Polka przeszła samotnie Szlak Zakaukaski. "Dwukrotnie zostałam zaatakowana"

Dorota Szparaga przeszła samotnie Szlak Zakaukaski
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dorota Szparaga solo przeszła Szlak Zakaukaski
Turysto, tego nie rób w górach (napisy)
Turysto, tego nie rób w górach (napisy)
Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje
Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2

Dorota Szparaga to miłośniczka gór, która samotnie przeszła rzadko dotąd eksplorowany, nowo powstający Szlak Zakaukaski ciągnący się przez takie kraje jak Armenia czy Gruzja. Wyprawa Polki trwała 76 dni, a pokonana trasa liczyła 1710 kilometrów bardzo wymagającego i często niedostępnego terenu. Jakie niebezpieczeństwa czyhały na podróżniczkę?

Dorota Szparaga - Polka, która pokonała solo Szlak Zakaukaski

Góry są dla Doroty Szparagi miejscem, w którym odnajduje sens życia. Wędrowczyni rzuciła pracę na etacie, przeprowadziła się na tereny wyżynne i nieustannie szuka nowych wyzwań podróżniczych. Ostatnim doświadczeniem, z którym się zmierzyła, było samotne przejście liczącego 1710 kilometrów nowo powstającego Szlaku Zakaukaskiego.

- Ten szlak mine zainteresował, dlatego że on dopiero powstaje i miałam możliwość odkrywania go, i też dostarczenia wkładu dla kolejnych osób, które ten szlak będą chciały przejść. (...) Na ten moment jest dostępny tylko ślad GPS z oznaczonymi miejscami, gdzie jest woda, gdzie można kupić jedzenie, ewentualnie miejsca noclegowe, a w terenie czasem są oznaczenia w postaci różowych wstążeczek i bardzo często ten teren jest nieprzebieżny, nie ma wyznaczonej ścieżki - zaznacza gościni Dzień Dobry TVN.

Dorota Szparaga przyznaje, że trasa, którą obrała i która przebiegała przez takie kraje jak Armenia oraz Gruzja, jest naprawdę wymagająca nawet dla doświadczonego wędrownika. - Z jednej strony, żeby się dostać w takie naprawdę fajne miejsca, trzeba się czasami przedrzeć przez krzaki, różnego rodzaju roślinność typu niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego albo zejść korytem rzeki, zarówno w takiej, w której płynie woda, jak i suchym korytem. Ale w zamian za to jest się w takich miejscach, w których nie ma totalnie nikogo i te miejsca są niesamowite, tak że warto - zapewnia podróżniczka.

Zwierzęta na Szlaku Zakaukaskim - niebezpieczne sytuacje

Dorota Szparaga spotkała na swojej drodze bardzo pomocnych ludzi, którzy wykazali się ogromną gościnnością, otwartością i empatią. Niestety, samotna podróż przez tak rzadko uczęszczane, nieodkryte jeszcze tereny wiązała się jednak z niebezpiecznymi sytuacjami. Nie dość, że miłośniczka gór musiała zadbać o logistyczną i organizacyjną stronę wędrówki, to dodatkowo funkcjonowała w ciągłym napięciu związanym z tropieniem groźnej zwierzyny.

- Jak tylko wstawałam, to od razu mój mózg był przebodźcowany. Musiałam myśleć o wielu rzeczach: nie pomylić nawigacji, gdzie będę spać, gdzie wezmę wodę, czy mam wystarczającą ilość jedzenia, ale przede wszystkim non stop obserwowałam teren, w szczególności pod kątem obecności zwierząt. Patrzyłam na ślady, na odchody. Bardzo często na szlaku były odchody niedźwiedzi. Raz w nocy jeden przyszedł do mnie. Na szczęście wiedziałam, że to jest miejsce, gdzie to może się zdarzyć, więc zostawiłam jedzenie z dala od namiotu i zajął się jedzeniem, do namiotu nie przyszedł - opowiada podróżniczka.

Dorota Szparaga zaznacza jednak, że najgroźniejszymi zwierzętami okazały się psy pasterskie. - Dwukrotnie zostałam przez nie zaatakowana. Wybroniłam się gazem. Było to bardzo stresujące, ale na szczęście się udało - wspomina z ulgą.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości