Świat

Yangshuo w Chinach. Jakie atrakcje turystyczne oferuje?

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Yangshuo w Chinach

Yangshuo to niewielkie miasto i siedziba powiatu o tej samej nazwie w południowych Chinach. Rejon Yangshuo słynie z okolicznych krasowych ostańców. Są tam organizowane atrakcje turystyczne, takie jak spływy rzeczne, wycieczki wspinaczkowe i jaskiniowe czy łowienie ryb z kormoranami.

Yangshuo jest popularną bazą wypadową dla zagranicznych i krajowych turystów. W okolicy znajduje się wiele szlaków turystycznych – zarówno pieszych, jak i rowerowych.

Yangshuo – informacje podstawowe

Yangshuo to stosunkowo czyste, ciche i zadbane miasto w Chinach o dobrej jakości powietrza. Jest niewielkie, ale posiada wiele hoteli i hosteli oraz rozbudowaną bazę gastronomiczną. To popularne miasto wśród turystów uprawiających turystykę pieszą, rowerową, wspinaczkę i spływy rzeczne.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dzięki dobrym warunkom naturalnym Yangshuo stało się popularne w latach 80. XX wieku wśród turystów uprawiających turystykę pieszą. W latach 90. nastąpił rozkwit zorganizowanych wycieczek. W tych czasach turyści zagraniczni stanowili większość, obecnie Chińczyków i obcokrajowców jest mniej więcej tyle samo.

Dzięki popularności wśród turystów zagranicznych w mieście można całkiem dobrze porozumieć się po angielsku, co nie jest tak oczywiste w małych chińskich miejscowościach.

Yangshuo – położenie i pogoda

Yangshuo leży na terenie górzystego regionu autonomicznego Kuangsi-Czuang w Chinach. Najbliższym większym miastem jest Guilin, tam też znajduje się najbliższe lotnisko. Z Guilin do Yangshuo można dostać się autobusem lub łodzią.

Na pogodę w Yangshuo wpływa klimat subtropikalny oraz monsun. To sprawia, że lato jest długie i upalne. Od listopada do marca panuje pora sucha. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń z temperaturą ok. 9℃. W najcieplejszych miesiącach – lipcu i sierpniu – średnia temperatura wynosi ok. 28℃. Najlepszym czasem na wycieczkę do Yangshuo jest marzec-maj i wrzesień-listopad, kiedy temperatury wahają się między 20 a 30℃.

Atrakcje turystyczne Yangshuo

Największymi atrakcjami turystycznymi regionu Yangshuo są cuda natury. Miasteczko jest położone wśród krasowych ostańców, które otaczają je z trzech stron. Z czwartej strony płynie rzeka Li. Jednym z jej dopływów jest rzeka Yulong, spokojniejsza, czystsza i mniejsza. W odróżnieniu od Li nie ma na niej motorówek, cały ruch pasażerski odbywa się na bambusowych tratwach.

Region słynie z miejsc nadających się do wspinaczki skałkowej oraz szlaków pieszych i rowerowych, podczas których można podziwiać wyjątkowe widoki.

Wspinaczka w okolicach Yangshuo – Wzgórze Księżyca

Yangshuo oferuje aż 400 tras do wspinaczki o zróżnicowanym stopniu trudności. W mieście działa kilka firm zajmujących się wspinaczką i wypożyczających sprzęt. Bardzo popularną wśród turystów atrakcją w Yangshuo jest Wzgórze Księżyca położone na południe od miasta. To ciekawa wapienna formacja skalna – góra z półkolistym otworem, który jest pozostałością po jaskini. Aby dostać się do niego, wystarczy ok. 20 minut – do pokonania jest ok. 800 stopni. Wyprawa na sam szczyt wzgórza to większa wycieczka, nie tylko dłuższa, ale i trudniejsza. Ze szczytu można obejrzeć panoramę okolicy, w szczególności inne wapienne formacje skalne. Na Wzgórzu Księżyca wytyczono kilka tras do wspinaczki.

Srebrna Jaskinia Yangshuo

18 km od miasteczka Yangshuo znajduje się Srebrna Jaskinia. Przechodzi ona przez dwanaście wapiennych wzgórz. W środku można zobaczyć podświetlone ciekawe formacje skalne – różne rodzaje stalaktytów o srebrzystym kolorze, od którego wzięła się nazwa jaskini.

Spływ rzeką Li do Yangshuo

Wyjątkowo popularną wśród turystów atrakcją Yangshuo jest spływ rzeką Li na bambusowych tratwach. Trasa wiedzie od miasta Guilin do Yangshuo. Wokół rzeki rozciąga się widok na malownicze wzgórza. Podczas wycieczki mija się m.in.:

  • Jaskinię Trzcinowego Fletu nazywaną "Pałacem Naturalnej Sztuki" z kolorowo podświetlanymi różnorodnymi formacjami skalnymi, takimi jak stalaktyty, stalagmity, a także rysunki naskalne z czasów dynastii Tang,
  • Park Siedmiu Gwiazd – największy park w Guilin,
  • Górę Wspaniałych Odcieni, która swoją nazwę zawdzięcza wielu warstwom skał w różnych kolorach, z których jest zbudowana,
  • Wzgórze Trąby Słonia – charakterystyczne wzgórze przypominające słonia za pomocą trąby pijącego wodę z rzeki,
  • Kanał Lingqu łączący rzekę Li z Xiang – najstarszy zbudowany przez ludzi kanał na świecie.

Inne atrakcje turystyczne Yangshuo

Najstarsza ulica Yangshuo, Ulica Zachodnia, ma 1,4 tys. lat. Spędzają tam czas zarówno miejscowi, jak i turyści – obcokrajowcy i Chińczycy. Umieszczane tam znaki są napisany w języku angielskim i po chińsku. Restauracje i bary są w zachodnim stylu.

Lokalne firmy turystyczne organizują popołudniowe wyprawy łodziami, podczas których można zobaczyć tradycyjną technikę łowienia ryb z pomocą kormoranów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Image Source/Getty Images

Pozostałe wiadomości