wulkan

  wulkan

  Jeśli wybierasz się na wakacje do Indonezji, jednym z ciekawszych miejsc jest wyspa Sumatra. Mówi się, że jest to kraina dzikich zwierząt. Nic dziwnego, na wyspie żyją różnorodne gatunki fauny oraz flory. Zobacz, co warto zobaczyć na wyspie Sumatra.

  Kamczatka to półwysep położony na wschodnich krańcach Rosji. Słynie z wielu wulkanów, także aktywnych, oraz gejzerów i nieokiełznanej, dzikiej przyrody. Latem średnie temperatury dobowe sięgają kilkunastu stopni, a od jesieni do późnej wiosny Kamczatka jest pokryta śniegiem, jednak to nie odstrasza coraz liczniejszych turystów.

  Pod koniec maja w Kongo doszło do erupcji wulkanu. Osoby, które mieszkały w jego pobliżu, musiały w jednej chwili porzucić swoje domy i uciekać, aby uratować życie. Cześć z nich ucierpiało i wymaga pomocy medycznej. Niestety dostęp do lekarzy w tej części świata jest niezwykle trudny. Dr Bartłomiej Osadnik postanowił tam pojechać i nieść wsparcie potrzebującym. O sytuacji panującej w tamtejszych szpitalach opowiedział w Dzień Dobry TVN

  Eyjafjallajoul to szósty co do wielkości lodowiec Islandii i znajdujący się pod nim czynny wulkan. Światową sławę zyskał w kwietniu 2010 roku, gdy doszło do jego wybuchu. O innych, nadal aktywnych i wciąż zagrażających wulkanach na świecie porozmawialiśmy w naszym programie z blogerem Bartłomiejem Krawczykiem .

  Honsiu jest jedną z wysp Japonii, na której od wieków znajdują się najważniejsze instytucje państwowe. Na Honsiu leżą miasta stołeczne cesarstwa, zarówno historyczne, takie jak Kioto, jak obecne – Tokio. Przyjezdni mogą zobaczyć całą plejadę atrakcji w postaci pięknych, historycznych miast lub majestatycznych widoków, na przykład wciąż aktywnego na Honsiu wulkanu Fuji.

  Życie Sycylii od wieków toczy się w cieniu złowrogiej Etny. Wulkan przez lata trwał w uśpieniu - przebudził się jednak 14 lutego. Z południowo-wschodniego krateru zaczęły wydobywać się ogromne fontanny lawy i kłęby dymu, widoczne z dużej odległości, także z Kalabrii. Wszystkiemu towarzyszyły wstrząsy i huki, a pobliskie miasto Katania w całości pokryło się grubą warstwą wulkanicznego pyłu. Jak wygląda codzienność mieszkańców wysypy teraz, gdy Etna znów jest aktywna? Rozmawiamy o tym z Joanną Pióro, mieszkającą na Sycylii Polką.

  Etna na Sycylii przypomniała o swoim istnieniu. Wulkan wyrzucał lawę na wysokość około stu metrów. Kłęby dymu były widoczne z kilkudziesięciu kilometrów. Gruba warstwa pyłu pokryła samochody, balkony i ulice Katanii. Spektakularny wybuch wulkanu uwieczniły kamery monitoringu.

  Pierwszego wejścia na szczyt Ojos del Salado - najwyższy wulkan świata - dokonali Polacy. Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis w 1937 weszli na położony w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile, wulkan. Śladami polskich pionierów z 1937 roku poszli podróżnik Rafał Król i fotograf Borys Komander. Dlaczego to zrobili? I jak przebiegała ich wyprawa? O tym opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.

  W naszym nowym cyklu pokażemy, że nauka może być fascynująca, a domowe eksperymenty - "Dziecinnie proste"! Wspólnie z Krystyną Czubówną, jej wnuczkami: Zosią i Helenką oraz ekspertami z Centrum Nauki Kopernik zaprezentujemy Państwu ciekawe doświadczenia, które można bezpiecznie przeprowadzić w domu. Dziś dowiedzieliśmy się, czy wulkany są potrzebne, a Monika Borecka z CNK pokazała nam jak zrobić "Domowy wulkan". Zobaczcie

  Deszcz i śnieg mają swój początek w chmurach. Ale żeby para wodna zmieniła się w opady potrzeba czegoś jeszcze. Czego? O tym w studiu Dzień Dobry TVN Tomasz Rożek z asystentami. Wybudował też w domu wulkan! Czy wybuchł?

  "Czym bardziej aktywny wulkan tym lepiej (...) nikt ze mną nie chce jeździć bo wiem, że to wariactwo"! O swojej niezwykłej pasji opowiedział nam podróżnik, który do tej pory wszedł już na 41 wulkanów, a w planach ma zdobycie 59 kolejnych wulkanicznych szczytów! Co sprawiło, że podjął to niebezpieczne wyzwanie, kto zaraził go "potrzebą podróży"?