Podróże

Co warto zobaczyć w Seulu? Ciekawostki o stolicy Korei Południowej

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Neony w Seulu

Seul to wielowiekowe miasto, w którym tradycja idzie pod rękę z nowoczesnością. To stolica Korei Południowej, którą wiele osób nazywa "duszą Azji". Na jednym brzegu przepływającej przez nie rzeki Han można zobaczyć teren starego miasta, na drugim – jego nowe serce, czyli dzielnicę Gangnam-gu.

Do atrakcji Seulu należą zarówno historyczne pałace i skupione wokół nich urokliwe parki, jak i hiperrealistyczne dzielnice ze stalowo-szklanymi drapaczami chmur. Wielkiego czaru nowoczesnej stolicy nadają targi uliczne, a także restauracje i bary z charakterystyczną kuchnią koreańską.

W tym artykule dowiesz się, co warto zwiedzić w Seulu:

  • Pałac Changdeokgung
  • Pałac Gyeongbokgung
  • Dzielnicę Jongno-gu
  • Bulwary Cheonggyecheon i inne miejsca.

Główne atrakcje Seulu – zabytkowe pałace

Na uwagę w Seulu zasługuje przede wszystkim pięć idealnie zaprojektowanych pałaców o symetrycznych dziedzińcach – warto odwiedzić przynajmniej dwa z nich.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Pałac Changdeokgung, którego nazwę można byłoby przetłumaczyć jako "Pałac Kwitnącej Cnoty" to bardzo ważny zabytek Seulu. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Zbudowany on został w XV w. i stanowił w tamtym momencie letnią rezydencję królewską. Na uwagę zasługuje znajdujący się przy nim kompleks ogrodowy. Należy pamiętać, że obiekt ten można zwiedzić wyłącznie z przewodnikiem, sam bilet kosztuje zaś 3000 KRW, czyli około 10 zł.

Pałac Gyeongbokgung, czyli "Pałac Wielce Błogosławiony przez Niebo", uznawany jest za najpiękniejszy z pięciu wielkich budynków. Został zbudowany on jeszcze wcześniej, bo już w 1395 r. W pewnym momencie budynek spłonął, jednak został odbudowany w 1867 r. Wielu turystów odwiedza go w tradycyjnych strojach, które można wypożyczyć w specjalnych sklepach. Oba pałace znajdują się w dzielnicy Jongno-gu, która jest wizytówką starszej części Seulu. Można odwiedzić tutaj także Muzeum Folkloru, konfucjańską świątynię Jongmyo czy też zabytkową Północną Wioskę.

Co warto zobaczyć w Seulu? Bulwary Cheonggyecheon

Bulwary Cheonggyecheon to jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów i spotkań w Seulu. Bardzo często można natknąć się w tych rejonach na interesujące koncerty oraz spektakle. Bulwary szczególnie zachwycają wieczorem. Każdego dnia, w godz. 20.00–22.00, co pół godziny można obejrzeć tu pokaz laserowy. Co roku odbywa się tu także Festiwal Lampionów. Bulwary znajdują się w samym centrum Seulu – warto przejść się na nie w ramach odpoczynku pomiędzy kolejnymi punktami z trasy.

Seul – dzielnice handlu, rozrywki i sztuki

Jedną z najważniejszych i jednocześnie najnowocześniejszych dzielnic Seulu jest Myeongdong. Warto się tu wybrać przede wszystkim na zakupy, wszystkie ekskluzywne marki i międzynarodowe sieciówki są tutaj bowiem w zasięgu ręki. Ciekawostką jest to, że w całej stolicy Korei Południowej znajduje się około 25 tys. całodobowych sklepów – nie jest to przypadek, bowiem nietrudno zauważyć, że Seul żyje praktycznie przez całą noc. Dzielnica Myeongdong znajduje się w samym centrum Seulu, godna uwagi jest też rozrywkowo-handlowa dzielnica Gangnam-gu.

Jeśli interesuje Cię przede wszystkim sztuka, wybierz się do dzielnicy Yongsan, której nazwę można przetłumaczyć jako „smocze wzgórze”. Główną atrakcją jest tutaj Muzeum Narodowe, udostępniające obszerną kolekcję koreańskich zabytków. Osoby, które kochają sztukę współczesną, zachwycone będą Leeum – Samsung Museum of Art, gdzie można obejrzeć m.in. prace Andy’ego Warhola.

Ciekawostki na temat Seulu

Na obszarze stolicy Korei Południowej znajduje się aż 26 wzgórz. Aby do nich dotrzeć, warto wybrać się na pieszą wycieczkę lub trekking. Przykładowo, możesz przejść się na Invang-san w Jongno-gu, Samgak-san w Gangbuk-gu czy też Dobong-san w Dobong-gu. Warto wiedzieć, że niektóre z 26 wzgórz uważane są przez Koreańczyków za święte.

Samo jedzenie w Korei Południowej należy do ważnych, społecznych rytuałów. Bardzo często serwowane są tutaj owoce morza, a odważne osoby mogą skusić się na żywe ośmiorniczki czy mątwy. Dania główne podawane są w restauracjach wraz ze smakowitymi przystawkami, przy czym do rachunku dodawane są jedynie dania główne. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Diego Mariottini/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości