Na Teneryfie pod wulkanem Pico del Teide zarejestrowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych. W piątek hiszpański Krajowy Instytut Geograficzny poinformował o tym zdarzeniu. Teneryfa jest chętnie uczęszczanym przez Polaków miejscem na wakacje. Skąd wzięły się trzęsienia ziemi i czy możliwe, że się powtórzą?
Eyjafjallajoul to szósty co do wielkości lodowiec Islandii i znajdujący się pod nim czynny wulkan. Światową sławę zyskał w kwietniu 2010 roku, gdy doszło do jego wybuchu. O innych, nadal aktywnych i wciąż zagrażających wulkanach na świecie porozmawialiśmy w naszym programie z blogerem Bartłomiejem Krawczykiem .
Życie Sycylii od wieków toczy się w cieniu złowrogiej Etny. Wulkan przez lata trwał w uśpieniu - przebudził się jednak 14 lutego. Z południowo-wschodniego krateru zaczęły wydobywać się ogromne fontanny lawy i kłęby dymu, widoczne z dużej odległości, także z Kalabrii. Wszystkiemu towarzyszyły wstrząsy i huki, a pobliskie miasto Katania w całości pokryło się grubą warstwą wulkanicznego pyłu. Jak wygląda codzienność mieszkańców wysypy teraz, gdy Etna znów jest aktywna? Rozmawiamy o tym z Joanną Pióro, mieszkającą na Sycylii Polką.
Etna na Sycylii przypomniała o swoim istnieniu. Wulkan wyrzucał lawę na wysokość około stu metrów. Kłęby dymu były widoczne z kilkudziesięciu kilometrów. Gruba warstwa pyłu pokryła samochody, balkony i ulice Katanii. Spektakularny wybuch wulkanu uwieczniły kamery monitoringu.
"Czym bardziej aktywny wulkan tym lepiej (...) nikt ze mną nie chce jeździć bo wiem, że to wariactwo"! O swojej niezwykłej pasji opowiedział nam podróżnik, który do tej pory wszedł już na 41 wulkanów, a w planach ma zdobycie 59 kolejnych wulkanicznych szczytów! Co sprawiło, że podjął to niebezpieczne wyzwanie, kto zaraził go "potrzebą podróży"?