W Szwecji na świat przyszło pierwsze w historii dziecko z macicy, którą wszczepił matce robot. To niewiarygodne osiągnięcie medycyny oraz technologii, a także szansa na poczęcie dla wielu kobiet, które nie mają tego organu. - Dzięki technice wspomaganej robotem można wykonać zabiegi, które wcześniej uważano za niemożliwe - mówił jeden z lekarzy.
"Bardziej nas uczłowieczy"
Czym jeszcze zaskoczy nas nauka?
W Dubaju zakończyła się jedna z najważniejszych na świecie konferencji technologicznych GITEX.
Do niedawna roboty, z którymi będzie można rozmawiać czy spacerować, to była fikcja, którą oglądać można było tylko na ekranie telewizora. Dziś nam towarzyszą w różnych sytuacjach: pomagają w kuchni, w domu, ale także asystują przy operacjach. Czy niedługo będą w stanie zastąpić ludzi?
O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiada z najbardziej kosmicznego miejsca w Polsce, czyli ze Starachowic. To tu odbywają się największe w Europie mistrzostwa robotyczne. Do Starachowic przyjechało 30 drużyn z całego świata. Będą konkurować ze sobą na konstrukcje łazików marsjańskich. Co to takiego? I jakie szanse ma w tej konkurencji Polska?
Parę lat temu historie o maszynach mądrzejszych od człowieka można było znaleźć tylko w scenariuszach filmów Sciencie Fiction. Dziś sztuczna inteligencja podpowiada nam, co kupić w sklepie internetowym, pomaga dojechać do celu w możliwie najkrótszym czasie i pracuje jako tłumacz. Czy maszyny zastąpią ludzi? Czy możliwe jest, że przejmą panowanie nad światem? w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dr. Jakuba Bochińskiego - naukowca z Centrum Nauki Kopernik oraz dziennikarza naukowego Jana Stradowskiego.
Studenci z Koła Naukowego Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej zakwalifikowali się do finałów jednego z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów robotów mobilnych - Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge w Abu Zabi. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o projekt i konkurs. Kto z nimi współpracuje? Co jeszcze muszą dopracować w projekcie? Ile kosztuje udział w konkursie? Jaką kwotę zebrali do tej pory? Sprawdziliśmy, czy łazik, który był w naszym studiu potrafi odkręcać korki :)
Czasami rodzice nie mają pomysłu, gdzie posłać swoje dzieci na ferie zimowe. Mamy dla nich pewną propozycję. Dzieci będą nią zachwycone.
W Dzień Dobry TVN gościliśmy wynalazcę i propagatora polskiej technologii Marka Cieślę. Pokazał nam portfel, którego nie zgubimy. Z czego jest uszyty? Jak działa aplikacja, w którą wyposażony jest portfel? Kto zainspirował wynalazcę do stworzenia takiego gadżetu? Pan Marek wytłumaczył również, jak działa sterownik, na bazie którego można zbudować roboty.
Krzysztof Bieńkowski uczy dzieci wykorzystując roboty. Ferie z robotami to kreatywne ferie w mieście. Na tych zajęciach dzieci projektują i konstruują roboty. Roboty z klocków na pilota, dmuchany R2D2. I drukarka 3D, która wydrukowała logo Dzień Dobry TVN!
Jutro w Dzień Dobry TVN: kulisy bollywoodzkiej produkcji i łamanie hinduskich stereotypów, co zrobić z dziećmi w czasie ferii - puścić na skocznię, czy dać pod opiekę robotom? A także, jak każdy z nas może nauczyć się być szczęśliwym. Pokażemy jutro o 8.00. Zapraszamy!
Fotel z EKG, wanna wysyłająca wiadomości tekstowe i nanoroboty czyli technologia w służbie człowiekowi. Jakie nowoczesne technologie udało się już opracować, a nad czym wciąż pracują naukowcy z Centrum Nanotechnologii przy Politechnice Gdańskiej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza naukowego Karola Wójcickiego i prof. dr. hab. inż. Wojciecha Sadowskiego.