W samym środku Niemiec mieści się warte zwiedzenia miasto Erfurt. Dzięki słynnej w kraju hodowli bobu jest zwane miastem ogrodnikiem. Miejsce przyciąga interesującym klimatem – duch historii średniowiecza miesza się tu ze współczesnością. To duży ośrodek przemysłowy, a także skupisko zabytków z różnych wieków. Turyści z całej Europy wpisują w wyszukiwarki frazę "Erfurt airport" w poszukiwaniu środku transportu do tej interesującej miejscowości. Dlaczego warto ją zwiedzić? Co oferuje podróżnikom niemiecki Erfurt?
Zobacz wideo: Podróże po świecie
Podróże po świecie
Erfurt – najważniejsze zabytki
Erfurt jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i przemysłowym naszego zachodniego sąsiada już od czasów średniowiecznych. Usytuowany w samym środku kraju, zawsze znajdował się na ważnym szlaku handlowym. Z tego względu przez wieki nabierał coraz większego znaczenia. W Erfurcie powstawały ważne budowle sakralne, a w mieście studiował filozofię sam Marcin Luter. Przez lata rozmaitych wpływów politycznych miasto nabyło międzynarodowego charakteru. Powstawały tu monumentalne obiekty i spotykali się znamienite osobistości, jak np. Napoleon Bonaparte i car Aleksander I Romanow. Po wiekach miasto przybrało obecny kształt – teraz zamieszkuje je 200 tysięcy mieszkańców, a miejscowość składa się z 53 dzielnic. Przechadzając się ulicami Erfurtu, można znaleźć ślady minionych stuleci. Egapark Erfurt – pomnik ogrodnictwa i wizytówka Erfurtu
Oto najważniejszy pomnik ogrodnictwa lat 60-tych w całym kraju. Egapark Erfurt prezentuje największe na kontynencie rabatki kwiatowe, które są obsadzone ornamentowo. Tam również turyści mogą podziwiać domy tropikalnych roślin, ogród z rzeźbami słynnych artystów, a także historyczną twierdzę Cyriaksburg. Katedra Najświętszej Marii Panny i kościół św. Sewera Będąc w tym niemieckim mieście, nie sposób nie zwiedzić dwóch górujących nad miastem kościołów. Monumentalne budowle łączą w sobie dwa średniowieczne style – romański i gotycki. Prezbiterium reprezentuje gotyk, ale pozostałości katedry są już w stylu romańskim. W środku można znaleźć wiele średniowiecznych artefaktów i zdobień, a także oryginalne XIV-wieczne witraże. Przebywając w tych kościołach, można poczuć niezwykły klimat minionych stuleci. Most Kramarzy (Krämerbrücke)– średniowieczny most łączący brzegi rzeki Gery Na tej 120-metrowej konstrukcji zbudowanej w 1325 roku znajdują się budynki mieszkalne o konstrukcji szkieletowej. Kiedyś po obu stronach mostu zbudowane były dwa obiekty sakralne, ale do dzisiejszych czasów dotrwał tylko kościół św. Idziego. Początkowo Most Kramarzy mieścił 63 domy, które później ograniczono do 32 budowli. Jednak nadal zapiera dech w piersiach. Ewangelicki Klasztor augustianów – miejsce pobytu mnicha Marcina Lutra To zdobione gotyckimi witrażami dzieło architektury średniowiecznej. Ciekawostką jest, że właśnie tam przebywał Marcin Luter, czyli inicjator reformacji i twórca luteranizmu – religii protestanckiej. Erfurt stał się jego duchową ojczyzną Od 1988 roku budynek klasztoru pełni funkcję ekumenicznego centrum imprez i konferencji, a także domu pielgrzyma. Muzeum Etnograficzne Turyngii To skupisko eksponatów wiejskiej kultury życia codziennego. Doskonałe odzwierciedlenie tradycji okresów od 1750 roku do końca XIX stulecia kuszą amatorów takich ciekawostek.
Erfurt – historyczne miasto
Niejednego turystę kusi spacer uliczkami tej historycznej miejscowości. Monumentalne kompleksy sakralne przeplatane domkami z pruskiego muru, które pamiętają czasy średniowiecza, nadają miejscu wyjątkowy charakter. To nie tylko podsycane pamięcią o Lutrze miejsce, które kusi średniowiecznym duchem. To również żywy i dynamiczny ośrodek dla osób oczekujących mocnych wrażeń. Barwne korowody na ulicach, tłumy ludzi rozmaitych narodowości na placach, handlarze, którzy oferują różne towary, tradycyjne przysmaki, koncerty na świeżym powietrzu czy imprezy studenckie. To miejsce tętni życiem.
Zobacz wideo: Od pół roku podróżują rodzinnie kamperem po Europie
Jeśli szukasz ciekawego kierunku w Niemczech, zastanów się poważnie nad Erfurtem. Miasto z pewnością odpłaci się niezapomnianymi wrażeniami.
Zobacz też:
- 1000 zł na wakacje z dziećmi przysługuje wielu Polakom. Są i tacy, którzy mogą otrzymać więcej
- Setki wstrząsów w miejscu, gdzie lubią odpoczywać Polacy
- Smaki Stambułu. Co warto zjeść w Turcji? Michał Cessanis poleca
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: joe daniel price/Getty Images