Jezioro Titicaca – położenie, ciekawostki, zwiedzanie

Jezioro Titicaca
Anna Gorin/Getty Images
Jezioro Titicaca leży na terenie dwóch państw: Boliwii i Peru. Jest trzecim pod względem wielkości jeziorem na terenie Ameryki Południowej. Na jego wyspach i wybrzeżach znajduje się wiele zabytków kultury andyjskiej, w tym tajemnicze miasto Tiahuanaco, które w okresie prekolumbijskim było bogate i wpływowe, a potem, z niewiadomych przyczyn, upadło. Konkwistadorzy odnaleźli tylko ruiny, które można oglądać do dziś.

Jezioro Titicaca jest największym żeglownym jeziorem wysokogórskim na świecie. Wiążą się z nim legendy i wierzenia starożytnych Inków oraz jeszcze starsze tajemnice.

Co trzeba wiedzieć o jeziorze Titicaca?

Góry, w których leży jezioro Titicaca, to Andy Środkowe. Jezioro jest położone na północy płaskowyżu Altiplano, na wysokości 3812 m n.p.m. To najwyżej położone jezioro nadające się do żeglugi, także dla dużych statków.

Głębokość jeziora Titicaca wynosi do 281 m, ma 190 m długości i 80 szerokości. Jego powierzchnia wynosi 8372 m2. Dzieli się na dwie części, połączone cieśniną Tiquina.

W jeziorze Titicaca ma ujście aż 25 rzek, a wypływa z niego tylko jedna.

Mimo strefy podzwrotnikowej, duża wysokość nad poziomem morza sprawia, że na terenie płaskowyżu Altiplano pogoda jest sucha i chłodna. Występuje tu tzw. puna, czyli wysokogórska, półpustynna formacja roślinna. Woda w jeziorze TIticaca ma temperaturę od 6 do 13,5 st. C.

Na jeziorze Titicaca jest kilka naturalnych wysp i ponad 40 sztucznych. Wśród wysp naturalnych są Wyspa Słońca i Wyspa Księżyca.

Jezioro Titicaca – z czego słynie? Tajemnicze wyspy

Na Wyspie Słońca mieszka obecnie 2 tys. Indian. Wyspa była zamieszkana już ok. 3 tysiąclecia p.n.e.

Według inkaskich wierzeń na Wyspie Słońca na jeziorze Titicaca narodził się bóg Wirakocza, Słońce oraz pierwsi Inkowie. Do dziś Indianie uznają to miejsce za święte. Na Wyspie Słońca można zobaczyć niemal 80 ruin z czasów Inków (z ok. XV wieku), m.in.:

  • labirynt Chinkana,
    • kompleks ruin Pilko Kaina,
      • kompleks Chincana,
        • święta skała Murokata.

          W wiosce Challapampa, jednej z największych na terenie wyspy, znajduje się muzeum, w którym przechowywane są cenne przedmioty znalezione w okolicy oraz na dnie jeziora Titicaca przez archeologów. Niektóre z nich są wykonane ze szczerego złota.

          Wyspa Słońca jest najpopularniejszą wyspą jeziora Titicaca .

          Wyspa Księżyca na jeziorze Titicaca jest nieco mniejsza od Wyspy Słońca. Znajdują się na niej ruiny klasztoru kapłanek słońca.

          Na sztucznych wyspach jeziora Titicaca mieszkają Indianie plemienia Uro.

          Zabytki i atrakcje wokół jeziora Titicaca

          Największą miejscowością położoną na brzegu jeziora Titicaca jest miasteczko Copacabana (w Boliwii). Ma 6 tys. mieszkańców. Jest celem pielgrzymek Boliwijczyków ze względu na drewnianą figurę Matki Boskiej Opiekunki, która znajduje się w XVI-wiecznym kościele.

          Zabytki kultury prekolumbijskiej można znaleźć także niedaleko jeziora. Ok. 20 km od brzegów, na południowym-wschodzie (na terenie Boliwii), znajduje się największy ośrodek dawnej kultury indiańskiej – Tiahuanaco (Tiwanaku), wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na powierzchni 4 km2 znajduje się wiele monumentalnych i megalitycznych budowli, piramida, świątynia, a także system kanałów. Najsłynniejszą konstrukcją jest wolnostojąca Brama Słońca. Miasto prawdopodobnie powstało ok. III–IV w. p.n.e., choć najnowsze badania sugerują 110 r. n.e. Ok. roku 800 n.e. mogło w nim mieszkać 10–20 tys. osób. Wpływ miasta Tiahuanaco sięgał daleko poza rejon jeziora TIticaca.

          Nad brzegiem jeziora Titicaca w Peru znajduje się także Rezerwat Narodowy Titicaca. Występują tam kolibry i charakterystyczne flamingi andyjskie.

          Titicaca – dojazd

          Aby dojechać do Titicaca, można wybrać podróż samolotem z Limy. Jednak należy pamiętać, że jezioro leży na wysokości ponad 3800 m n.p.m. Na takiej wysokości trzeba się liczyć z pojawieniem się choroby wysokościowej. Lepszym wyborem jest dłuższa, niebezpośrednia podróż z aklimatyzacją po drodze.

          Jezioro Titicaca – ciekawostki

          Jezioro Titicaca to największe jezioro wysokogórskie na świecie. A kiedyś było jeszcze większe. Wiadomo to dzięki śladom dawnej linii brzegowej. Do końca plejstocenu stanowiło część śródlądowego morza Ballivián. Linia brzegowa morza znajdowała się o 45 m wyżej niż poziom jeziora.

          Płaskowyż śródgórski, na którym leży jezioro Titicaca, posiada największe na świecie złoża rudy cyny.

          Tajemnice jeziora Titicaca

          Tajemnicze miasto Tiahuanaco położone niedaleko jeziora Titicaca było ogromnym i bogatym ośrodkiem. Nie wiadomo, jak doszło do jego powstania. Nie wiadomo także, dlaczego miasto straciło na znaczeniu i upadło. Archeolodzy mają różne teorie na temat tego, jak powstały monumentalne budowle. Do dziś nie przetrwała prawdziwa nazwa miasta, gdyż jego mieszkańcy nie posługiwali się słowem pisanym.

          Zobacz także:

          Zobacz wideo: Piotr Wojtasik i nocne zwiedzanie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie

          Dzień Dobry TVN

          Autor: Adrian Adamczyk

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości