Bycie mamą to marzenie wielu kobiet. Niestety, czasem widok upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym to wręcz nieosiągalny cel. Nie chodzi tylko o kwestie niepłodności. Wiele osób LGBTQ+ ma problem z zajściem w ciążę z uwagi na brak partnera - mężczyzny. Pewna mieszkanka Londynu znalazła rozwiązanie. "Podjęłam decyzję, by zrobić to samodzielnie"
- Kiedy wyszłam z tą inicjatywą, lekarz był zaskoczony - wyznaje w Dzień Dobry TVN pani Marta.
Dzięki temu mogła "dać nowe życie" pacjentowi z listy oczekujących.
Dawca zginął w wypadku samochodowym.
Tomasz Kożuch jest zawodowym strażakiem z Wadowic. Do niedawna był zdrowym i silnym mężczyzną, ale w spotkaniu z pandemią otarł się o śmierć. Lekarze robili wszystko, co w ich mocy, by uratować pacjenta. "Panie Tomku, chyba aniołowie nad Panem czuwają. Jest dawca" – usłyszał pewnego dnia od lekarki.
Jolanta Skiełczyńska została dawcą nerki dla swojego partnera, Sławomira. Operacja odbyła się 21 maja w warszawskim Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus. W Polsce to nadal rzadkość. Specjalnie dla dziendobry.tvn.pl para opowiedziała swoją wzruszającą historię.
Zachęcenie ozdrowieńców do oddawania osocza - taki jest główny cel akcji "Portret za osocze". Składnik krwi może pomóc wyzdrowieć, skrócić czas trwania choroby, a tym samym przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Dodatkowo dawca otrzyma wyjątkowe zdjęcie. Do projektu dołączyli fotografowie z całej Polski. O szczegółach opowiadała w naszym programie inicjatorka akcji Hanna Derecka.
W tym trudnym dla wszystkich czasie, ważna jest solidarność. Osoby, które przeszły już COVID-19 mogą pomóc tym, którzy walczą z chorobą. O oddawanie osocza apelują zarówno lekarze, jak i ośrodki krwiodawstwa. Czy istnieją przeciwskazania? O tym opowiedziały nam dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz Klaudia El Dursi, prezenterka.
Transplantacja to metoda, która zrewolucjonizowała medycynę. Organów jednak wciąż jest za mało, a liczba potrzebujących nie maleje. Wielka Brytania to kolejny kraj, który wprowadził zasadę, że każdy obywatel jest domniemanym dawcą organów.
Cała Holandia żyje tą aferą. W jednej z klinik, lekarz przez 17 lat pobierał nasienie od jednego dawcy, podejrzewa się również, że mieszał różne próbki, a nawet, że sam był dawcą. W efekcie tych działań jeden z anonimowych dawców może być biologicznym ojcem ... ponad 200 dzieci. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Kamila Bałuka, autora książki „Wszystkie dzieci Louisa”, w której opisuje tę aferę.
Pani Agata ma dopiero 24 lata, ale życie zdążyło ją już doświadczyć. Jej syn Antek bardzo poważnie zachorował i potrzebował przeszczepu wątroby. Dawcą została jego mama. Po przeszczepie wraca do normalnego życia i chce pokazać innym mamom, że można o siebie zadbać. Pomogła jej w tym Maja Sablewska, prowadząca program "Sablewskiej sposób na modę". Poznajcie wyjątkową bohaterkę metamorfozy Mai.
Jak reagują rodziny zmarłych na chęć pobrania od zmarłego narządów? Co jest w tej pracy najtrudniejsze? Dlaczego "oświadczenie woli" nie ma w Polsce mocy prawnej? Czym jest tzw. centralny rejestr sprzeciwów. O swojej pracy opowiedziała Magdalena Bagniuk, pielęgniarka i koordynator transplantacyjny ze Szpitala Praskiego w Warszawie.
Zobaczcie pierwsze spotkanie Adama "Nergala" Darskiego z Grzegorzem Kajtą, dawcą szpiku, który uratował mu życie.
10 grudnia ruszyła akcja Fundacji TVN 'nie jesteś sam' - "Zostań dawcą". Na stronie www.zostandawca.pl wszyscy mogą znaleźć informacje o tym, jak i gdzie można się zarejestrować, by zostać dawcą szpiku. W Dzień Dobry TVN gościliśmy m.in. Czesława Mozila, który zaangażował się i wspiera akcję.