Podróże

Jelenia Góra – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jelenia Góra

Jelenia Góra znajduje się w południowo-zachodniej Polsce w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej. Początki Jeleniej Góry sięgają XII wieku, do dziś można podziwiać zabytki z bogatej historii miasta. Czym przyciąga Jelenia Góra – co zobaczyć w tym mieście?

Jelenia Góra to prawie 85-tysięczne miasto położone w województwie śląskim, które często nazywa się stolicą Karkonoszy. W Jeleniej Górze nie brakuje turystycznych atrakcji, w tym zabytkowych budowli, pięknych świątyń czy muzeów. Turyści chętnie odwiedzają Jelenią Górę i zimą, i latem. Jakie są największe atrakcje Jeleniej Góry? 

Jelenia Góra – zabytki w centrum miasta

Zwiedzanie Jeleniej Góry najlepiej zacząć od położonego w centrum Placu Ratuszowego. Na tle innych budowli wyróżnia się tu pochodzący z XVIII wieku ratusz. Przed budynkiem znajduje się Fontanna Neptuna, która przypomina o niegdysiejszych zagranicznych kontaktach jeleniogórskich mieszczan w ramach wymiany handlowej.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

O tym, że kiedyś Plac Ratuszowy był przede wszystkim miejscem handlu, przypominają też barokowe kamieniczki z podcieniami, które go otaczają. Kamieniczki były zamieszkane przez najbogatszych mieszkańców Jeleniej Góry – kramarzy, kupców i rzemieślników.

Przy Rynku znajduje się też zabytkowy tramwaj, który obecnie służy jako sklep z pamiątkami. Rynek to też miejsce, gdzie toczy się życie towarzyskie miasta, nie brakuje tu restauracji, pubów i kawiarni, otwartych do późnych godzin. Do Rynku prowadzi deptak przy ul. 1 Maja. Podczas spaceru można podziwiać zadbane, odrestaurowane kamienice. W dalekiej przeszłości miasto otaczały mury obronne. Do dziś zachowały się dwie baszty – Grodzka i Zamkowa (która kiedyś pełniła funkcję więzienia), z których rozciąga się piękny widok na Karkonosze.

Zabytkowe świątynie w Jeleniej Górze

W Jeleniej Górze nie brakuje też zabytkowych świątyń. Niedaleko Rynku i w pobliżu deptaka stoi katedra św. Erazma i Pankracego, najstarsza świątynia w Jeleniej Górze. Przy ul. 1 Maja znajduje się też Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, najważniejsza świątynia w mieście. Został on wybudowany w latach 1709–1718 i aż do 1945 roku świątynia służyła gminie ewangelickiej.

Kościół został wzniesiony na wzór kościoła ewangelickiego św. Katarzyny w Sztokholmie. W środku znajdują się wewnętrzne galerie, czyli empory, które były charakterystyczne dla kościołów protestanckich w czasach kontrreformacji. Przy kościele mieści się cmentarz parafialny, na którego terenie znajduje się wyjątkowy zespół barokowych kaplic grobowych, w których byli chowani miejscowi patrycjusze. 

W Jeleniej Górze znajduje się również prawosławna świątynia – cerkiew pw. św. Piotra i Pawła. Została ona zbudowana w 1738 roku w miejscu, gdzie wcześniej stał kościół, spłonął on jednak w czasie wojny trzydziestoletniej. Budowla kiedyś służyła katolikom, powstała w stylu barokowym.

Wzgórze Krzywoustego i wzgórze Kościuszki

W Jeleniej Górze warto też odwiedzić okoliczne wzgórza. Wzgórze dziś nazywane wzgórzem Krzywoustego kiedyś zwano Domową Górą (Hausberg). Jedna z legend o powstaniu miasta mówi, że podczas polowania w okolicznych lasach książę Bolesław Krzywousty ujrzał na wzgórzu jelenia i zauroczony urodą zwierzęcia i pięknem okolicy postanowił założyć tu gród obronny. Kiedyś znajdował się tu również zamek, ale został całkowicie rozebrany w XV wieku.

Już od XVIII wieku wzgórze było popularnym celem spacerów lokalnych mieszkańców. Na początku XX wieku na szczycie wzgórza powstała wieża widokowa, znajdowała się tu też gospoda. Wieża po II wojnie światowej była zaniedbana, jednak w ostatnich latach przeszła remont i znów jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców Jeleniej Góry.

Kolejne wzgórze warte odwiedzenia to Wzgórze Kościuszki. W XVI wieku stanęła tu szubienica miejska i przez dwa stulecia spełniała swoją funkcję. Pod koniec XVIII wieku ówczesny burmistrz miasta, Johann Christoph Schönau, na wzgórzu zlecił budowę pierwszego parku miejskiego. Od razu stał się on popularnym miejscem spacerów wśród mieszkańców, odbywały tu się też różne imprezy i inne wydarzenia. Zamożni mieszkańcy miasta stawiali w parku domki letnie.

Obecnie w parku znajduje się ścieżka przyrodniczo-historyczna z tablicami informacyjnymi, dzięki czemu możemy dowiedzieć się więcej o roślinach i zwierzętach występujących w parku. Władze miasta oferują turystom wygodny sposób na zwiedzanie Jeleniej Góry dzięki specjalnej aplikacji mobilnej. Wystarczy mieć smartfona i dostęp do internetu. Aplikacja jest dostępna na oficjalnej stronie miasta – trzeba ją pobrać i uruchomić. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości