Hiszpania: Costa Dorada. Jakie atrakcje oferuje "Złote Wybrzeże"?

miasto nad brzegiem morza
Hiszpania: Costa Dorada. Jakie atrakcje oferuje "Złote Wybrzeże"?
Źródło: Baurzan Sabiev/Getty Images
Costa Dorada to turystyczny region zlokalizowany w Hiszpanii, a konkretniej na terenie administracyjnym Katalonii. Jego nazwa oznacza "Złote Wybrzeże", co dobrze opisuje charakter tego miejsca, które zachwyca pięknymi plażami i słoneczną pogodą. Jakie są największe atrakcje Costa Dorada?

Tereny Costa Dorada w Hiszpanii obejmują wspaniałe wybrzeże Morza Śródziemnego, a także urokliwe miasteczka, które przyciągają pięknymi widokami, ciekawymi zabytkami i bogatymi tradycjami żeglarskimi. W związku z tym region ten bardzo chętnie odwiedzany jest przez turystów z różnych zakątków Europy i świata. Costa Dorada przypadnie do gustu zwłaszcza tym, którzy poszukują leniwego odpoczynku i wakacyjnego relaksu wśród pięknej przyrody.

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Pogoda w Costa Dorada: temperatura, opady i nasłonecznienie

Costa Dorada słynie przede wszystkim z wyjątkowo ciepłego klimatu. Lata są tam niezwykle upalne, natomiast zimy łagodne i przyjemne. Najwyższe temperatury odnotowuje się w okresie od czerwca do września (średnia temperatura dzienna waha się wówczas od 26 do 29°C). Podczas wakacji można też liczyć na dużą liczbę godzin słonecznych – średnio od 7 do 10 w ciągu dnia. Dodatkowo region Costa Dorada jest bardzo rzadko nawiedzany przez opady deszczu. W związku z tak korzystnym klimatem, miejsce to stanowi jedno z najpopularniejszych wybrzeży Hiszpanii.

W tym miejscu warto wspomnieć, że wiele niezdecydowanych osób zadaje sobie pytanie: który region turystyczny będzie lepszy - Costa Brava czy Costa Dorada? Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Warto jednak wiedzieć, że Costa Dorada ma nieco wyższą średnią temperaturę roczną, w związku z czym jest idealnym miejscem dla miłośników upałów.

Costa Dorada – co warto zobaczyć na Złotym Wybrzeżu?

Costa Dorada w Hiszpanii kojarzy się głównie z jasnym piaskiem i szumem fal Morza Śródziemnego. Mimo to nie warto ograniczać pobytu na wybrzeżu jedynie do statycznego odpoczynku. Choć za główne atrakcje Costa Dorada uznaje się przepiękne plaże, równie interesujące mogą okazać się ciekawe miasteczka zlokalizowane w tym regionie.

Stolicą Costa Dorada jest Tarragona, której początki istnienia sięgają jeszcze czasów starożytnych. Znana jest przede wszystkim z wielości zabytków z okresu rzymskiego, w tym m.in. ruin murów miejskich, amfiteatru, cyrku, akweduktu czy starożytnej nekropolii. Dzięki ich obecności w 2000 roku miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tarragona w regionie Costa Dorada obfituje też w zabytki z późniejszych czasów. Można tam podziwiać m.in. średniowieczną katedrę z XIV wieku czy ciekawe budynki secesyjne. Biorąc pod uwagę różnorodność architektury, stolica Costa Dorada bez wątpienia spodoba się miłośnikom historii i dawnych kultur.

Inne znane miasto Costa Dorada to Reus. Stanowi ono niezwykle prężny ośrodek gospodarczy, a także rozbudowane centrum kulturalne. Słynie przede wszystkim ze swojej wyjątkowej architektury, która stanowi reprezentację stylu nazywanego katalońskim modernizmem. Na uwagę zasługują przede wszystkim takie budynki, jak Casa Navas, Instytut Pere Mata czy Pałac Bofarull. Warto również wiedzieć, że w Reus urodził się słynny architekt Antoni Gaudi, któremu poświęcone jest Centrum Gaudiego, przybliżające turystom jego życie i twórczość.

Za atrakcje Costa Dorada uważa się również miasta wyspecjalizowane w dostarczaniu różnego typu rozrywek dla całej rodziny. Wśród nich prym wiodą dawny port rybacki Cambrils z wieloma restauracjami, pięknym deptakiem i latarnią morską oraz miasteczko La Pineta z parkiem wodnym "Aquopolis". Nieopodal tych miejscowości znajduje się też słynny Port Aventura, czyli wesołe miasteczko, które ma w swojej ofercie m.in. kolejkę górską czy wielkie wodne zjeżdżalnie.

Warto też wspomnieć o jeszcze jednym mieście hiszpańskiej Costa Dorada. Salou, bo o nim mowa, stanowi jeden z najczęściej odwiedzanych kurortów regionu. Wyróżnia się wieloma luksusowymi willami, ośrodkami SPA, wykwintnymi restauracjami serwującymi lokalne specjały, a także bogatym życiem nocnym, które gwarantują wszechobecne dyskoteki i kluby.

Najpiękniejsze plaże Costa Dorada

W przypadku Costa Dorada plaże stanowią jedną z największych atrakcji regionu. Pozwalają wygrzewać się w słońcu, przysłuchiwać się szumowi fal i korzystać z długich kąpieli w ciepłym Morzu Śródziemnym. Turyści nastawieni na taki sposób spędzania wolnego czasu bez wątpienia będą usatysfakcjonowani. Dodatkowo duża część rajskich plaż Costa Dorada jest odpowiednia dla całej rodziny, a pobliska infrastruktura sprawia, że nie ma tam miejsca na nudę.

Wśród najpiękniejszych plaż Costa Dorada warto wymienić, m.in. plażę Cunit, Calafell, Cala Canyadell, Altafulla czy Tamarit. Można odwiedzić również nieco mniej popularne miejsca, takie jak plaża Cala Fonda, Cala de la Roca Plana czy Cala Penya Tallada. Należy jednak pamiętać, że w ich okolicy nie ma najczęściej żadnych dodatkowych udogodnień.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Baurzan Sabiev/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości