Polska

Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej – szlaki turystyczne

Polska

Autor:
Adraian
Adamczyk
Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej

Hala Gąsienicowa od lat przyciąga miłośników górskich wspinaczek. Uważa się ją za jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Powstało na niej schronisko PTTK Murowaniec, do którego z pewnością prędzej czy później trafią miłośnicy wędrówek po polskich Tatrach.

Całoroczne schronisko PTTK Murowaniec, otwarte w dwudziestoleciu międzywojennym, to bez wątpienia jeden z najważniejszych symboli polskich Tatrach. Leży na wysokości 1500 m n.p.m., na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Miejsce wybrane na schronisko nie było przypadkowe – z Hali Gąsienicowej rozciąga się piękny widok na Orlą Perć. W okolicy znajdują się zarówno turystyczne szlaki wysokogórskie, jak i trasy rekreacyjne. W zimie schronisko służy jako baza narciarska.

Zobacz wideo: Góry

Góry

Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Rzuć wszystko i jedź w polskie góryDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Szlak na Murowaniec

Do schroniska Murowaniec można dostać się jedynie pieszo – droga jest zamknięta dla samochodów i innych pojazdów. Najpopularniejszą trasą jest prowadzący przez Boczań 5-kilometrowy szlak oznakowany na niebiesko. Wiedzie on przez Kuźnice, a jego przejście zajmuje ok. 1,5 godz. Inną drogą prowadzącą do schroniska jest oznakowana na żółto trasa przez dolinę Jaworzynki, której długość również wynosi 5 km. Kolejną opcją jest dotarcie do schroniska drogą z Brzezin – szlak jest oznakowany na czarno i ma 7 kilometrów. Trasa z Brzezin jest również szlakiem rowerowym. Inną opcją jest wybranie szlaku zielonego z Doliny Białki, znajdującej się w pobliżu przejścia granicznego na Łysej Polanie. Droga do schroniska zajmuje ok. 3,5 godz. i prowadzi przez Rusinową Polanę i Rówień Waksmundzką. Szlak ten, mimo że jest dłuższy niż inne, wiedzie przez malownicze okolice – po jednej stronie można podziwiać Tatry, po drugiej Pogórze Spisko-Gubałowskie. W zimie przy dobrej pogodzie wszystkie trasy są dostępne dla turystów. Jedynie w przypadku bardzo złej pogody lub zagrożenia lawinowego powinno się wybrać okrężną drogę z Brzezin, przeznaczoną do transportowania zaopatrzenia.

Murowaniec – szlaki turystyczne

Przy schronisku Murowaniec znajduje się kilka szlaków turystycznych. Z Hali Gąsienicowej można dostać się na Orlą Perć. Chcąc wejść na Zawrat, trzeba podążać na początku szlakami prowadzącymi na Kasprowy Wierch. Można wybrać szlak żółty wiodący na Kasprowy Wierch i następnie na Zawrat przez Świnicę, szlak zielony na Przełęcz Liliowe i potem na Zawrat lub szlak czarny na Świnicką Przełęcz i na Zawrat przez Świnicę. Dopiero po wejściu na Zawrat można rozpocząć właściwy szlak Orlej Perci. Inną opcją dostania się bezpośrednio na Zawrat ze schroniska w Murowańcu jest szlak niebieski. Należy pamiętać, że nie jest to łatwa trasa – w niektórych punktach do pomocy zamontowane są łańcuchy. Ze schroniska Murowaniec można również iść na Kościelec – przejście trasy prowadzącej przez przełęcz Karb zajmuje ok. 2 godz. Można też wybrać się w dłuższą wędrówkę ze schroniska, w kierunku Czerwonych Wierchów przez Kasprowy Wierch. W zależności od czasu i sił można zdecydować się na krótszą lub dłuższą trasę. Najdłuższy wariant to ok. 8-godzinna wędrówka. Po drodze mija się m.in. Kondracką Kopę, Małołączniak i Ciemniak.

Schronisko Murowaniec – pokoje

Schronisko PTTK Murowaniec ma aż 116 miejsc noclegowych. Goście mogą skorzystać z pokoi 2-, 3-, 4-, 5- i 6-osobowych, a także z sal wieloosobowych. W pokojach 2-, 3- i 4-osobowych odwiedzający nie muszą płacić za pościel. W innych pokojach opłata ta wynosi 15 zł. W schronisku dla gości dostępna jest restauracja i bufet. Dodatkowo goście, którzy chcą odpocząć i zrelaksować się, mogą skorzystać z gier planszowych czy dostępnej na miejscu gitary. W schronisku za nocleg można zapłacić kartą.

Schronisko Murowaniec – kamera

To, co dzieje się na Hali Gąsienicowej, w pobliżu schroniska Murowaniec, można oglądać na żywo przez specjalną kamerę online. Kamera na Murowaniec nie jest dostępna, ale widoczne są okolice. Obraz z kamery można oglądać na stronie internetowej www.kameryzakopane.pl. Dzięki kamerom internetowym można też obserwować, co się dzieje w innych miejscach, m.in. na zakopiańskich Krupówkach, Gubałówce, Kasprowym Wierchu czy Polanie Szymoszkowej.

Zobacz wideo: Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach

Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach Źródło: Dzień Dobry TVN

Murowaniec ­– zalew

Zalew Murowanie, mimo że dzieli nazwę ze słynnym tatrzańskim schroniskiem, nie ma z nim nic wspólnego. Wodny zbiornik Murowaniec znajduje się w województwie wielkopolskim. Powstał w latach 2002–2004. Murowaniec spełnia przede wszystkim funkcje retencyjne dla Kaliskiego Węzła Wodnego. Jednak nad zalewem można również wypoczywać – w pobliżu Murowańca znajdują się popularne wśród turystów gospodarstwa agroturystyczne, zlokalizowane we wsiach Młynisko i Krzyżówki.

Zobacz także:

Autor:Adraian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: TomasSereda/Getty Images

Pozostałe wiadomości