieci w różny sposób. Abyśmy edukowali wszystkich, którzy są odpowiedzialni za to żywienie, bo to jest nasza inwestycja w zdrowe społeczeństwo - podkreślała dr hab. Anna Harton, kierownik ds. szkoleń Junior-Edu-Żywienie, Katedra Dietetyki SGGW.

- W ostatnich latach obserwujemy wzrost nadwagi otyłości, szczególnie u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Już co 3 uczeń ma nadmierną masę ciała. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość, bo ona prowadzi do szeregu chorób takich jak nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe czy nawet nowotwory - dodała dr Katarzyna Wolnicka, kierowniczka Zakładu Edukacji Żywieniowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

Jak zaznaczyła specjalistka, zdrowe żywienie gwarantuje odporność na choroby, ale także wpływa na prawidłowy rozwój zarówno psychiczny, jak i fizyczny.

Junior-Edu-Żywienie - co zawiera?

W ramach programu Junior-Edu-Żywienie są m.in.

  • szkolenia dla nauczycieli - moduły: dla nauczycieli klas I-III i dla nauczycieli klas IV-VI;
  • pomoce dydaktyczne dla nauczycieli – w tym gotowe scenariusze zajęć opracowane przez praktyków i naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Państwowego Instytut Badawczego;
  • cykl lekcji Jeżowe Moce – pomoc dla nauczyciela i ucznia. Dla nauczyciela inspiracje do przeprowadzenia zajęć, a dla ucznia atrakcyjna nauka przez zabawę,
  • aplikacja EduJEŻ i komiks,
  • zajęcia kulinarne.

Więcej informacji o programie żywieniowym w materiale wideo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości