Świat

Setki wstrząsów w miejscu, gdzie lubią odpoczywać Polacy

Świat

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN Meteo
Pico del Teide

Na Teneryfie pod wulkanem Pico del Teide zarejestrowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych. W piątek hiszpański Krajowy Instytut Geograficzny poinformował o tym zdarzeniu. Teneryfa jest chętnie uczęszczanym przez Polaków miejscem na wakacje. Skąd wzięły się trzęsienia ziemi i czy możliwe, że się powtórzą?

Teneryfa - wstrząsy sejsmiczne pod wulkanem Pico del Teide

W piątek (17 czerwca) pod wulkanem Pico del Teide na Teneryfie zaobserwowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych o różnej intensywności. W sobotę zaobserwowano kolejną aktywność sejsmiczną. Przypomnijmy, że erupcja wulkanu po raz ostatni obserwowana była w 1909 roku. W jej wyniku zniszczona została miejscowość Garachico oraz port. Wulkan ten uznawany jest za czynny i jest najwyższym szczytem wszystkich wysp atlantyckich. 

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Specjaliści uważają, że możliwą przyczyną ostatnich wstrząsów są ruchy w komorze magmowej. W ciągu zaledwie 3 godzin wykrytych zostało 458 wstrząsów. Aktywność była mało intensywna, a epicentrum znajdowało się na głębokości między 6 a 20 kilometrem. 13 wstrząsów było silniejszych niż pozostałe. Najsilniejszy z nich miał miejsce w sobotę, miał on magnitudę 2. Ruchy sejsmiczne tego typu występowały już wcześniej, w latach 2016 i 2019. Nie były jednak groźne. 

Przyczyny wstrząsów wulkanicznych Pico del Teide

Wstrząsy, które miały miejsce w ostatnich dniach na Teneryfie pod wulkanem Pico del Teide miały cechy roju sejsmicznego. Jest to zjawisko, w którym w długim czasie występuje wiele następujących po sobie wstrząsów. Występowały one na głębokości od 6 do maksymalnie 26 km. W sobotę zarejestrowano już tylko 25 wstrząsów, z czego były one zlokalizowane głębiej - na minimalnej głębokości od 9 km i na maksymalnej do 26 km. Jak wyjaśniają eksperci z Instytutu Wulkanologicznego Wysp Kanaryjskich, ich przyczyną było najprawdopodobniej przemieszczanie się gazów, pary oraz wody wewnątrz komory magmowej.

Co ważne, występowanie rojów sejsmicznych nie świadczy o większym prawdopodobieństwie erupcji wulkanu, zarówno w krótkim, jak i średnim okresie. Mimo to, należy pamiętać, że Teneryfa to wyspa z aktywnym wulkanem, a zatem jest ona aktywna sejsmicznie. W ciągu roku obserwowanych jest nawet do tysiąca wstrząsów. Na pozostałych Wyspach Kanaryjskich obserwuje się ich znacznie mniej, maksymalnie 30. Według ekspertów nie da się jednoznacznie określić, czy taka aktywność może zakończyć się erupcją.

Więcej na stronie TVN Meteo.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: MikeMareen/Getty Images

Pozostałe wiadomości