Trapani na pewno nie mieści się jeszcze w głównym nurcie zainteresowań turystów, choć jest miastem bardzo klimatycznych, w którym wrażenie robi architektura, głównie sakralna, ale też port rybacki, który w przeszłości był jednym z najważniejszych portów na całym Morzu Śródziemnym. Miasto z roku na rok cieszy się jednak coraz większym powodzeniem m.in. z powodu atrakcyjnych połączeń lotniczych z wieloma europejskimi miastami, w tym z Krakowem i Warszawą.
Trapani – podstawowe informacje
Trapani to niewielkie miasto portowe nad Morzem Śródziemnym, liczące niecałe 70 tysięcy mieszkańców. Historia Trapani sięga czasów starożytnych, ale większość zabytkowej zabudowy starego miasta pochodzi z późnego średniowiecza lub wczesnego okresu nowożytnego. Do dziś niestety nie zachowały się żadne pozostałości zabudowań z okresu starożytnego. Wiele budynków zaprojektowano w barokowym stylu. Głównym źródłem przychodu miasta są połowy i przetwórstwo, a ostatnio w coraz większym stopniu także turystyka. Produktami eksportowymi są też marmur, sól oraz wino Marsala, czyli słodkie, przeważnie białe wino, wzmacniane dodatkowo alkoholem, produkowane w prowincji Trapani. Miasto jest też ważnym portem promowym. Wypływają stąd promy do Tunezji, Sardynii czy na wyspę Pantelleria.
W Trapani panuje typowy klimat śródziemnomorski z suchymi i gorącymi latami i stosunkowo łagodnymi zimami. Latem temperatury są tu minimalnie niższe niż w innych miejscach Sycylii czy Kalabrii.
Lotnisko znajduje się tylko kilkanaście kilometrów od miasta Trapani. Port lotniczy Trapani-Birgi jest lotniskiem wojskowo-cywilnym. Ruch na tym lotnisku wzrósł wręcz lawinowo dzięki rozpoczęciu współpracy z tanimi liniami lotniczymi. Lotnisko Trapani obsługuje m.in. loty z Londynu, Paryża, Dublina, Brukseli, Monachium czy Sztokholmu. Co ważne dla nas Polaków, do Trapani można dolecieć również tanimi liniami z Krakowa i Warszawy.
Historia Trapani
W czasach antycznych miasto nosiło nazwę Drepanum. Zostało założone jako port dla pobliskiego miasta Eryx (dziś noszącego nazwę Erice). W 241 r. p.n.e. na zachód od dzisiejszego Trapani, w pobliżu Wysp Egadzkich, doszło do bitwy morskiej, w której mogło wziąć udział nawet tysiąc okrętów. Było to morskie starcie floty rzymskiej z kartagińską. Bitwa ta zadecydowała o losach całej, ponad 20-letniej wojny. Kartagińska flota została przez Rzymian rozgromiona. Miasto przeszło pod kontrolę Rzymu. Przez kolejne stulecia historia tego regionu była burzliwa, a miasto po okresach panowania Wandali, Ostrogotów i Bizancjum przeszło pod panowanie Normanów (1077 rok). Trapani stało się wówczas jednym z najważniejszych portów na Morzu Śródziemnym. W XVII wieku miasto dziesiątkowały epidemie i głód. W czasie II wojny światowej Trapani ucierpiało na skutek bombardowań alianckich.
Atrakcje Trapani. Co warto zobaczyć?
Tym, z czego słynie Trapani w całych Włoszech, są procesje wielkanocne. W Wielki Tydzień procesje organizowane są codziennie. Zaczynają się w kościele Chiesa del Purgatorio. Największa i najważniejsza procesja odbywa się w Wielki Piątek. Pod względem czasu trwania jest rekordowa – to najdłuższa procesja w całej Europie. Trwa aż 22 godziny, począwszy od godziny 14. W czasie procesji przy akompaniamencie muzyki przenoszone są przez stare miasto figurki ukazujące Mękę Pańską. Ponoć przygotowania do procesji trwają cały rok.
Warte odwiedzania w prowincji Trapani są plaże, niemal na całej długości wybrzeża. Warto zobaczyć wspaniałą, piaszczystą, choć nieco skomercjalizowaną, mniej kameralną plażę w San Vito Lo Capo czy bardziej skaliste wybrzeża Wysp Egadzkich oraz plaże w Rezerwacie Zingaro.
Zabytki w Trapani
W Trapani warto zobaczyć przede wszystkim stare miasto ze średniowieczną i wczesnonowożytną architekturą. Wiele budynków wybudowano tu w stylu barokowym. Zabytki architektoniczne Trapani warte polecenia to m.in.:
- Kościół del Purgatorio, z którego ruszają słynne na całe Włochy, rekordowo długie procesje wielkanocne, o których pisaliśmy powyżej.
- Rzymskokatolicka katedra św. Wawrzyńca (Cattedrale di San Lorenzo) – w historycznym centrum miasta, rozbudowywana od XV wieku.
- Rzymskokatolicka bazylika-sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Maria Santissima Annunziata) – określana też jako „Madonna z Trapani”, wybudowana w XIV wieku przez zakon karmelitów. W kościele tym znajduje się marmurowy posąg Madonny z Trapani z Dzieciątkiem Jezus.
- Fontana del Tritone zbudowana w 1890 roku – fontanna otoczona palmami i marmurowymi ławkami, przy której można odpocząć podczas zwiedzania atrakcji Trapani.
Zobacz wideo: Lucyfer nad Włochami. Nawet 50 stopni Celsjusza na południu kraju
Zobacz także:
- Polka organizuje śluby na Sycylii. "Tu jest po prostu magicznie"
- Piotr Wojtasik zabiera nas na wycieczkę po Sycylii. Z tymi wskazówkami urlop musi się udać
- Roztańczona Sycylia
Autor: Adrian Adamczyk