Polska

Pieniński Park Narodowy – atrakcje i ciekawostki dotyczące regionu

Polska

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy to jeden z 23 polskich parków i jednocześnie najstarszy z całej grupy. Powstał w 1932 r. Mimo niewielkich rozmiarów stanowi jeden z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych obszarów tego typu. Pieniński Park Narodowy obfituje w szlaki turystyczne, które prowadzą przez najbardziej atrakcyjne punkty, takie jak zamek w Czorsztynie, Trzy Kopce czy Trzy Korony. Jakie zwierzęta żyją w parku i co warto uwzględnić podczas zwiedzania?

Pieniński Park Narodowy zawdzięcza swoje położenie prof. Stanisławowi Kulczyńskiemu, który w 1921 r. opracował projekt rezerwatu na tym obszarze. W jego skład wchodzą: masyw Trzech Koron, Pieninki, Zielone Skałki, Przełom Dunajca i Pieniny Czorsztyńskie. Jest to jeden z najcenniejszych terenów pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Pieniński Park Narodowy to nie tylko przepiękne szlaki, ale również zachwycające rośliny i zwierzęta. Podczas wędrówek można spotkać zwłaszcza sporą liczbę motyli różnych gatunków. Dzięki przyjaznemu klimatowi i wapiennemu podłożu na terenie parku istnieje bardzo bogata flora. Na uwagę zasługują przede wszystkim gatunki niespotykane w innych regionach świata – mniszek pieniński i pszonak pieniński oraz te, które przetrwały wcześniejsze okresy geologiczne.

Zobacz wideo: Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłekDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Pieniński Park Narodowy – opis obszaru i podstawowe informacje

Symbolem Pienińskiego Parku Narodowego są Trzy Korony – najbardziej rozpoznawany i jednocześnie najwyższy szczyt Pienin Środkowych. To właśnie w tym kierunku najczęściej odbywają się wycieczki turystyczne. Chcąc zwiedzić obszar parku, warto wybrać jeden ze szlaków, który pozwoli zobaczyć największe atrakcje okolicy. Ich długość jest zróżnicowana, można więc bez problemu dopasować je do własnej kondycji i posiadanego czasu. Pieniny to pasmo o długości około 35 km, podzielone na trzy części przez przełomy Dunajca. Składają się na nie Pieniny Spiskie, Pieniny Właściwe (Środkowe) i Małe Pieniny. Najatrakcyjniejszym obszarem są Pieniny Właściwe ze względu na ciekawe ukształtowanie terenu i jego malowniczość. Co warto zobaczyć na obszarze parku?

Trzy Korony – Pieniński Park Narodowy słynie z wapiennych turni i stromych zboczy, które tworzą nie tylko sam szczyt, ale również cały masyw Trzech Koron. Można znaleźć tu wiele rzadkich roślin, które nie występują w innym miejscu gór. Turyści bez problemu trafią na miejsce, gdyż prowadzi tu wiele szlaków, zarówno od strony Szczawnicy, Krościenka, jak i Czorsztyna. Punktem kulminacyjnym jest platforma widokowa na Okrąglicy, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Dunajec, obszar parku i okoliczne góry, m.in. Tatry i Beskid Sądecki. Zamek Pieniny – leży w masywie Trzech Koron, pod szczytem Góry Zamkowej. Według przekazów kronikarskich to właśnie tutaj schroniła się św. Kinga wraz z zakonnicami podczas najazdu Mongołów w XIII w. Przypuszcza się, że zamek został zbudowany na jej życzenie i miał pełnić funkcję schronu. Zamek w Czorsztynie – zlokalizowany jest w pobliżu dawnego traktu z Krakowa na Węgry. Obiekt powstał najprawdopodobniej na życzenie księżnej Kingi, która władała tym obszarem. Od XIV w. zamek pełnił funkcję fortecy. Na przestrzeni wieków budowla była wielokrotnie modernizowana, a na początku XX w. przekształcono ten obszar w prywatny rezerwat. Od lat 90. XX w. zamek jest częścią parku narodowego. Spływ Dunajcem – sezon trwa od początku kwietnia do końca października. Turyści mogą wynająć łódź flisacką i zdecydować się na kilkugodzinny spływ, w trakcie którego będą podziwiać wspaniałe widoki i roślinność. Dunajec przecina Pieniński Park Narodowy w wielu miejscach, więc przy planowaniu spływu należy uwzględnić punkty, w których znajdują się przystanie. Aktualny cennik dostępny jest na stronie parku narodowego. Ścieżka dendrologiczna – Pieniński Park Narodowy ma wiele do zaoferowania miłośnikom fauny i flory. Dla tych ostatnich polecany jest spacer wyznaczoną ścieżką, na której można podziwiać ponad 30 gatunków drzew i krzewów rosnących na tym obszarze.

Pieniński Park Narodowy – turystyka w okolicy

Nie tylko park stanowi ciekawy cel turystyczny. Będąc w okolicy, warto zwiedzić także inne miejsca, które świadczą o atrakcyjności regionu.

  • Kościoły – fani średniowiecznych budowli mogą podziwiać dobrze zachowane obiekty sakralne. Na uwagę zasługuje m.in. kościół św. Marcina w Grywałdzie, kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych czy kościół Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem.
  • Rezerwat Biała Woda – mieści się w Jaworkach i słynie z malowniczego przełomu Międzyskały oraz pomnika przyrody Bazaltowa Skałka. Stanowi popularny cel turystyczny.
  • Rezerwat Wąwóz Homole w Jaworkach – powstał w latach 60. XX w. Dnem płynie rzeka Kamionka, zapewniając turystom niesamowity widok. Podczas wędrówek można natrafić na puchacze i sokoły. 

Zobacz wideo: Największy park rozrywki w Polsce

Największy park rozrywki w Polsce
Największy park rozrywki w Polsce Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Michał Ślęczek/Getty Images

Pozostałe wiadomości