Świat

Brześć na Białorusi – co warto zobaczyć? Zabytki, atrakcje, ciekawostki

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Brześć na Białorusi

Brześć to miasto, które przyciąga Polaków nie tylko bliskością granicy. Dowiedz się, z jakiego powodu!

Brześć to współczesna nazwa miasta, w przeszłości nazywało się Brześć Litewski lub Brześć nad Bugiem. Położone jest przy ujściu Muchawca do Bugu. Dziś jest siedzibą administracyjną obwodu brzeskiego. To dość duże miasto, drugie pod względem powierzchni na Białorusi, szóste pod względem liczby mieszkańców. Brześć jest istotnym ośrodkiem przemysłowym. Dla Polaków szczególnie interesująca jest jednak historia tego miasta!

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Brześć Białoruski – historia

Brześć był miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego i I Rzeczypospolitej, a w dwudziestoleciu międzywojennym stolicą województwa poleskiego. Obradowały tu sejmiki ziemskie. Do 1945 roku Brześć znajdował się na terytorium Polski, nic więc dziwnego, że nasz naród darzy je szczególnym zainteresowaniem.

Brześć – co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Brześciu – świątynia rzymskokatolicka do 1948 roku była katedrą. Znajduje się na Placu Lenina. Kościół został wzniesiony w 1856 roku na planie prostokąta i w dominującym wówczas stylu klasycystycznym. Po 1945 roku świątynia była czasowo zamknięta, a w latach 50. dokonano przebudowy, by przystosować obiekt pod muzeum krajoznawcze. W 1990 roku zadecydowano o zwrocie świątyni wiernym. W środku znajduje się słynny obraz Matki Boskiej Ocalenia, która przedstawiona jest w sukience z pozłacanego srebra, jest to kopia wizerunku z bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Gdy trwała Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka, wierni zdołali ukryć Matkę Boską Brzeską przed władzą, wróciła na swoje miejsce po odzyskaniu niepodległości przez państwo białoruskie. Kościół ewangelicki w Brześciu – znajduje się przy ulicy Karola Marksa. Świątynia była otwarta dla wiernych w latach 1938–1945. Autorem projektu świątyni jest Józef Barański. Budowla powstała bardzo szybko, w zaledwie pięć miesięcy, tuż przed wybuchem wojny. Ponoć przy budowie osobiście pomagali brzescy wojskowi. Niestety w 1945 roku parafia ewangelicka przestała istnieć, a budynek przejęło państwo radzieckie. Umieszczono w nim kino, a budynek niszczał. Obecnie jest wynajmowany prywatnym firmom. Twierdza Brześć – w 1833 roku rosyjski car Mikołaj I Romanow nakazał swym poddanym budowę twierdzy w Brześciu. Już z samego założenia miał być to system fortyfikacji, umożliwiającej trzymanie w ryzach podbitej Polski. Twierdza ma bardzo bogatą historię. Budowę fortyfikacji ukończono w roku 1842, a na początku XX wieku przeszła rozbudowę. W 1915 roku wycofujący się Rosjanie samodzielnie zniszczyli część umocnień. Od 1919 roku twierdza była własnością Polski, jej komendantem został Andrzej Opatowicz. W 1930 roku, gdy trwał proces brzeski, więziono tam działaczy opozycji Centrolewu. Gdy wybuchła II wojna światowa, twierdza została zdobyta przez Niemców, choć Polakom udało się odeprzeć aż siedem szturmów. Sowieci zdołali obronić twierdzę w 1941 roku, wydarzenie to, przede wszystkim dzięki propagandzie, urosło do rangi symbolu, choć w rzeczywistości nie miało większego znaczenia strategicznego. Do 1941 roku twierdza służyła Sowietom głównie jako katownia. W czerwcu 2008 roku w Twierdzy Brzeskiej odbyło się spotkanie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki i ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Sobór św. Symeona Słupnika – cerkiew powstała w drugiej połowie XIX wieku, znajduje się na rogu ulic Marksa i Moskiewskiej. Gdy ją wzniesiono, była jedyną świątynią prawosławną w Brześciu, a drewniana budowla wiele razy padła ofiarą pożarów. Budowa świątyni murowanej zaczęła się w 1862 roku, obiekt w stanie surowym oddano w 1865 roku. Sobór został wówczas poświęcony przez biskupa brzeskiego Ignacego. W 1865 roku nastąpiło bardzo ważne wydarzenie dla świątyni – przeniesiono tam relikwie św. Atanazego.

Zobacz wideo: Mieszkamy na pograniczu polsko-białoruskim

Mieszkamy na pograniczu polsko-białoruskim
Mieszkamy na pograniczu polsko-białoruskim Jak wygląda życie na pograniczu polsko-białoruskim? Źródło: Dzień Dobry TVN

Odwiedzając to miasto, oprócz podziwiania wiekowych zabytków, warto wybrać się także na wycieczkę szlakiem polskich zabytków modernistycznych. Pochodzą one z czasów II Rzeczypospolitej, a więc z lat 1918–1939. Po kontemplacyjnej wyprawie po słynnych świątyniach trasa taka może stanowić przyjemne wytchnienie. Oto lista propozycji miejsc, które warto zobaczyć:

  • Dom Harcerza z 1932 roku, autorem projektu jest Marian Lalewicz,
  • Bank projektu Mariana Lalewicza,
  • Urząd Wojewódzki wzniesiony w 1938 roku,
  • Szkoła Rzemiosł powstała w 1937 roku, autorem projektu był Jerzy Beill,
  • Hotel oficerski z 1938 roku, który zaprojektował Jan Zachwatowicz,
  • Kasa Chorych z 1929 roku, autorami projektu jest małżeństwo – Helena i Szymon Syrkusowie,
  • Kolonia Mieszkaniowa "Narutowicza", która pochodzi z lat 1921–1939, autorami projektu są: Julian Lisiecki, Marcin Weinfeld.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ryhor Bruyeu/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości