Wulkan Etna urósł
Kształt wierzchu wulkanu Etna w ostatnim czasie znacząco się zmienił. Wszystko dlatego, że na stoku najnowszego południowo-wschodniego krateru nagromadził się wulkaniczny materiał. To w rejonie tego właśnie krateru skoncentrowała się zwiększona i bardzo spektakularna aktywność Etny, notowana od 16 lutego. W jej efekcie wysokość wulkanu wzrosła do 3357 metrów. Ustalili to naukowcy w lipcu tego roku, między innymi na podstawie zdjęć satelitarnych.
Za szczyt wulkanu uważano zawsze krater północno-wschodni. Przypomina się, że w 1981 roku, także w związku ze zwiększoną aktywnością, jego wysokość wzrosła do 3350 metrów, ale potem w kolejnych latach zmniejszyła się do 3326 metrów, bo odpadły fragmenty na samej górze. Tym samym krater ten został przerośnięty przez "młodszego brata", jak nazywa się krater południowo- wschodni. To on jest obecnie szczytem Etny, wyższej niż dotąd.
Erupcje wulkanu Etna. Zdjęcia i nagrania
W poniedziałek, 9 sierpnia 2021 r. wulkan Etna przebudził się ponownie. Kłęby pyłu pojawiły się nad kraterem północno-wschodnim. Zauważono też kolejne eksplozje z jego wnętrza, którym towarzyszyła czerwona lawa, spływająca po zboczach przez kilka godzin. Obfite kłęby dymu unosiły się jeszcze przez długi czas. W trakcie erupcji ziemia lekko się trzęsła i słychać było wybuchy.
Do sieci regularnie trafiają zdjęcia i filmy dokumentujące aktywność przebudzonego wulkanu.
Zobacz wideo: Etna wyrzuca z siebie lawę na wysokość nawet kilometra
Zobacz także:
- Najbardziej niebezpieczne wulkany świata. Które z nich nadal nam zagrażają?
- Dlaczego warto zobaczyć wulkan Wezuwiusz? Drzemiąca siła, która unicestwiła Pompeje
- Atrakcje i zabytki Sycylii – co zwiedzić i jak przygotować podróż?
- Wybuch wulkanu Etna. We Włoszech ogłoszono czerwony alert
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm