Ciąża

Dlaczego kobiety rodzą, leżąc na plecach? "To fetysz jednego mężczyzny"

Ciąża

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
American Journal of Public Health, TikTok
Kobieta rodzi w pozycji leżącej

Ciało kobiety przystosowane jest do rodzenia dzieci w pozycji wertykalnej, która dzięki działaniu grawitacji sprzyja szybszemu rozwieraniu się szyjki macicy. Dlaczego więc w szpitalach króluje pozycja horyzontalna? Słowo "królować" w tym przypadku ma szczególne znaczenie, bowiem w XVII wieku na ten innowacyjny pomysł wpadł władca Francji Ludwik XIV. Powód może bulwersować.

Pozycja horyzontalna a pozycja wertykalna podczas porodu. Która lepsza?

Profesor Lauren Dundes w artykule "Ewolucja pozycji matki podczas porodu" opublikowanym na łamach prestiżowego czasopisma American Journal of Public Health przekonuje, że leżenie na plecach z rozłożonymi, zadartymi do góry nogami nie wpływa korzystnie na przebieg naturalnych porodów. Czyni je dłuższymi i bardziej bolesnymi.

Dawniej kobiety nagminnie przybierały zgodną z fizjologią oraz działaniami grawitacji pozycję wertykalną, czyli spionizowaną. Dziś w ten sposób określa się każdą pozycję różniącą się od horyzontalnej. Ciężarne mogły instynktownie zmieniać swoje położenie: chodzić, tańczyć, kołysać biodrami, kucać, klęczeć oraz siedzieć na tzw. krześle porodowym. Panie korzystały z tego przywileju do XVII wieku.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Profesor socjologii Lauren Dundes uświadamia, że tradycję tę przerwał król Francji Ludwik XIV. Władca miał niecodzienny, bulwersujący fetysz - lubił oglądać porody i jednocześnie kontrolować, czy nowo narodzone dziecko nie zostało podmienione.

Aby zapewnić sobie odpowiedni widok podczas "seansu", król rozsiadał się wygodnie na fotelu i nakazywał ciężarnym, żeby przybrały pozycję leżącą i skierowały ku niemu narządy rozrodcze. Metoda ta zyskała na popularności i okazała się wygodnym rozwiązaniem dla akuszerek, a potem dla medyków. Niestety mniej praktycznym dla rodzących.

Pozycja leżąca podczas porodu. Skąd się wzięła?

Horyzontalna pozycja porodowa święci triumfy w placówkach medycznych. Dzięki niej położnicy mają łatwiejszy dostęp do dróg rodnych kobiet i mogą na bieżąco obserwować poszczególne etapy porodu. Niestety na drugi plan zszedł komfort samych rodzących, które dostosowały się do panujących norm i muszą przeznaczać znacznie więcej sił na parcie, ponieważ nie korzystają z dobrodziejstw grawitacji.

Ten intrygujący temat poruszyła w sieci Kellie Leonard - tiktokerka, która przedstawia się jako naukowiec biomedycyny. Jej nagranie szybko stało się viralem. Obejrzały je niemal trzy miliony użytkowników aplikacji.

- Okazuje się, że powód, dla którego współcześnie kobiety rodzą w pozycji leżącej, to fetysz jednego mężczyzny, króla. Pozycja leżąca wydłuża porody i nie jest naturalna, ale została przyjęta przez środowisko medyczne i voilà! Kobiety są zmuszane do tej pozycji po dzień dzisiejszy - uświadamia na filmiku, nie kryjąc zbulwersowania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: American Journal of Public Health, TikTok

Źródło zdjęcia głównego: Jokic/Getty Images, TikTok

Pozostałe wiadomości