sycylia

  sycylia

  Palermo to miasto i stolica regionu Sycylii. Wyspa, usytuowana na „skrzyżowaniu” Morza Śródziemnego, była zajmowana przez niemal każdego sąsiada, co ukształtowało jej niezwykle wszechstronny charakter. Od arabskiej kuchni, po hiszpańskie ulice, normandzkie wieże i w końcu włoskie dolce far niente – w Palermo każdy znajdzie coś dla siebie.

  Trapani to niewielkie miasto i prowincja o tej samej nazwie na Sycylii we Włoszech. Ważny port rybacki o długiej i bogatej historii, która odcisnęła się w architekturze tego miejsca. Dziś Trapani to coraz popularniejsze miejsce wśród turystów, bogate w liczne zabytki, posiadające piękne stare miasto.

  Miasto założone przez Greków, zniszczone przez Kartagińczyków, rujnowane przez trzęsienia ziemi i odbudowywane przez Włochów musi mieć ciekawą historię. Oto Mesyna na Sycylii...

  Życie Sycylii od wieków toczy się w cieniu złowrogiej Etny. Wulkan przez lata trwał w uśpieniu - przebudził się jednak 14 lutego. Z południowo-wschodniego krateru zaczęły wydobywać się ogromne fontanny lawy i kłęby dymu, widoczne z dużej odległości, także z Kalabrii. Wszystkiemu towarzyszyły wstrząsy i huki, a pobliskie miasto Katania w całości pokryło się grubą warstwą wulkanicznego pyłu. Jak wygląda codzienność mieszkańców wysypy teraz, gdy Etna znów jest aktywna? Rozmawiamy o tym z Joanną Pióro, mieszkającą na Sycylii Polką.

  Etna na Sycylii przypomniała o swoim istnieniu. Wulkan wyrzucał lawę na wysokość około stu metrów. Kłęby dymu były widoczne z kilkudziesięciu kilometrów. Gruba warstwa pyłu pokryła samochody, balkony i ulice Katanii. Spektakularny wybuch wulkanu uwieczniły kamery monitoringu.

  Temperatury mamy prawdziwie śródziemnomorskie, dlatego też w naszej kuchni Matteo Brunetti, finalista VI sezonu MasterChef , przygotował dania sycylijskie. Poznajcie jego przepisy na: polpettine di tonno, pasta alla norma i paste di mandorla siciliane!

  Okazuje się, że tańczyć można wszędzie - na plaży, wodzie i ulicy. Udowodniły to uczestniczki obozu tanecznego zorganizowanego na Sycylii przez Paulinę Biernat. Zobaczcie, co przeżyły i co przygotowały dla tubylców.

  Paulina Biernat zaprosiła na Sycylię kobiety różnych profesji i w różnym wieku. A wszystko po to, aby rozkwitły w tańcu. Co z tego wyszło? Zobaczycie w najbliższą sobotę w Dzień Dobry Wakacje.

  Marzenia tych, którzy chcieliby mieć dom na Sycylii są w zasięgu ich ręki! Całkiem niedawno władze, malowniczo położonego, miasteczka Gangi zdecydowały się rozdać nieruchomości tym, którzy zobowiążą się przywrócić je do dawnej świetności! O tym, czy często zdarzają się tego typu oferty, gdzie ich szukać i czy to rzeczywiście są dobre okazje inwestycyjne, rozmawialiśmy z Marią Semczyszyn, ekspertką rynku nieruchomości i Robertem Przygodą specjalistą ds. inwestycji w nieruchomości.

  Paulina i Stefano zorganizowali obóz taneczny na Sycylii – w miejscu, z którego pochodzi. Kto im towarzyszył, jak się wszyscy bawili, co najbardziej przyciąga ich do malowniczej Sycylii i jej pięknych miejscowości? Jakimi są parterami nie tylko na parkiecie? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Paulina Biernat i Stefano Terrazzino.