Kamczatka – kraina ognia i lodu. Geografia, miasta, atrakcje

GUY PRIVES/Getty Images
GUY PRIVES/Getty Images
Kamczatka to półwysep położony na wschodnich krańcach Rosji. Słynie z wielu wulkanów, także aktywnych, oraz gejzerów i nieokiełznanej, dzikiej przyrody. Latem średnie temperatury dobowe sięgają kilkunastu stopni, a od jesieni do późnej wiosny Kamczatka jest pokryta śniegiem, jednak to nie odstrasza coraz liczniejszych turystów.

Połączenie gorących źródeł z zimnym, ale dość łagodnym klimatem sprawia, że Kamczatka bywa nazywana krainą ognia i lodu. Atrakcje półwyspu przyciągają osoby aktywne, które lubią nieuczęszczane szlaki.

Najważniejsze informacje o Kamczatce: miasta, ludność, transport

Na Kamczatce mieszkają głównie Rosjanie, ale także Koriacy i Itelmeni – rdzenna ludność Kamczatki. Niektórzy z nich posługują się własnym językiem, choć coraz częściej używają rosyjskiego.

Najważniejszym miastem na Kamczatce jest Pietropawłowsk Kamczacki z 195 tys. mieszkańców. Żyje w nim niemal połowa ludności całej Kamczatki.

Pietropawłowsk Kamczacki jest stolicą Kraju Kamczackiego, jednostki administracyjnej Rosji. Założył go Vitus Bering, od którego imienia swoją nazwę bierze także Morze Beringa.

W Pietropawłowsku Kamczackim jest port, a 30 km od miasta lotnisko cywilno-wojskowe. Droga lotnicza i morska to jedyne sposoby na dotarcie do Pietropawłowska. Nie łączą go żadne drogi z innymi miastami poza Kamczatką. Wewnątrz półwyspu główna droga łączy Pietropawłowsk Kamczacki z Jelizowem (tam znajduje się lotnisko) i miastem Ust -Kamczatsk.

Pogoda na Kamczatce

Klimat Kamczatki jest morski, okołobiegunowy. Większość powierzchni obejmuje odmiana subpolarna. Jedynie w rejonach górskich i na północnych krańcach występuje typ polarny. Wschód jest przez cały rok nieco cieplejszy i wilgotniejszy. Amplitudy są niewielkie. Zimne powietrze znad Syberii oraz zimny prąd morski sprawiają, że Kamczatka jest pokryta śniegiem od października do późnego maja.

Średnie temperatury wynoszą:

  • w lutym na zachodzie: -15℃,
  • w lutym na wschodzie: -11℃,
  • w lutym w części centralnej: -16℃,
  • w sierpniu na zachodzie: 12℃,
  • w sierpniu na wschodzie: 13℃,
  • w sierpniu w części centralnej: 16℃.

Kamczatka jest wilgotniejsza niż inne rejony wschodniej Rosji, roczna ilość opadów wynosi tu do 1000 mm.

Gdzie leży Kamczatka?

Kamczatka to półwysep w Rosji położony między Morzem Beringa a Morzem Ochockim. To najdalej na wschód wysunięte terytorium Rosji. Ma ok. 270 tys. km2 powierzchni. Łączy się z lądem dzięki przesmykowi o nazwie Parapolski Doł.

Na zachodzie półwyspu znajduje się Nizina Zachodniokamczacka. W centrum są Góry Środkowe (Góry Kamczackie). Najwyższym wzniesieniem na ich terenie jest Iczyńska Sopka, wulkan o wysokości 3621 m n.p.m.

Dalej na wschód znajdują się Nizina Środkowokamczacka i wulkany grupy kluczewskiej z najwyższym wzniesieniem na całym półwyspie, wulkanem Kluczewska Sopka.

Wschodni kraniec półwyspu zajmują Góry Wschodnie i Wschodni Wulkaniczny Płaskowyż.

W najwyższych partiach gór na Kamczatce mieszczą się lodowce o powierzchni 860 km2.

Największe rzeki na Kamczatce to:

  • Kamczatka,
  • Awacza,
  • Ozierna,
  • Bolszaja,
  • Icza,
  • Tigil.

Kamczatka – ciekawostki

Na Kamczatce jest aż 160 wulkanów. 29 z nich jest aktywnych. Wulkany Kamczatki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kluczewska Sopka na Kamczatce to największy i najaktywniejszy wulkan w Eurazji i największy aktywny wulkan półkuli północnej. Wznosi się na wysokość 4750 m n.p.m. Jest czczony przez tubylcze ludy jako święte miejsce, w którym powstał świat.

Kamczacki wulkan Kronocka Sopka jest z kolei uznawany za jeden z piękniejszych wulkanów na świecie dzięki niemal idealnie symetrycznemu kształtowi stożka i malowniczemu położeniu. Szczyt sięgający wysokości 3527 m n.p.m. jest pokryty lodem.

Atrakcje Kamczatki

Atrakcje na Kamczatce to przede wszystkim dzikie krajobrazy i nietknięta przyroda. Półwysep porasta tajga i – na większych wysokościach – tundra. Żyje tu wiele zwierząt, a rzeki są pełne ryb. Jednak ze względu na dzikość przyrody i słabą infrastrukturę wędrowanie po Kamczatce jest wymagające. Utwardzonych dróg jest na terenie półwyspu 300 km, do niektórych miejsc można się dostać wyłącznie helikopterem. Dla wielu turystów Kamczatka warta jest wysiłku.

Teren wokół Kronockiej Sopki i siedmiu innych aktywnych wulkanów został objęty ochroną. Kronocki Rezerwat Biosfery na Kamczatce obejmuje powierzchnię lądową i wąski pas morza.

Na terenie rezerwatu, w dolinie rzeki Giejziernaja, znajduje się Dolina Gejzerów uznana w 2008 roku za jeden z siedmiu cudów Rosji. Można tam zobaczyć:

  • 40 gejzerów,
  • 50 źródeł termalnych,
  • gorące jeziora,
  • wulkany błotne,
  • kotły błotne,
  • wodospady.

Wycieczki do Doliny Gejzerów są organizowane wyłącznie helikopterami, gdyż wąwóz jest trudno dostępny. Podczas wyprawy należy zachować ostrożność – na terenie Kronockiego Rezerwatu Biosfery żyje ok. 800 niedźwiedzi brunatnych.

W ofercie agencji turystycznych znajdują się różne formy aktywnego spędzania czasu, takie jak lotniarstwo, trekking czy alpinistyka.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Katastrofa rosyjskiego samolotu pasażerskiego na Kamczatce. Nikt nie przeżył katastrofy

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości