Troki na Litwie – jakie atrakcje oferuje zabytkowe miasteczko?

Troki, Litwa, podróże
Walter Bibikow/Getty Images
Troki to litewskie miasto nieopodal Wilna. Cieszy się dużą popularnością i chętnie odwiedzane jest przez turystów, ponieważ wyróżnia się ciekawą historią i wspaniałymi zabytkami. Jakie są największe atrakcje Trok?

Troki na Litwie uznaje się za jedno z najpiękniejszych miast tego kraju. Położone są na Pojezierzu Wileńskim, na niewielkim półwyspie, który okalają cztery jeziora: Galwe, Tataryszki, Łuka i Giełusz. Zachwycające otoczenie to jednak nie jedyna zaleta tego miejsca. Słynie ono przede wszystkim z wielu ciekawych zabytków, wśród których prym wiedzie bajkowy zamek w Trokach. Atrakcją miasta jest również jego wielokulturowość, która bezpośrednio wpływa na jego niezwykłą atmosferę.

Historia Trok

Miasto Troki stanowiło niegdyś jeden z centralnych punktów na mapie Litwy. Uważa się, że powstało w XII lub XIII wieku, jednak początkowo zlokalizowane było gdzie indziej – ok. 5 km na południowy wschód, tam, gdzie dziś znajduje się wieś Stare Troki. Warto wiedzieć, że do początków XIV wieku było stolicą kraju.

Rozwój właściwych Trok przypada na okres panowania księcia Witolda, a więc XIV i XV wiek. Wówczas na ich terenie powstał m.in. zamek, kościół katolicki, a także szkoła parafialna i kilka cerkwi. W 1409 roku Troki otrzymały prawa miejskie.

Nakreślając historię Trok, nie sposób nie wspomnieć o ich wyjątkowych mieszkańcach – specyficznej grupie etnicznej i religijnej, Karaimach, którzy przybyli na te tereny już w XIV wieku. Ich oryginalne tradycje widoczne są do dziś i stanowią niezaprzeczalną atrakcję Trok.

W XV wieku Troki stanowiły ważny ośrodek kulturalny i handlowy Litwy. Sytuacja zmieniła się diametralnie w kolejnych wiekach, kiedy miasto uległo znacznym zniszczeniom podczas wojen i pożarów. W wyniku konfliktu z Rosją w XVII wieku ucierpiał chociażby słynny zamek w Trokach, który odbudowano dopiero w XX wieku.

Główna atrakcja miasta Troki: zamek na jeziorze Galwe

Za największą atrakcję w Trokach uważa się gotycki zamek na jednej z wysp jeziora Galwe. Wspaniała forteca została wzniesiona na początku XV wieku za czasów panowania księcia Witolda, a jej celem była ochrona przed atakami Krzyżaków. Warto wspomnieć, że stanowi ona jeden z dwóch dawnych zamków w Trokach – po najstarszym, pochodzącym z XIV wieku, dziś pozostały już tylko ruiny.

Słynny zamek w Trokach był chętnie odwiedzany przez księcia Witolda, a także Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta Augusta. Kres jego świetności położyła wojna z Rosją, w czasie której został zniszczony.

Zamek w Trokach odbudowano dopiero w XX wieku, a jego obecny wygląd jest w dużej mierze efektem rekonstrukcji. Mimo to budowla wciąż robi ogromne wrażenia. Stanowi największy tego typu obiekt na Litwie, a także uważana jest za jedyną w tej części świata twierdzę położoną na wyspie.

Na zwiedzanie zamku w Trokach należy zarezerwować sporo czasu, ponieważ forteca jest bardzo rozległa. Składa się z dwóch głównych części: zamku górnego oraz dolnego. Współcześnie w jej wnętrzach znajduje się Trockie Muzeum Historyczne, które prezentuje wiele interesujących wystaw i eksponatów, m.in. dawną broń, zbroje rycerskie, numizmaty, szlacheckie pieczęcie oraz kolekcje innych przedmiotów związanych z historią tego miejsca. Zwiedzanie litewskiego zamku w Trokach obejmuje też wizytę w komnatach.

Zwiedzanie Trok. Co jeszcze warto zobaczyć?

Zamek w Trokach to nie jedyny znaczący zabytek tego miasta – oprócz niego warto odwiedzić chociażby bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, która została wybudowana w 1409 roku. Świątynia znana jest przede wszystkim z cudownego obrazu Matki Bożej Trockiej. Jego historia owiana jest różnymi legendami. Uważa się, że dzieło powstało prawdopodobnie w 1123 roku w Konstantynopolu, a w XIV wieku zostało przekazane Witoldowi przez bizantyjskiego cesarza Manuela II Paleologa.

Ciekawym miejscem kultu jest również kienesa, czyli świątynia karaimska, która powstała w XVIII wieku, a przebudowana została na przełomie XIX i XX wieku. Inne atrakcje w Trokach to m.in. kapliczka św. Jana Nepomucena z XVII wieku, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy z XIX wieku, majątek Zatrocze oraz kolorowe domy Karaimów.

Trasa Wilno – Troki. Jak dojechać do miasta ze stolicy Litwy?

Odległość między Wilnem a Trokami to jedynie ok. 28 km. Warto o tym pamiętać, planując wycieczkę do stolicy Litwy. Przy okazji można bowiem odwiedzić jedno z najpiękniejszych miasteczek w okolicy.

Osobom zmotoryzowanym dojazd z Wilna do Trok zajmie ok. 30 minut. Turyści, którzy nie mają samochodu, również nie będą mieli problemów z dotarciem na miejsce. Na trasie Wilno – Troki przez cały dzień kursuje wiele pociągów i autobusów.

Innym rozwiązaniem jest wybór zorganizowanej wycieczki objazdowej. W takim przypadku wyjątkowo popularna jest trasa Wilno – Kowno – Troki.

Zobacz wideo: Paulina Krupińska wspomina wakacje poza granicami Polski. "Rzeczywistość na miejscu okazała się porażająco zła"

Zobacz także:

Filip Chajzer pierwszy raz w Paryżu. Internauci radzą, co warto zobaczyć w tym mieście

Małgorzata Rozenek-Majdan o wymarzonej podróży kamperem: "Zaraz zemdlejemy ze zmęczenia"

Mikrowyprawy - sposób na podróżowanie w czasie pandemii. "Kieszonkową przygodę można przeżyć w okolicy"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości