Poronin to wieś leżąca w województwie małopolskim, przez którą przebiega trasa wiodąca z Krakowa do Zakopanego.
"Stereotyp jest powielany".
Sprawdź, gdzie nie wejdziesz od piątku, 15 marca.
"Dwukrotnie zostałam zaatakowana".
W Polskich górach nie brakuje malowniczych szlaków, którymi warto przejść się jesienią.
Karkonoski Park Narodowy to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych rezerwatów w Polsce. Tamtejsze lasy, skały i torfowiska sprawiają, że spacer po tych górskich szlakach to sama przyjemność. Karkonoski Park Narodowy podjął jednak decyzję o zamknięciu kilku szlaków. Dlaczego?
Jak przygotować się do wędrówki?
Dolina Będkowska znajduje się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ma długość 8 kilometrów i jest jedną z najdłuższych dolin w całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to też przepiękna okolica i wymarzone miejsce do spokojnych, długich spacerów.
Hala Gąsienicowa od lat przyciąga miłośników górskich wspinaczek. Uważa się ją za jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Powstało na niej schronisko PTTK Murowaniec, do którego z pewnością prędzej czy później trafią miłośnicy wędrówek po polskich Tatrach.
Beskid Śląski to pasmo górskie stanowiące część Beskidów Zachodnich. Leży przy granicy z Czechami i Słowacją. Choć wciąż nie jest odkryty przez turystów, ma do zaoferowania wiele atrakcji – zarówno dla miłośników przyrody, jak i koneserów architektury. Beskid Śląski to nie tylko kilometry szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich, ale również piękne miasta uzdrowiskowe i różnorodne atrakcje dla dzieci. Które atrakcje wybrać?
Hua Shan jest jedną z pięciu wielkich gór taoizmu. Legendarna góra leży w prowincji Shaanxi w Chinach. Hua Shan uznawana jest za jedną z najniebezpieczniejszych i najbardziej stromych gór na świecie. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej górze. Jak się przygotować do wyprawy?
Słowacki Raj to park narodowy i cel wielu wycieczek pieszych. Do trudno dostępnych, malowniczych wąwozów i jaskiń można się dostać dzięki bardzo wysokim drabinom, metalowym, ażurowym kładkom i łańcuchom. Najciekawsze szlaki zajmują ok. 2–4 godzin przy optymalnych warunkach pogodowych i niewielkim tłoku. Słowacki Raj zimą jest dobrym miejscem do wędrówek dla doświadczonych turystów.
Czantoria to najpopularniejszy szczyt w Beskidzie Śląskim. Latem turystów przyciąga tu kolejka linowa, tor saneczkowy i piękne górskie widoki. Zimą góra zamienia się w ośrodek narciarski i ogarnia ją "białe szaleństwo".
Pierwsze kroki w zdobywaniu szczytów są bardzo ważne, bo to od nich zależy, czy dzieci połkną górskiego bakcyla, czy wręcz przeciwnie – zrazimy ich do wędrówek. Psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno, prowadząca program "Zrób coś z tym dzieckiem", w rozmowie z Dominiką Czerniszewską z dziendobry.tvn.pl radzi, na co zwrócić uwagę.
Krakowski Zakrzówek to miejsce dobrze znane okolicznym wspinaczom. To właśnie tam w latach 70. grupka młodych zapaleńców zaczęła realizować marzenia o zdobyciu szczytów świata w odległym Afganistanie. Wyposażeni najlepiej, jak się dało, wyjechali w Hindukusz. Jego zdobywanie szło nawet dobrze do czasu, aż do ich bazy zawitał obcokrajowiec. Pół godziny od obozu Polaków, swą ekspedycję prowadzili Baskowie. Dwóch z nich odpadło od ściany - jeden zginął, a drugi ze złamaną nogą utknął w lodowej szczelinie. Bez pomocy naszych rodaków czekała go pewna śmierć.
"Gdyby połączyć wszystkie wędrówkowe szlaki Austrii można by okrążyć niemal całą Ziemię". Jakub Porada spakował plecak i ruszył na wyprawę po "zielonym sercu Austrii". Odwiedził miasteczko, w którym jest więcej drzew niż mieszkańców i poznał fajną dziewczynę! Zmęczony podróżnik zakończył całodzienną wyprawę wędzoną przekąską pod gołym niebem.