Podróże

Co warto zobaczyć w Gyeongju? O koreańskim mieście zabytków

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Gyeongju

O Gyeongju w Korei Południowej często się mówi, że jest to "muzeum bez ścian". Niewątpliwie należy ono do najważniejszych miast historycznych w tym kraju – doskonale zachowało się w nim bowiem wiele zabytków. Co warto wiedzieć o azjatyckim mieście, które niegdyś słynęło z dobrobytu?

Gyeongju to miasto, które dynamicznie rozwijało się do X w., z czasem jednak zaczęło tracić wpływy. Na szczęście do dziś można podziwiać wspaniałe pałace i świątynie buddyjskie, stanowiące prawdziwe wizytówki Korei Południowej – niektóre budowle zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Historia Gyeongju "w pigułce"

Gyeongju pomiędzy VII a X w. było stolicą królestwa Silla, wchodzącego w skład Trzech Królestw Korei. Stanowiło ono więc dom dla całego dworu oraz znakomitej części elit królestwa, a o panującym tu dobrobycie krążyły prawdziwe legendy. Wiele słynnych zabytków powstało jeszcze przed końcem IX w. Miasto uzyskało nazwę "Gyeongju" w X w., w dosłownym tłumaczeniu oznaczała ona "dzielnicę gratulacyjną".

Z czasem Gyeongju zaczęło jednak tracić wpływy. W XIII w. wojska mongolskie zniszczyły dziewięciopiętrową drewnianą pagodę w Hwangnyongsa. Duże znaczenie miała inwazja wojsk japońskich, w wyniku której spaliły się m.in. drewniane konstrukcje w buddyjskiej Świątyni Bulguksa. W 1601 r. Gyeongju przestało być nawet stolicą prowincji.

W czasie panowania dynastii Joseon, od 1392 do 1897 r., wiele buddyjskich rzeźb, m.in. na masywie górskim Namsan, zostało zniszczonych przez neokonfucjańskich radykałów. W XX w. miasto pozostało stosunkowo małe i przestało być zaliczane do największych miast Korei. W tym samym czasie przeprowadzono wiele wykopalisk archeologicznych, m.in. w grobowcach, które do tego momentu pozostawały nietknięte. W 1915 r. otwarte zostało tutaj Muzeum Narodowe, w którym można podziwiać odkryte wówczas eksponaty.

Wioska Yangdong w Gyeongju

Wioska Yangdong liczy ponad 500 lat i stanowi doskonały przykład wsi klanowej na terenie Korei Południowej. Usytuowana jest tuż przy rzece, otoczona górami, naprzeciwko niej znajdują się pola uprawne. Przebywając w Yangdong można się niemal przenieść w czasie, wioska odzwierciedla bowiem arystokratyczną kulturę konfucjańską panującą na początku dynastii Joseon.

Położenie Wioski Yangdong nie jest przypadkowe, bowiem miało być ono źródłem pokarmu dla duszy, jak i dla ciała. W wiosce zbudowano wiele charakterystycznych budynków, w tym rezydencje panujących rodów, domki innych członków klanu, akademie konfucjańskie, a także lepianki, które stanowiły mieszkania dla służby. Niesamowitym krajobrazem otoczenia w XVII i XVIII w. zachwycali się liczni poeci. W 2010 r. Wioska Yangdong została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wstęp do wioski jest bezpłatny.

Masyw górski Namsan w Gyeongju

Obowiązkowym punktem zwiedzania Gyeongju jest masyw górski Namsan, który rozciąga się w południowej części miasta. W jego obrębie znajdują się dwa główne szczyty: Geumo-bong oraz Gowi-bong, pomiędzy którymi można natrafić na 40 dolinek oraz grzbietów. Na terenie masywu można zobaczyć:

  • 13 grobów królewskich,
  • 150 świątyń,
  • 100 kamiennych pagód,
  • 130 posągów i płaskorzeźb przedstawiających Buddę,
  • 22 latarnie wykonane z kamienia,
  • ślady po 4 fortecach.

Najpopularniejszy szlak na Geumo-bong rozpoczyna się na wschodzie, niedaleko trzech królewskich grobów. Spacerując, można dostrzec tutaj liczne górskie strumienie. Z samego szczytu warto z kolei popatrzeć na przepiękny krajobraz Gyeongju, otoczony rozległymi polami ryżowymi.

Świątynia Bulguksa w Gyeongju

Świątynia Bulguksa, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, uznawana jest za szczyt osiągnięć złotego wieku sztuki buddyjskiej królestwa Silla. Zbudowano ją jako klasztor buddyjski, jej początki datuje się już na 528 r., a sam projekt budowy zlecił król Beopheung dla swojej matki, Pani Yongjie. Obecną formę przyjęła ona w VIII w. Świątynia Bulguksa wielokrotnie były poddawana renowacji, cały czas starano się jednak zachować jej oryginalny kształt.

Nazwa budowli oznacza "Świątynię Krainy Buddy" i jest ona ważnym miejscem kultu. Obecnie znajduje się w niej koreańska szkoła buddyzmu Jogye, której założenia w dużej mierze zbieżne są z japońskim zen. Wnętrze świątyni może wiele osób zaskoczyć: feeria barw i motywy kwiatowe na ścianach potrafią naprawdę zrobić wrażenie. Przy świątyni znajduje się urokliwy staw, a niedaleko od niego usytuowana jest kolejna warta uwagi konstrukcja, nazywana "Bramą Niebiańskich Królów". 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: COPYRIGHT, Jong-Won Heo/Getty Images

Pozostałe wiadomości