Poronin to wieś leżąca w województwie małopolskim, przez którą przebiega trasa wiodąca z Krakowa do Zakopanego. Nastawiona jest na turystów, położona u zbiegu dwóch potoków – Porońca i Zakopianki. Poronin stanowi bazę wypadową do Zakopanego i na tatrzańskie szlaki.
Poronin to wieś, którą chętnie odwiedzały znane polskie osobistości m.in. Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leopold Staff, Jan Kasprowicz i Leon Wyczółkowski. Bywał tu również Włodzimierz Lenin, na którego cześć w 1947 roku utworzono muzeum. Poronin to miejsce, gdzie turyści mogą podziwiać zabytkowe domy góralskie, skorzystać z wyciągu narciarskiego, wybrać się na kulig, a także posłuchać doskonale zachowanej gwary góralskiej i tamtejszej muzyki. Poronin jest najczęściej odwiedzaną wsią w sąsiedztwie Zakopanego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poronin: szlaki turystyczne
Poronin to piękna, malownicza wieś w Tatrach, często traktowana jako baza wypadowa dla wycieczek po okolicy. Z wierzchołka Gubałówki, na który można wjechać kolejką, przez miejscowości Ząb i Suche aż do wzniesienia Galicowa Grapa (980 m n.p.m.) biegnie szlak czerwony. Trasa ma długość 9,5 km. Przez Poronin prowadzi również szlak niebieski o długości 7,5 km – podczas pokonywania go warto zatrzymać się przy sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr oraz leśniczówce z 1892 roku. Będąc we wsi Poronin, można wybrać się na wyprawę czerwonym szlakiem liczącym ok. 20 km, wiodącym do wsi Chochołów. Wędrując trasami o różnym stopniu trudności, turyści odwiedzający Poronin mogą podziwiać piękne, tatrzańskie widoki. Przez wieś przebiegają również liczne trasy rowerowe, a amatorzy jazdy na nartach mogą korzystać ze znajdujących się w pobliżu stoków, wyciągów i stacji narciarskich.
Atrakcje w Poroninie
Miejscem, które trzeba koniecznie odwiedzić, jest Gminny Ośrodek Kultury, w którym niegdyś mieściło się Muzeum Lenina. W latach 1966–1990 w Poroninie stał również pomnik Lenina, jednak został obalony. W wiosce warto zwiedzić murowany kościół św. Marii Magdaleny, którego historia sięga początków XIX wieku. Na uwagę zasługują także zabytkowe góralskie domy oraz zamknięta w latach 80. XX wieku, nieczynna już skocznia narciarska. Turyści przybywający do Poronina powinni skorzystać z licznych atrakcji – urządzane są kuligi i organizowane ogniska z pieczeniem kiełbasek. Przybysze z innych regionów Polski mogą także poznać kulturę i folklor góralski, posłuchać muzyki. W lipcu odbywa się impreza "Poroniańskie Lato", czyli największa inicjatywa kulturalna w gminie. To czas wystaw, koncertów, parad, festynów, zabaw tanecznych i konkursów. W sierpniu odbywa się inne ciekawe wydarzenie, a mianowicie – Dzień Misia, Miodu i Bartników. W ramach obchodów święta organizowane są kiermasze, konkursy, koncerty, tańce i akcje krwiodawstwa. Poronin leży na Szlaku Oscypkowym, a serki owcze należą do regionalnych przysmaków. We wsi można dowiedzieć się wiele na temat sposobów produkcji tego specyfiku, a także historii całego regionu.
Poronin i okolice
Poronin to wieś, którą otacza wiele innych pięknych miejscowości. Tylko niecałe 5 km muszą przebyć turyści chcący podziwiać widoki z punktu Gęsia Szyja (1490 m n.p.m.), skąd można zobaczyć Tatry Bielskie i Wysokie. Dla miłośników górskich wspinaczek doskonałą propozycją będzie park linowy Stary Bór w Murzasichlu, który funkcjonuje od 2010 roku. Są tam dostępne trasy o różnym stopniu trudności, pełne mostów, zjazdów na linach, kładek i wąskich przejść. Dla najmłodszych poszukiwaczy niecodziennych atrakcji stworzono Trasę Leśnych Ludków, której pokonanie nie wymaga żadnego zabezpieczenia. To zabawa przeznaczona dla dzieci od 4. roku życia.
W Poroninie można też spędzić czas w Tatrzańskim Parku Rozrywki, gdzie do dyspozycji gości oddano ściankę wspinaczkową, trampoliny, pole do minigolfa, park linowy, a także paintball. Ciekawą atrakcją jest zorbing, czyli toczenie się w nadmuchiwanej kuli lub aquaball, tj. pływanie w basenie w przezroczystej gumowej piłce.
W wolnym czasie warto wybrać się do Zakopanego albo do Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej, aby sprawdzić tamtejsze atrakcje. Każda z okolicznych miejscowości kusi pięknem otaczającej przyrody, a pobyt dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Miłośnicy jazdy konnej mogą skorzystać z ofert ośrodków jeździeckich znajdujących się w Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej, a amatorzy pływania – z basenów w Białce, Bukowinie, a także Zakopanem. W stolicy Tatr można wybrać się do Piwnego SPA, które jest całkiem nową formą rozrywki, dostarczającą gościom niezwykłych doznań.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Najpiękniejsze trasy w Tatrach na rodzinne wyjazdy. Gdzie można pójść z wózkiem dziecięcym?
- "Tatrzańskie opowieści" Mateusza Waligóry. "Najbardziej urzeka mnie przestrzeń"
- Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej – szlaki turystyczne
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Ewg3D/Getty Images