Gdzie zorganizować piknik
Planując piknik dla naszej pociechy, niezależnie, czy jest to z okazji Dnia Dziecka, jego urodzin czy zwykłe rodzinne wyjście, warto zastanowić się nad najlepszym miejscem. Gdzie zorganizować piknik? Najwygodniejszym miejscem może okazać się park, w którym jest dużo trawników. Drzewa będą osłaniać nas od silnego wiatru i dawać cień, jeśli będzie upał. Drugim miejscem mogą być specjalne altanki i zadaszone przestrzenie przeznaczone na piknik.
Dzieci
Piknik można także zorganizować nad jeziorem lub rzeką. W takim przypadku warto sprawdzić prognozę pogody - czy będzie ciepło i nie będzie wietrznie. Jeśli prognozy będą pomyślne, to śmiało możemy wybrać się w te miejsca. Zabawę można również urządzić nad morzem, jednak warto wtedy wziąć specjalny parawan, aby osłonić się od silnych podmuchów.
Czym jeszcze kierować się przy wyborze miejsca? Tym, co lubi nasze dziecko. Jeśli woli po posiłku bawić się na placu zabaw - warto wybrać park, gdzie znajduje się taki, który jest bezpieczny i dobrze wyposażony. Jeśli zaś przepada za zabawami w piasku lub wodzie - warto zdecydować się na plażę nad jeziorem, zalewem lub morzem.
O czym pamiętać przygotowując piknik
Przygotowując piknik, należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim przygotowaniu niezbędnych akcesoriów. Oprócz jedzenia i przekąsek potrzebny będzie nam koc, na którym się rozłożymy. Nie wolno zapominać o sztućcach. W przypadku pikniku można postawić na zastawę ekologiczną, wykonaną z bambusa lub plastiku z recyklingu. Można również skorzystać z tradycyjnej ceramiki, trzeba jednak ją odpowiednio zapakować, aby nie uległa uszkodzeniom.
Wybierając koc warto zdecydować się na taki z nieprzemakalną powłoką. Dzięki temu, nawet jeśli usiądziemy w miejscu, w którym jest wilgotno, nie zmokniemy i materiał nie przemoknie.
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest zorganizowanie atrakcji. Mogą to być gry planszowe, wspólne malowanie buzi, gry towarzyskie (np. kalambury). Dzięki temu nikt nie będzie się nudził na wspólnym wyjściu, a przy okazji będzie to dobry moment na wzmocnienie więzi rodzinnych i poznanie siebie nawzajem.
Piknik dla dziecka - przykładowa lista
- serwetki,
- kubeczki jednorazowe/wielorazowe,
- sztućce,
- talerzyki,
- koc,
- parawan do osłonięcia przed wiatrem,
- wilgotne/antybakteryjne chusteczki,
- dekoracje, np. czapeczki, balony, konfetti,
- lampiony, np. na baterie,
- poduszki - do siadania, położenia się,
- zabawki, np. farby do malowania twarzy, gry planszowe,
- jedzenie,
- kuchenkę polową,
- przenośną lodówkę lub chłodzoną torbę,
- zapasową wodę i napoje.
Jeżeli planujemy imprezę w większym gronie, warto pamiętać o tym, aby dopasować ilość zastawy, poduszek i koców do planowanej liczby osób.
Co zabrać do jedzenia na piknik
Jeśli chcemy zorganizować piknik, to nie wolno zapominać o jedzeniu. Dobrze jest to zrobić odpowiednio wcześniej. Wygodniej jest zrezygnować z ciepłych dań, zwłaszcza w okresie letnim, a raczej skupić się na przekąskach i potrawach, które nie wymagają podgrzewania. Jeśli zdecydujemy się na potrawy mrożone i z lodem - nie można zapomnieć o zabraniu przenośnej lodówki.
Ze względu na charakter takiego spotkania, warto postawić na drobne przekąski, które można podjadać w trakcie gier i maksymalnie jedno główne danie. Zamiast kupnych ciastek i słodyczy lepiej postawić na owoce i posiłki, które można zrobić w domu. Do picia najlepsza będzie lemoniada, np. cytrynowa lub z rabarbarem.
Co można przygotować na piknik? Sprawdź dania, które polecamy:
- Przysmak dzieci - muffinki z kawałkami czekolady
- Muffinki z borówkami amerykańskimi – przepis na najlepsze muffinki z jagodami
- Tartaletki z kremem jaglanym i owocami
- Tarty na słodko i na słono - przepisy
- Tarty na obiad i deser. Doskonałe przepisy Sebastiana Olmy
- Zdrowe niskokaloryczne przekąski do pracy i na wieczór
- Przekąski do chrupania przed telewizorem. Zaskocz rodzinę i przyjaciół ciekawymi daniami
- Słoik rozmaitości na drugie śniadanie - przepis Grzegorza Zawieruchy
Jaki napój wziąć na piknik? Sprawdź nasze przepisy:
- Ten nietypowy napój zawojował TikToka. Poznajcie przepis na... bitą lemoniadę
- Domowa lemoniada z arbuza, idealna na upały i nie tylko. Jak ją przyrządzić?
- Lemoniada ogórkowa domowej roboty. Jak przygotować ten oryginalny napój?
- Ma niewiele kalorii i jest pyszna! Przepis na domową lemoniadę
- Lemoniada rabarbarowa z miętą i rozmarynem - przepis Szymona Czerwińskiego
- Domowa kombucha, lemoniada i lassi, czyli napoje mocy na upały. Poznaj przepisy Karoliny i Macieja Szaciłło
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: laflor/Getty Images