Niemieckie Ahlbeck, czyli atrakcyjne uzdrowisko na wyspie Uznam

Ahlbeck
Niemieckie Ahlbeck, czyli atrakcyjne uzdrowisko na wyspie Uznam
Źródło: fhm/Getty Images

Ahlbeck było niegdyś miejscowością rybacko-rolniczą, lecz walory uzdrowiskowe tych terenów prędko zostały dostrzeżone przez mieszkańców i samego cesarza Wilhelma II Hohenzollerna. Piaszczyste plaże Ahlbeck, molo sięgające 280 metrów w głąb morza to tylko przykładowe atrakcje miasta.

Ahlbeck jest znane przede wszystkim jako uzdrowisko. Tutejsze termy oferują kuracjuszom i turystom solankowe kąpiele w temperaturze dochodzącej do 34℃. Z kolei aquapark w Ahlbeck jest idealną atrakcją dla dzieci i całych rodzin.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Niemieckie Ahlbeck – historia i współczesność nadbałtyckiej miejscowości

Ahlbeck (Niemcy) to miejscowość uzdrowiskowa położona w niemieckiej części wyspy Uznam nad Bałtykiem. W pobliżu znajdują się dwie inne, również popularne miejscowości uzdrowiskowe – Heringsdorf i Bansin. Wszystkie trzy określane są mianem cesarskich kurortów bądź kąpielisk królewskich. Choć początkowo Ahlbeck, którego historia sięga XVII wieku, miało charakter rybacko-rolniczy, z biegiem czasu napływali tu kolejni osadnicy, a potem urlopowicze pragnący wypoczynku nad Bałtykiem. W 1908 roku Ahlbeck przekształcono w gminę (Seebad Ahlbeck). Był to także początek funkcjonowania miejscowości jako nadmorskiego uzdrowiska. W 1913 roku z inicjatywy cesarza Wilhelma II Hohenzollerna zbudowano tu między innymi dom dziecka. Podczas II wojny światowej do uzdrowiska przybywali na wczasy robotnicy przemysłowi z Berlina. W latach 1949–1990 Ahlbeck należało do Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD), państwa wchodzącego w skład tzw. bloku wschodniego, podobnie jak Polska Rzeczpospolita Ludowa. Współcześnie Ahlbeck leży w granicach kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie (Niemcy są państwem federalnym, składającym się z landów) i liczy około 3,5 tysiąca mieszkańców. Pod względem administracyjnym od 2005 roku Ahlbeck nie jest już samodzielną gminą, ale stanowi część gminy Heringsdorf, obejmującej trzy sąsiadujące ze sobą uzdrowiska.

Termy i plaże Ahlbeck – uzdrowiska na wyspie Uznam

Piaszczyste, szerokie plaże Ahlbeck gwarantują romantyczne spacery, które na długo zapadają w pamięć, jednak miejscowość kusi przede wszystkim walorami zdrowotnymi. Wybudowane w Ahlbeck Termy Bałtyckie (Ostsee Therme Usedom) sprawiają, że powietrze jest tutaj niezwykle rześkie i nasycone dużą ilością jodu. Termy obejmują także baseny uzdrowiskowe wypełnione jodosolanką, która czerpana jest z pobliskiego źródła i wydobywana z odwiertów na głębokości 400 metrów. Temperatura w basenach solankowych sięga nawet 34℃. W wielu ośrodkach świadczone są usługi z zakresu aquaterapii, czyli leczenia wodą. Rozbudowana infrastruktura sanatoryjna oprócz basenów i term obejmuje również domy uzdrowiskowe, sanatoria i ośrodki SPA.

Zobacz wideo: Tropem polskich nowinek turystycznych

Kuba Porada
Tropem polskich nowinek turystycznych
Nowe atrakcje turystyczne w Polsce - co warto zobaczyć? Dokąd pojechać?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Atrakcje turystyczne Ahlbeck – co warto zobaczyć?

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji tej nadbałtyckiej miejscowości jest molo o długości aż 280 metrów. Zabytkowe molo w Ahlbeck zostało wybudowane w 1899 roku, a niemal sto lat później, w 1993 roku, zostało gruntownie odrestaurowane. Przy wejściu znajduje się secesyjny zegar z girlandami. To wyjątkowe molo można zwiedzić w każdym momencie – otwarte jest nie tylko w sezonie. Pełni także funkcję trybun widowiskowych dla odbywających się w Ahlbeck kąpieli "morsów". Niewątpliwą atrakcją dla dzieci jest miniaturowa dżungla, zawierająca fontanny, ślizgawki, małe wodospady i brodziki dla niemowląt. Kolejną propozycją dla rodzin z dziećmi może być skorzystanie z aquaparku w Ahlbeck, wchodzącego w skład kompleksu przytermalnych kurortów. Nawet wtedy, gdy nie odczuwa się takiej zdrowotnej potrzeby, warto udać na rekreacyjne zabiegi, które sprawiają, że można poczuć się jak nowo narodzony. W szerokiej ofercie uzdrowiska Ahlbeck można znaleźć między innymi masaże, termoterapię, kąpiele lecznicze, elektroterapię, terapię ultradźwiękami, balneofototerapię itp. Ciekawostką jest fakt, że w pobliżu Ahlbeck (w kierunku Świnoujścia) znajduje się plaża nudystów. Osoby preferujące zażywanie kąpieli słonecznych nago mogą więc czuć się w tym miejscu doskonale. Interesujący jest także fakt, że po wejściu Polski do strefy Schengen w Radzie Miasta Świnoujście głosowany był projekt mający na celu wydłużenie plaży dla naturystów aż do Świnoujścia.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości