Zamek Kra­sic­kich w Kra­si­czy­nie - histo­ria, atrak­cje tury­styczne

Zamek Krasickich w Krasiczynie
Zwie­dza­nie zamku w Kra­si­czy­nie – histo­ria, atrak­cje
Źródło: Adrian Kwiatkowski/Getty Images
Rene­san­sowo-manie­ry­styczny zamek w Kra­si­czy­nie to jeden z najpięk­niej­szych zabyt­ków, jakie podzi­wiać można na tere­nie woje­wódz­twa pod­kar­pac­kiego. Licz­nie odwie­dzana przez tury­stów budowla otrzy­mała w 2018 roku tytuł Pom­nika Histo­rii. Jaka jest histo­ria Zamku Kra­sic­kich i jakie sekrety kryją jego mury?

Wspo­mi­na­jąc pol­skie budowle powstałe w stylu rene­san­so­wym, na myśl przy­cho­dzą takie perły archi­tek­to­niczne jak Zamek Kró­lew­ski na Wawelu czy kra­kow­skie Sukien­nice. Tym­cza­sem piękny zamek w Kra­si­czy­nie rów­nież zasłu­guje na szcze­gólną uwagę. Mury kra­si­czyń­skiego pałacu kryją bowiem nie tylko piękne ele­menty archi­tek­to­niczne, ale również cie­kawą histo­rię i mistyczne legendy. By w pełni poczuć magię tego miej­sca, zwie­dza­nie zamku warto roz­po­cząć od spa­ceru brze­giem pły­ną­cej nie­opo­dal rzeki i ota­cza­ją­cego zespół pała­cowy parku.

Zamek w Kra­si­czy­nie - opis zespołu pała­co­wego

Pomimo licz­nych poża­rów i sto­czo­nych w oko­licy bitew Zamek Kra­sickich zacho­wał nie­mal pra­wie nie­zmie­nioną formę od cza­sów jego powsta­nia. Zespół pała­cowy został wznie­siony na pla­nie pro­sto­kąta, a na naro­żach wznie­siono cztery baszty: Kró­lew­ską, Papie­ską, Boską i Szla­checką (zwaną rów­nież Rycer­ską).

Pomię­dzy murami znaj­duje się roz­le­gły dzie­dzi­niec, zaś od pół­nocy i wschodu skrzy­dła miesz­kalne. Brama wjaz­dowa oraz wzno­sząca się nad nią repre­zen­ta­cyjna Wieża Zega­rowa znaj­dują się na ścia­nie zachod­niej. Nato­miast część połu­dniową kom­pleksu zaj­mują mury obronne zakoń­czone piękną balu­stra­dową attyką. Choć cały zamek w Kra­si­czy­nie wzbu­dza nie­mały podziw, za naj­cen­niej­szy jego ele­ment uznaje się pięk­nie zdo­bioną kaplicę znaj­dującą się w Basz­cie Boskiej.

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Histo­ria zamku w Kra­si­czy­nie

Histo­ria, jaką kryje zamek w Kra­si­czy­nie, jest rów­nie cie­kawa jak jego archi­tek­tura. Jego budowę roz­po­czął pod koniec XVI wieku kasz­te­lan prze­my­ski Sta­ni­sław Kra­sicki, który zapra­gnął prze­kształ­cić na pałac sto­jącą w tym miej­scu warow­nię. Przez dzie­się­cio­le­cia kolejni wła­ści­ciele roz­bu­do­wy­wali kom­pleks pała­cowy, wzno­sząc m.in. kolejne baszty. Dobre czasy zamku zakoń­czyły się XVIII wieku, kiedy to został naje­chany przez woj­ska rosyj­skie i Koza­ków. Powoli ule­gał znisz­cze­niu, zra­bo­wano jego kom­naty i kaplicę, a wyniku zanie­dba­nia runęła Baszta Papie­ska.

Dopiero w latach 30. XIX wieku nowy wła­ści­ciel posia­dło­ści Leon Sapieha odre­stau­ro­wał popa­da­jący w ruinę pałac. Rodzina Sapie­hów zamiesz­ki­wała zamek w Kra­si­czynie aż do wybu­chu II wojny świa­to­wej. Do tego czasu odbu­do­wali zanie­dbane mury i wypo­sa­żyli splą­dro­wane kom­naty. Za cza­sów ich rezy­do­wa­nia został także roz­bu­do­wany park ota­cza­jący zamek, ponieważ wła­ści­ciele sadzili w nim dąb, gdy w rodzi­nie uro­dził się chło­piec i lipę, gdy uro­dziła się dziew­czynka. W cza­sie wojny zamek sta­no­wił miej­sce reali­za­cji antypol­skiego filmu pro­pa­gan­do­wego ZSRR pt. „Wiatr ze Wschodu”. Po woj­nie prze­kształ­cono go w tech­ni­kum leśne, które mie­ściło się tam aż do 1996 roku.

Zwie­dza­nie zamku w Kra­si­czy­nie

Obec­nie w pałacu mie­ści się hotel i restau­ra­cja. Znaczna jego część udo­stęp­niona jest rów­nież zwie­dza­ją­cym. Zwie­dza­nie zamku w Kra­si­czynie moż­liwe jest jedy­nie w okre­sie od połowy kwiet­nia do połowy paździer­nika. W ramach zwie­dza­nia można wejść na Wieżę Zega­rową, a w lochach zam­ko­wych podzi­wiać bogato wypo­sa­żoną Salę Tor­tur.

Histo­ria nie­szczę­śli­wej miło­ści - legenda zamku w Kra­si­czynie

Legenda zamku w Kra­si­czy­nie głosi, że roze­grała się w nim histo­ria nie­szczę­śli­wej miło­ści. 16-let­nia córka Leona Sapiehy Zosia zako­chała się bowiem w bied­nym chło­pie Sta­siu. Ojciec nie pozwo­lił jej na zwią­zek z uko­cha­nym i wygnał z zamku chłopca wraz z całą jego rodziną. Zosię zaś zmu­sił do mał­żeń­stwa z dużo star­szym od dziew­czyny szlach­ci­cem.

Tuż przed ślu­bem ubrana w ślubną suk­nię Zosia poin­for­mo­wała rodzi­ców, iż idzie do Baszty Boskiej, aby w spo­koju pomo­dlić się w kaplicy. Zamiast tego popeł­niła samo­bój­stwo, wyska­ku­jąc z naj­wyż­szego okna wieży, a jej duch, wciąż ubrany w białe szaty, po dzień dzi­siej­szy nawie­dza zamek w Kra­si­czy­nie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości