Hua Shan jest jedną z pięciu wielkich gór taoizmu. Legendarna góra leży w prowincji Shaanxi w Chinach. Hua Shan uznawana jest za jedną z najniebezpieczniejszych i najbardziej stromych gór na świecie. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej górze. Jak się przygotować do wyprawy?
Najczęściej wybieranym szlakiem, wymagającym silnych nerwów, jest 6-kilometrowa trasa po wąskiej, drewnianej kładce. Mimo że każdego roku podczas wspinaczki na Hua Shan życie traci około stu osób, śmiałków żądnych ekstremalnych wrażeń wciąż nie brakuje.
Hua Shan od II w. p.n.e. przyciągała przede wszystkim buddyjskich i taoistycznych pustelników, którzy pragnęli dotrzeć do zlokalizowanych na szczytach świątyń. Niemniej jednak od kilkudziesięciu lat Hua Shan staje się coraz bardziej popularna wśród turystów. Z tego względu powstaje tu wiele udogodnień ułatwiających zdobycie szczytów w bezpieczniejszy sposób niż za pomocą kładki. Wystarczy wymienić zbudowaną w latach dziewięćdziesiątych XX wieku kolejkę linową.
Wyprawy w góry
Wyprawy w góry
Hua Shan w Chinach – jedna z najniebezpieczniejszych gór na świecie
Hua Shan w Chinach uważana jest za jedną z najniebezpieczniejszych i najbardziej spadzistych gór na świecie. Znajduje się w prowincji Shaanxi, około 100 kilometrów od ważnego pod względem historycznym miasta w Chinach – Xi’an. Hua Shan ma pięć szczytów. Najwyższy z nich to Szczyt Południowy (2160 m n.p.m.). To właśnie tam zlokalizowany jest słynny szlak, na który wybierają się śmiałkowie żądni wrażeń. 6-kilometrowa trasa szlaku składa się z wąskiej kładki (pojedyncze deski przymocowane do pionowej ściany nad kilkumetrową przepaścią) wyposażonej w łańcuchy i barierki.
W celu dostania się do kładki, należy wspiąć się po zatłoczonej zazwyczaj drabince zawieszonej nad urwiskiem. Mimo że od II w. p. n. e. szlaki zostały nieraz już przebudowane i wzmocnione, wyprawa na górę pochłonęła wiele ofiar śmiertelnych. Według nieoficjalnych danych co roku podczas wspinaczki na Hua Shan życie traci około stu osób. Niemniej jednak legendarna góra wciąż przyciąga wielu uzależnionych od adrenaliny entuzjastów. Szlak prowadzący na Hua Shan jest zazwyczaj odwiedzany podczas wycieczek do Huayin, miasta uważanego za kolebkę chińskiej cywilizacji, a także miejsca, gdzie można obejrzeć słynną Terakotową Armię.
Hua Shan – święta góra taoizmu
Hua Shan przyciąga nie tylko żądnych przygód śmiałków, ale także wielu pielgrzymów. Jest to bowiem jedna z pięciu wielkich gór taoizmu. Taoistyczne pielgrzymki bardzo często odwiedzają świętą górę Hua Shan, dlatego lepiej jest nie planować wyprawy podczas chińskich świąt. Najlepszą porą na zdobywanie Hua Shan jest czas między kwietniem a październikiem. Co prawda, wiosną nie jest tu jeszcze tak gorąco, jednak zaczyna przybywać coraz więcej osób. Zimą natomiast szlak nie jest zbyt zatłoczony, ale to niebezpieczna pora – ścieżki i stopnie są zazwyczaj śliskie.
Hua Shan ma wielkie znaczenie religijne dla wyznawców taoizmu już od II w. p.n.e. Gdy u podnóża góry stanęła taoistyczna świątynia, zaczęli przybywać tu mnisi, zakonnice oraz pielgrzymi. Dlatego szlaki wybudowano w ten sposób, aby prowadziły do ulokowanych na szczytach kapliczek. Obecnie na zboczach oraz szczytach Hua Shan znajduje się bardzo wiele obiektów religijnych i świątyń, w tym m.in. Klasztor Jadeitowego Źródła poświęcony Chen Tuanowi.
Jak się dostać na Hua Shan? Najpopularniejsze szlaki
Na Szczyt Północny (1613 m n.p.m.), najniższy z głównych szczytów Hua Shan, można dostać się na kilka sposób. Najbardziej znanym szlakiem jest wspomniana już, 6-kilometrowa trasa, biegnąca z wioski Hua Shan do Szczytu Północnego. Możliwy jest również wjazd kolejką linową na Szczyt Północny, z którego poprowadzone są ścieżki do czterech kolejnych szczytów: Szczytu Wschodniego (2100 m n.p.m.), Szczytu Południowego (2038 m n.p.m.), Szczytu Zachodniego (2038 m n.p.m.), Szczytu Środkowego (2042 m n.p.m.). Należy dodać, że w ostatnich kilkudziesięciu latach Hua Shan przestała być miejscem zarezerwowanym dla buddyjskich i taoistycznych pustelników.
Od kiedy Hua Shan zaczęło być popularne wśród turystów, wprowadzono kilka ułatwień, umożliwiających zdobycie słynnej góry. W latach dziewięćdziesiątych XX w. zdecydowano się zamontować tam kolejkę linową, która w znaczny sposób ułatwia wejście na szczyty. Ponadto zainstalowano łańcuchy i barierki oraz wprowadzono żłobione schody. Najniebezpieczniejsze, najbardziej strome trasy zostały natomiast zamknięte.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jordania – najpopularniejsze miejsca turystyczne
- Republika Zielonego Przylądka – które wyspy warto zobaczyć?
- Dolni Morava – spacer w chmurach. Jak wygląda widok z wieży?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Katya Knyazeva/Getty Images