Jaka jest najdłuższa rzeka Europy? Ciekawostki geograficzne

Алексей Облов/Getty Images
Алексей Облов/Getty Images
Przepływa przez całą Rosję i jest zarazem najdłuższą i największą rzeką w Europie. Już w czasach średniowiecza była istotnym szlakiem handlowym i komunikacyjnym łączącym północ z południem. To nią transportowano pochodzące z Bliskiego Wschodu towary luksusowe, tj. futra, złoto, miód czy broń. Sprawdź, jaka jest najdłuższa rzeka w Europie i jakie atrakcje turystyczne oferuje.

Wołga to rzeka, która od wieków była ważnym szlakiem komunikacyjnym i handlowym. Łącząc ze sobą dwa krańce kraju, łączy tym samym kulturę poszczególnych regionów. Może tym samym zabrać turystów na historyczny rejs po Rosji. Odkrywanie Wołgi to odkrywanie miast i miasteczek, z których każde kusi zwiedzających licznymi atrakcjami turystycznymi. Wołga budowała swoje znaczenie przez setki lat, a dzisiaj również jest wysoce ceniona. To rzeka, która odgrywa ogromną rolę w gospodarce kraju.

Najdłuższa rzeka w Europie

Jak już zostało wspomniane, najdłuższą rzeką Europy jest przepływająca przez całą Rosję Wołga. W ciągu ostatnich lat rzeka została skrócona o 160 km. Wpłynęła na to budowa licznych zbiorników retencyjnych i regulacje koryta. Wołga nazywana jest rzeką pięciu mórz, gdyż jej połączenia kanałowe wiążą się z morzami: Azowskim, Czarnym, Bałtyckim, Białym i Kaspijskim. Do dzisiaj połączenia poszczególnych kanałów wykorzystuje się w gospodarce. Transport jej nurtem obejmuje ropę naftową, drewno, zboże i sól. Na całej długości Wołgi rozlokowane są ponadto łańcuchy elektrowni wodnych i zapory, które odpowiadają m.in. za dostarczanie prądu mieszkańcom pobliskich miast, a także zapewniają im stały dostęp do bieżącej wody. U brzegów Wołgi leży wiele miast o charakterze turystycznym, m.in.: Kazań, Wołgograd, Astrachań, Rybińsk, Twer, Czerepowiec, Jarosław.

Odkrywanie Wołgi

Rejs Wołgą to atrakcja oferowana przez wiele biur podróży zlokalizowanych zarówno w Rosji, jak i w Polsce. Zorganizowane rejsy wycieczkowe nastawione są na ukazanie historii Rosji oraz pięknych i urzekających widoków miast i miasteczek. Dają możliwość zobaczenia i poznania Rosji od wewnątrz. Organizowane rejsy zazwyczaj swój początek mają w Moskwie i kończą się w porcie Astrachan przy Morzu Kaspijskim. Jest to więc wyprawa w zróżnicowaną kulturowo Rosję i prawdziwa podróż w czasie, która ukazuje historię kraju. Ogromnym plusem organizowanych rejsów po Wołdze jest cumowanie w największych jej portach i poznawanie najważniejszych zabytków odwiedzanych miast. Na liście znajdują się cerkwie, fortyfikacje, muzea architektury rosyjskiej jeszcze z czasów carskich, wizyta w meczecie w Kazaniu i klasztoru Raifa, zwiedzanie bunkrów Stalina, wycieczka po Wołgogradzie (ówczesnym Stalingradzie).

Jedną z ważniejszych atrakcji jest również pobyt w mieście Jarosław, którego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na uwagę zasługuje również pobyt w Niżnym Nowogrodzie, historycznym mieście, którego początki sięgają 1221 roku, gdy powstało jako gród obronny Księstwa Włodzimierskiego. Uzupełnieniem wiadomości o wschodniej kulturze jest wizyta w miastach leżących na szlaku tatarskim: Samatrze, Saratowie, które do dzisiaj zamieszkiwane jest przez ludność muzułmańską, mającą swe korzenie w rodach tatarskich.

Płynąc nurtem Wołgi, po drodze spotyka się mnóstwo sztucznych zbiorników, większych i mniejszych jezior, które są prawdziwą gratką dla fanów sportów wodnych. Dodatkową atrakcją rejsu są liczne spływy kajakowe, windsurfing, jazda na motorówce wodnej.

Lista 10 najdłuższych rzek Europy

1. Wołga – 3531 km, przepływa w całości przez Rosję i wpada do Morza Kaspijskiego.

2. Dunaj – 2888 km, przepływa przez Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Rumunię, Mołdawię i Ukrainę, wpada do Morza Czarnego.

3. Ural – 2428 km, przepływa przez Rosję, Kazachstan i wpada do Morza Kaspijskiego.

4. Dniepr – 2285 km, przepływa przez Rosję, Białoruś i Ukrainę, wpada do Morza Czarnego.

5. Don – 1950 km, przepływa przez Rosję i wpada do Morza Azowskiego.

6. Peczora – 1809 km, przepływa przez Rosję i wpada do Morza Barentsa.

7. Kama – 1805 km, przepływa przez Rosję i jest lewym dopływem Wołgi.

8. Oka – 1498 km, przepływa przez Rosję i jest prawym dopływem Wołgi.

9. Biełaja – 1430 km, przepływa przez Rosję i jest lewym dopływem Kamy.

10. Dniestr – 1352 km, przepływa przez Ukrainę, Mołdawię i wpada do Morza Czarnego.

Wisła zajmuje 17. pozycję z długością 1047 km, przepływa przez całą Polskę i wpada do Morza Bałtyckiego.

Zobacz także:

Troki na Litwie – jakie atrakcje oferuje zabytkowe miasteczko?

Michał Cessanis na najwyższym szczycie Portugalii. "Na ostatnim odcinku idzie się niemalże na czworakach"

Kumbria – co warto zobaczyć w tym regionie Wielkiej Brytanii?

Zobacz wideo: „Człowiek topi się w ciszy”. Ratownicy WOPR apelują o rozwagę nad wodą

x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości