Polska

Muzeum gazownictwa w Paczkowie. "Wrzucano monetę i uzyskiwano gaz do gotowania lub kąpieli"

Polska

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Piotr Wojtasik
Gaz w muzeum
Gaz w muzeumDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Muzeum gazownictwa w Paczkowie powstało z inicjatywy Adama Króla. To tam znajduje się największa kolekcja gazomierzy w Europie. Z kustoszem rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik.

Muzeum gazownictwa w Paczkowie

Muzeum gazownictwa w Paczkowie powstało w adaptowanej gazowni miejskiej, produkującej gaz na potrzeby miasta. - Gaz powstawał w procesie suchej destylacji, czyli podgrzewania w wysokiej temperaturze - 1000-1200 stopni Celsjusza węgla, bez dostępu do tlenu, w wyniku czego powstawały związki lotne palnego gazu i także produkt uboczny, jakim był koks - wyjaśnia proces produkcji gazu Wojciech Kalfas.

Muzeum gazownictwa powstało z inicjatywy jednego człowieka

Gazownie produkujące gaz świetlny (węglowy) zaczęto likwidować w latach 70. XX wieku. Adam Król postanowił ocalić gazownię w Paczkowie od zupełnego zapomnienia i stworzył z niej obiekt turystyki industrialnej.

- W 77. roku, XX wieku, kiedy zapadła decyzja o zamknięciu gazowni miejskiej w Paczkowie, pan Król na spotkaniu dyrekcji zakładu gazowniczego w Opolu, wyszedł z inicjatywą , aby pozostawić chociaż jeden taki obiekt na terenie województwa opolskiego - mówi kustosz.

W Paczkowie znajduje się największa kolekcja gazomierzy w Europie. - Moim ulubionym jest gazomierz na żetony. Wrzucano monetę i w ten sposób uzyskiwano gaz do gotowania lub kąpieli - zdradza ciekawostkę kustosz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości