Historia zna przypadki, które potwierdzają, że wybuch wulkanu może odmienić naszą rzeczywistość.
Na Islandii doszło do wybuchu. Erupcję wywołały - najprawdopodobniej - trzęsienia ziemi, które od kilku tygodni występowały w tym regionie świata. Sytuacja była na tyle poważna, że władze kraju zdecydowały o ewakuacji prawie cztery tysięcy osób z zagrożonych terenów.
Sytuacja wokół wulkanu na Islandii jest dynamiczna i wciąż stanowi potencjalne zagrożenie dla mieszkańców.
Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję, aby rozwikłać tajemnicę sprzed 2000 lat i rozszyfrować tajemnicę papirusu, zwęglonego w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 r. Chociaż obawiano się, że to, co na nim zapisano, zostanie na zawsze utracone, dwóch informatyków właśnie ujawniło pierwsze słowa.
Na dalekim wschodzie Federacji Rosyjskiej wzrosła aktywność dwóch wulkanów - Szywiełucz i Kluczewska Sopka. Czym to grozi? Czy stanowią niebezpieczeństwo dla ludzi? Sprawdź opinie ekspertów.
Fudżi to aktywny wulkan wznoszący się na 3766 m n.p.m. Góra znajduje się w Japonii, około 100 km od Tokio. Podczas bezchmurnej pogody jest widoczna z wielu punktów widokowych stolicy kraju. W roku 2013 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wulkan położony jest na styku trzech płyt tektonicznych. Ostatnia erupcja miała miejsce w wyniku trzęsienia ziemi na początku XVIII w. Fudżi ma 3 stożki wulkaniczne, choć jedynie dwa są widoczne gołym okiem.
Na Teneryfie pod wulkanem Pico del Teide zarejestrowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych. W piątek hiszpański Krajowy Instytut Geograficzny poinformował o tym zdarzeniu. Teneryfa jest chętnie uczęszczanym przez Polaków miejscem na wakacje. Skąd wzięły się trzęsienia ziemi i czy możliwe, że się powtórzą?
Agung to najwyższy wulkan na wyspie Bali, w dodatku czynny i co pewien czas przypominający o sobie – ostatnio pod koniec 2017 roku (27 listopada) a także w roku 2018.
Najpopularniejszy wulkan Etna przebudził się i doszło do erupcji. Wybuchy lawy sięgały 600 metrów wysokości. Do atmosfery trafiła także chmura popiołu, a na okoliczne miasta spadły odłamki skalne. W sieci krążą przerażające i piękne fotografie zajścia. We Włoszech konieczne było ogłoszenie czerwonego alarmu. Co się z tym wiąże?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaalarmowało, że chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja przemieszcza się nad Polską. W komunikacie dodano, że opady deszczu prognozowane dla północnej części kraju mogą mieć lekko obniżoną wartość pH.
Kolejny raz nadciąga nad Polskę chmura dwutlenku siarki powstała po wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma. Naukowcy informują, że już w środę będzie najwyższe stężenie SO2 w Europie. Jak długo to potrwa? Czy pył będzie groźny dla zdrowia?
Jeśli wybierasz się na wakacje do Indonezji, jednym z ciekawszych miejsc jest wyspa Sumatra. Mówi się, że jest to kraina dzikich zwierząt. Nic dziwnego, na wyspie żyją różnorodne gatunki fauny oraz flory. Zobacz, co warto zobaczyć na wyspie Sumatra.
Wulkan Cumbre Vieja zbudził się po 50 latach ciszy. Dla mieszkańców wyspy La Palma oznacza to codzienne życie w strachu o dobytek, zdrowie i życie. Wśród nich jest Polka - Karolina Bazydło, która opowiedziała o codzienności z gorącą lawą w tle.
Wulkan Etna znajdujący się na włoskiej wyspie Sycylia jest najwyższy w Europie i właśnie urósł o kolejne 37 metrów. To rezultat zanotowanych w 2021 roku około 50 epizodów jego dużej aktywności, w trakcie których skumulowała się warstwa produktów wybuchu wulkanicznego i lawy. Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania z ostatnich erupcji.
Kamczatka to półwysep położony na wschodnich krańcach Rosji. Słynie z wielu wulkanów, także aktywnych, oraz gejzerów i nieokiełznanej, dzikiej przyrody. Latem średnie temperatury dobowe sięgają kilkunastu stopni, a od jesieni do późnej wiosny Kamczatka jest pokryta śniegiem, jednak to nie odstrasza coraz liczniejszych turystów.
Pod koniec maja w Kongo doszło do erupcji wulkanu. Osoby, które mieszkały w jego pobliżu, musiały w jednej chwili porzucić swoje domy i uciekać, aby uratować życie. Cześć z nich ucierpiało i wymaga pomocy medycznej. Niestety dostęp do lekarzy w tej części świata jest niezwykle trudny. Dr Bartłomiej Osadnik postanowił tam pojechać i nieść wsparcie potrzebującym. O sytuacji panującej w tamtejszych szpitalach opowiedział w Dzień Dobry TVN
Anna Nowak Ibisz spędza urlop na Teneryfie. Gwiazda chętnie dzieli się relacjami z wyjazdu w mediach społecznościowych. Tym razem jednak wyjątkowo zaskoczyła fanów. Zdjęcie z najwyższego szczytu w Hiszpanii wygląda imponująco. Jak zapewnia Pani Gadżet, droga nie była wcale łatwa. - Szłam jak żółw, ale weszłam! - czytamy na Instagramie.
Eyjafjallajoul to szósty co do wielkości lodowiec Islandii i znajdujący się pod nim czynny wulkan. Światową sławę zyskał w kwietniu 2010 roku, gdy doszło do jego wybuchu. O innych, nadal aktywnych i wciąż zagrażających wulkanach na świecie porozmawialiśmy w naszym programie z blogerem Bartłomiejem Krawczykiem .
Honsiu jest jedną z wysp Japonii, na której od wieków znajdują się najważniejsze instytucje państwowe. Na Honsiu leżą miasta stołeczne cesarstwa, zarówno historyczne, takie jak Kioto, jak obecne – Tokio. Przyjezdni mogą zobaczyć całą plejadę atrakcji w postaci pięknych, historycznych miast lub majestatycznych widoków, na przykład wciąż aktywnego na Honsiu wulkanu Fuji.
Życie Sycylii od wieków toczy się w cieniu złowrogiej Etny. Wulkan przez lata trwał w uśpieniu - przebudził się jednak 14 lutego. Z południowo-wschodniego krateru zaczęły wydobywać się ogromne fontanny lawy i kłęby dymu, widoczne z dużej odległości, także z Kalabrii. Wszystkiemu towarzyszyły wstrząsy i huki, a pobliskie miasto Katania w całości pokryło się grubą warstwą wulkanicznego pyłu. Jak wygląda codzienność mieszkańców wysypy teraz, gdy Etna znów jest aktywna? Rozmawiamy o tym z Joanną Pióro, mieszkającą na Sycylii Polką.
Etna na Sycylii przypomniała o swoim istnieniu. Wulkan wyrzucał lawę na wysokość około stu metrów. Kłęby dymu były widoczne z kilkudziesięciu kilometrów. Gruba warstwa pyłu pokryła samochody, balkony i ulice Katanii. Spektakularny wybuch wulkanu uwieczniły kamery monitoringu.
Marcin Korzonek podjął próbę wjechania rowerem na najwyższy wulkan na świecie - Ojos del Salado w Chile. Zabrakło mu tylko kilkuset metrów, żeby osiągnąć swój cel. O swoich wyczynach na dwóch kółkach oraz ślubie na Zanzibarze sportowiec opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Pierwszego wejścia na szczyt Ojos del Salado - najwyższy wulkan świata - dokonali Polacy. Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis w 1937 weszli na położony w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile, wulkan. Śladami polskich pionierów z 1937 roku poszli podróżnik Rafał Król i fotograf Borys Komander. Dlaczego to zrobili? I jak przebiegała ich wyprawa? O tym opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.
W naszym nowym cyklu pokażemy, że nauka może być fascynująca, a domowe eksperymenty - "Dziecinnie proste"! Wspólnie z Krystyną Czubówną, jej wnuczkami: Zosią i Helenką oraz ekspertami z Centrum Nauki Kopernik zaprezentujemy Państwu ciekawe doświadczenia, które można bezpiecznie przeprowadzić w domu. Dziś dowiedzieliśmy się, czy wulkany są potrzebne, a Monika Borecka z CNK pokazała nam jak zrobić "Domowy wulkan". Zobaczcie
Deszcz i śnieg mają swój początek w chmurach. Ale żeby para wodna zmieniła się w opady potrzeba czegoś jeszcze. Czego? O tym w studiu Dzień Dobry TVN Tomasz Rożek z asystentami. Wybudował też w domu wulkan! Czy wybuchł?
"Czym bardziej aktywny wulkan tym lepiej (...) nikt ze mną nie chce jeździć bo wiem, że to wariactwo"! O swojej niezwykłej pasji opowiedział nam podróżnik, który do tej pory wszedł już na 41 wulkanów, a w planach ma zdobycie 59 kolejnych wulkanicznych szczytów! Co sprawiło, że podjął to niebezpieczne wyzwanie, kto zaraził go "potrzebą podróży"?