Świat

Suzhou w Chinach – zabytki, historia, atrakcje

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
domy na wodzie w Sunzhou

Miasto Suzhou w Chinach bywa nazywane "Wenecją Wschodu" ze względu na sieć 24 kanałów przecinających miasto. Ma długą i bogatą historię, dzięki czemu można w nim zwiedzać malownicze zabytki oraz klasyczne ogrody Suzhou wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Suzhou to jedno z najbogatszych miast Chin już od czasów, kiedy leżało na Wielkim Jedwabnym Szlaku. Obecnie jest miastem o statusie prefektury, które słynie ze swoich licznych, klasycznych ogrodów Suzhou.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Suzhou – pogoda

W Suzhou występuje klimat subtropikalny z czterema porami roku. Lato jest tu gorące i wilgotne, a zima chłodna i również wilgotna. Zimą zdarzają się napływy chłodnych mas powietrza znad Syberii i temperatury poniżej zera oraz opady śniegu. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, ze średnią temperaturą ok. 28℃, a najzimniejszy jest styczeń z temperaturą ok. 4℃. Najwyższa odnotowana temperatura w Suzhou wynosiła 41℃.

Historia Suzhou

Suzhou zostało założone w VI w. p.n.e. Status stolicy królestwa Wu pozwolił miastu na odgrywanie znaczącej roli w kulturze. Dialekt Suzhou jest uznawany za standardową odmianę języka Wu.

Suzhou zostało zniszczone w czasie powstania tajpingów, ale powróciło do dawnej wielkości. Miasto Suzhou było centrum handlu i produkcji jedwabiu. Obecnie intensywnie rozwija się tam produkcja laptopów, mikrochipów i innych rodzajów elektroniki, farmaceutyków czy części samochodowych.

Atrakcje Suzhou – ogrody, pawilony, muzea

Najciekawsze miejsca Suzhou znajdują się w centrum miasta i oddzielone są od reszty kanałem nazywanym rzeką Weichang. Klasyczne ogrody Suzhou, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, są zaprojektowane tak, by współgrały ze sobą elementy takie jak wzniesienia, skały, mosty, kanały wodne, altany, pawilony i pagody. W okresie od czasów dynastii Ming do Qing powstało ponad 200 ogrodów. Do dzisiaj przetrwało 69 z nich. Na listę UNESCO trafiło osiem.

Najpiękniejsze ogrody Suzhou to m.in.:

  • Pawilon Wielkiej Fali lub Pawilon Canglang – znajduje się przy ulicy Canglangting i jest najstarszym ogrodem Suzhou (zbudowany w 1044 r.);
  • Ogród Skromnego Zarządcy – jeden z najbardziej znanych i największych ogrodów Suzhou,, położony jest nad zbiornikiem wodnym;
  • Ogród Lwi Gaj – założony w 1342 r. ogród z grotą pośrodku;
  • Ogród Trwający – ogród w stylu dynastii Qing założony 400 lat temu;
  • Górska Willa z Otaczającym ją Pięknem – ogród znajdujący się w obrębie Muzeum Haftu w Suzhou, z grotą o nazwie Jesienne Wzgórze i stawem z wodospadem.

Klasycznymi ogrodami Suzhou nazywane są także ogrody założone na południe od rzeki Jangcy, poza samym miastem.

Muzeum Suzhou ma aż 15 tys. eksponatów na powierzchni 2,2 tys. m2. Większość z nich to przykłady kaligrafii, ceramiki, rzemiosła, a także obrazy, głównie z czasów dynastii Song, Ming i Qing. W muzeum można poznać wiele tradycji i przesądów związanych z wychowaniem dzieci oraz zapewnianiem sobie szczęścia. Wstęp do muzeum jest darmowy.

Drugim ważnym muzeum w Suzhou jest Muzeum Jedwabiu. Można tam zobaczyć, w jaki sposób produkowano ten rodzaj tkaniny. Dawniej w budynku mieściła się fabryka jedwabiu.

Zabytki Suzhou

Ciekawym fragmentem Starego Miasta w Suzhou jest dobrze zachowana Ulica Pingjiang w dzielnicy Gusu, która została wpisana na listę historycznych ulic Chin. Biegnie niedaleko Ogrodu Skromnego Zarządcy i Muzeum Suzhou. Wzdłuż drogi znajdują się domy w charakterystycznym stylu Suzhou, klimatyczne księgarnie i herbaciarnie. W okolicy jest aż 18 kamiennych, zabytkowych mostów. Drugą ulicą wpisaną na listę historycznych ulic Chin jest Shantang, która biegnie wzdłuż kanału. Ważną grupą zabytków Suzhou są też świątynie. Najważniejsze z nich to:

  • świątynia Chongyuan – zbudowana w VI w. nad jeziorem Jagczeng w czasach dynastii Liang. Była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana, w środku znajduje się 33-metrowy posąg Guanyin, czczonej w buddyzmie bogini miłosierdzia, płodności i litości;
  • świątynia Xuanmiao, czyli Świątynia Tajemnicy – taoistyczna świątynia znajdująca się w samym sercu Starego Miasta Suzhou, wybudowana ok. 270 r., posiada sześć posągów taoistycznych bóstw;
  • świątynia Lingyanshan – buddyjska świątynia zbudowana 1600 lat temu;
  • świątynia Xiyuan – świątynia zbudowana w czasach dynastii Yuan.

Znana, buddyjska świątynia Hanshan i klasztor, czyli Świątynia Zimnej Góry, znajdują się 5 km od Suzhou, w mieście Fengqiao. Według legendy żył tam słynny mnich, Hanshan. Miejsce to pojawia się w popularnym w Chinach wierszu poety Zhang Ji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sen Li/Getty Imahes

Pozostałe wiadomości