Hala Gąsienicowa – samo serce Tatr

tatry hala gąsienicowa
Fot. Cezary Wojtkowski / Getty Images
Widok z Hali Gąsienicowej nie ma sobie równych. Tu spotykają się Tatry Zachodnie i Wysokie, co w dużej mierze decyduje o popularności tego miejsca. Co więcej, można tu odpocząć w schronisku zwanym Murowaniec, przez co Hala Gąsienicowa jest jeszcze atrakcyjniejsza.

Hala Gąsienicowa to tatrzańska hala będąca częścią Doliny Gąsienicowej znajdującej się w środkowej części polskich Tatr. Turyści odwiedzający to przepiękne miejsce mogą wypocząć w tutejszym schronisku zwanym Murowaniec – oferującym nie tylko restaurację i ciepłą salę, ale również miejsca noclegowe.

Więcej:

Hala Gąsienicowa – szlak

Na Halę Gąsienicową można dojść na kilka sposobów – ze względu na liczne szlaki, które oferują polskie Tatry. Hala Gąsienicowa jest łatwo osiągalna na przykład z Kuźnic. Jednym z wariantów jest przejście niebieskim szlakiem przez Boczań i Skupniów Upłaz. Drugi wariant to przejście przez Dolinę Jaworzynkę i Przełęcz Między Kopami (szlak żółty). Przejście każdego z tych szlaków jest podobne pod względem trudności. Średnio zaawansowanemu turyście zajmie około 2 godzin.

Szlak na Kasprowy Wierch przez Halę Gąsienicową – i nie tylko

Ponieważ Hala Gąsienicowa to dobra baza wypadowa w wyżej położone miejsca w Tatrach, warto znać również inne szlaki, które mają tu swój początek. Jeśli chodzi o szlak Zakopane – Hala Gąsienicowa , mowa tu tak naprawdę o wyżej wspomnianej trasie z Kuźnic, które są w zasadzie przedłużeniem Zakopanego – jego wbijającą się w głąb Tatr odnogą.

Z Hali Gąsienicowej można przede wszystkim dojść nad położony nieco wyżej Czarny Staw Gąsienicowy . To łatwy i krótki szlak, więc będą go w stanie przejść nawet dzieci.

Natomiast szlaki w wyższe partie gór – a więc szlaki na szczyt Kościelec, przełęcz Zawrat (i potem na Świnicę) czy też Kozi Wierch i Granaty są znacznie trudniejsze i wymagają bardzo dużych umiejętności – zwłaszcza jeśli chodzi o szlak na Kozi Wierch i Granaty, wchodzące w skład najtrudniejszej trasy tatrzańskiej, jaką jest Orla Perć . Turystyczne przejście przez Orlą Perć jest możliwe dzięki sztucznym ułatwieniom – zamontowanym tam drabinkom i łańcuchom. Bez nich wejście w ten trudny, skalisty, wysokogórski region byłoby niemożliwie dla osób nieposiadających wyposażenia wspinaczkowego.

Mimo ułatwień Orla Perć to trasa zarezerwowana tylko dla doświadczonych turystów, nieborykających się z lękiem wysokości. Wiele jest tam miejsc o dużej ekspozycji, innymi słowy takich, gdzie trzeba przejść skrajem przepaści, używając nie tylko nóg, ale też rąk do podciągania się na skale lub metalowych elementach szlaku.

Z kolei szlak Kasprowy Wierch – Hala Gąsienicowa (i odwrotnie) aż tak wymagający nie jest – na szczyt mogą spokojnie dojść turyści o średnich umiejętnościach i kondycji. Dla wszystkich chcących odwiedzić Kasprowy Wierch, ale nieczujących się na siłach, by wyruszyć w góry na własnych nogach (lub też dla osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku albo z małymi dziećmi), alternatywą jest kolejka linowa z Kuźnic na Kasprowy Wierch. Na Kasprowy Wierch z Murowańca prowadzi szlak żółty. Wejście zajmuje ok. półtorej godziny.

Hala Gąsienicowa – schronisko

Schronisko na Hali Gąsienicowej – Murowaniec – to jedno z najukochańszych miejsc tatrzańskich turystów. Przyjemnie jest z niego skorzystać zwłaszcza po długiej i wyczerpującej wędrówce po wyższych partiach gór. Potrawy, które oferuje wtedy bufet schroniska, zwykle typowe dla tradycyjnej polskiej kuchni, a więc bigos, żurek, kotlet schabowy z ziemniakami i szarlotka na deser, smakują wtedy potrójnie dobrze!

Jednak uwaga – wszyscy, którzy chcieliby w sezonie wiosenno-letnim (lub wczesną jesienią) skorzystać z noclegu w schronisku – a jest to warte przeżycia, ponieważ nocując w takich miejscach, nie trzeba codziennie wracać w góry z zatłoczonego i zakorkowanego Zakopanego – muszą liczyć się z koniecznością zarezerwowania miejsca wiele miesięcy wcześniej . Schroniska górskie w Tatrach bywają oblężone, szczególnie w lecie.

Hala Gąsienicowa – trasa narciarska

Przed rozpoczęciem szukania możliwości szusowania w białym puchu, trzeba wiedzieć, że Kasprowy Wierch zarezerwowany jest raczej dla doświadczonych narciarzy (lub przynajmniej średnio zaawansowanych). Jeśli ktoś szuka możliwości nauki, lepiej by wybrał jedną z wielu uroczych miejscowości w okolicach Zakopanego, takich jak Małe Ciche czy Bukowina Tatrzańska, gdzie znajduje się wiele wyciągów i szkółek narciarskich.

Pamiętając o tym, warto zobaczyć, co oferuje w tym względzie Kasprowy Wierch i Hala Gąsienicowa. Narty można założyć już praktycznie na szczycie Kasprowego Wierchu, na który prowadzi kolejka linowa.

Nieco poniżej szczytu są dwa wyciągi krzesełkowe – w Kotle Gąsienicowym i Kotle Goryczkowym. Są to dość trudne trasy ze względu na częste oblodzenia i nie zawsze równą powierzchnię. Wyciąg w Kotle Goryczkowym daje możliwości zjazdu kilkoma trasami, m.in. przez piękną Halę Kondratową (prawie pod Giewontem).

A Hala Gąsienicowa? Wyciąg w Kotle Gąsienicowym (a więc ten umożliwiający zjazd przez Halę) jest nowoczesny i ma krzesełka czteroosobowe.

Zobacz film: Górska wędrówka ze Staszkiem Karpielem-Bułecką. Źródło: Dzień Dobry TVN
podziel się:

Pozostałe wiadomości