Ahlbeck jest znane przede wszystkim jako uzdrowisko. Tutejsze termy oferują kuracjuszom i turystom solankowe kąpiele w temperaturze dochodzącej do 34℃. Z kolei aquapark w Ahlbeck jest idealną atrakcją dla dzieci i całych rodzin.
Zobacz wideo: Podróże po świecie
Podróże po świecie
Niemieckie Ahlbeck – historia i współczesność nadbałtyckiej miejscowości
Ahlbeck (Niemcy) to miejscowość uzdrowiskowa położona w niemieckiej części wyspy Uznam nad Bałtykiem. W pobliżu znajdują się dwie inne, również popularne miejscowości uzdrowiskowe – Heringsdorf i Bansin. Wszystkie trzy określane są mianem cesarskich kurortów bądź kąpielisk królewskich. Choć początkowo Ahlbeck, którego historia sięga XVII wieku, miało charakter rybacko-rolniczy, z biegiem czasu napływali tu kolejni osadnicy, a potem urlopowicze pragnący wypoczynku nad Bałtykiem. W 1908 roku Ahlbeck przekształcono w gminę (Seebad Ahlbeck). Był to także początek funkcjonowania miejscowości jako nadmorskiego uzdrowiska. W 1913 roku z inicjatywy cesarza Wilhelma II Hohenzollerna zbudowano tu między innymi dom dziecka. Podczas II wojny światowej do uzdrowiska przybywali na wczasy robotnicy przemysłowi z Berlina. W latach 1949–1990 Ahlbeck należało do Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD), państwa wchodzącego w skład tzw. bloku wschodniego, podobnie jak Polska Rzeczpospolita Ludowa. Współcześnie Ahlbeck leży w granicach kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie (Niemcy są państwem federalnym, składającym się z landów) i liczy około 3,5 tysiąca mieszkańców. Pod względem administracyjnym od 2005 roku Ahlbeck nie jest już samodzielną gminą, ale stanowi część gminy Heringsdorf, obejmującej trzy sąsiadujące ze sobą uzdrowiska.
Termy i plaże Ahlbeck – uzdrowiska na wyspie Uznam
Piaszczyste, szerokie plaże Ahlbeck gwarantują romantyczne spacery, które na długo zapadają w pamięć, jednak miejscowość kusi przede wszystkim walorami zdrowotnymi. Wybudowane w Ahlbeck Termy Bałtyckie (Ostsee Therme Usedom) sprawiają, że powietrze jest tutaj niezwykle rześkie i nasycone dużą ilością jodu. Termy obejmują także baseny uzdrowiskowe wypełnione jodosolanką, która czerpana jest z pobliskiego źródła i wydobywana z odwiertów na głębokości 400 metrów. Temperatura w basenach solankowych sięga nawet 34℃. W wielu ośrodkach świadczone są usługi z zakresu aquaterapii, czyli leczenia wodą. Rozbudowana infrastruktura sanatoryjna oprócz basenów i term obejmuje również domy uzdrowiskowe, sanatoria i ośrodki SPA.
Zobacz wideo: Tropem polskich nowinek turystycznych
Atrakcje turystyczne Ahlbeck – co warto zobaczyć?
Niewątpliwie jedną z największych atrakcji tej nadbałtyckiej miejscowości jest molo o długości aż 280 metrów. Zabytkowe molo w Ahlbeck zostało wybudowane w 1899 roku, a niemal sto lat później, w 1993 roku, zostało gruntownie odrestaurowane. Przy wejściu znajduje się secesyjny zegar z girlandami. To wyjątkowe molo można zwiedzić w każdym momencie – otwarte jest nie tylko w sezonie. Pełni także funkcję trybun widowiskowych dla odbywających się w Ahlbeck kąpieli "morsów". Niewątpliwą atrakcją dla dzieci jest miniaturowa dżungla, zawierająca fontanny, ślizgawki, małe wodospady i brodziki dla niemowląt. Kolejną propozycją dla rodzin z dziećmi może być skorzystanie z aquaparku w Ahlbeck, wchodzącego w skład kompleksu przytermalnych kurortów. Nawet wtedy, gdy nie odczuwa się takiej zdrowotnej potrzeby, warto udać na rekreacyjne zabiegi, które sprawiają, że można poczuć się jak nowo narodzony. W szerokiej ofercie uzdrowiska Ahlbeck można znaleźć między innymi masaże, termoterapię, kąpiele lecznicze, elektroterapię, terapię ultradźwiękami, balneofototerapię itp. Ciekawostką jest fakt, że w pobliżu Ahlbeck (w kierunku Świnoujścia) znajduje się plaża nudystów. Osoby preferujące zażywanie kąpieli słonecznych nago mogą więc czuć się w tym miejscu doskonale. Interesujący jest także fakt, że po wejściu Polski do strefy Schengen w Radzie Miasta Świnoujście głosowany był projekt mający na celu wydłużenie plaży dla naturystów aż do Świnoujścia.
Zobacz także:
- Co warto zobaczyć w Gyeongju? O koreańskim mieście zabytków
- Warstwa ozonowa – co ją niszczy i czym jest? Sprawdź, jak można ją chronić
- Teodozja – miejsce, gdzie skorzystasz z kąpieli błotnych
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: fhm/Getty Images