Po 2000 latach odszyfrowano Manuskrypt Herkulanum. "Zaglądanie do przeszłości przez wehikuł czasu"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wybuch wulkanu na wyspie La Palma
Wybuch wulkanu na wyspie La Palma
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję, aby rozwikłać tajemnicę sprzed 2000 lat i rozszyfrować tajemnicę papirusu, zwęglonego w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 r. Chociaż obawiano się, że to, co na nim zapisano, zostanie na zawsze utracone, dwóch informatyków właśnie ujawniło pierwsze słowa.

Tajemnica sprzed 2000 lat

Papirusy z Herkulanum to ponad 1800 zwojów znalezionych we Włoszech w XVIII wieku, zwęglonych w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku. Są niezwykle delikatne, gdyż leżały w ziemi przez 1700 lat i nie można ich rozwinąć ze względu na ryzyko ich trwałego zniszczenia.

Profesor Seales chciał uniknąć dalszego niszczenia cennych papirusów, dlatego wraz ze swoim zespołem wykorzystał akcelerator cząstek, aby wykonać skan wnętrza zwiniętych zwojów, a następnie opublikował tysiące obrazów 3D dwóch skryptów, a wraz z nimi program sztucznej inteligencji, który został specjalnie przeszkolony, aby je odczytać.

Badacz w marcu zorganizował wyzwanie "Vesuvius Challenge", w ramach którego każdy, kto zdoła przeczytać rękopis, dostanie nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 dolarów.

Pierwsze słowa Manuskryptu Herkulanum odszyfrowane

Luke Farritor z Nebraski i Youssef Nader z Berlina ujawnili to samo słowo ukryte w sercu zapieczętowanego rękopisu – "πορφύραc" – oznaczające fioletowy barwnik lub fioletowe ubrania.

- Spacerowałem nocą i losowo sprawdzałem na telefonie najnowsze wyniki kodu. Nie spodziewałem się żadnych znaczących rezultatów, więc kiedy na ekranie pojawiło się pół tuzina liter, byłem przeszczęśliwy - zdradził Farritor.

- To było ekscytujące, czytanie tekstu, którego nie rozumieliśmy, ale wiedzieliśmy, że pozostawili go nam ludzie tysiące lat temu. To było jak zaglądanie do przeszłości przez wehikuł czasu - dodał Nader.

Najnowsze odkrycie skomentowała dr Federica Nicolardi, adiunkt papirologii na Università degli Studi di Napoli Federico II, która podkreśliła, że słowo "fiolet" jest ekscytujące ze względu na znaczenie tego koloru w starożytności.

- Fioletowy barwnik był bardzo poszukiwany w starożytnym Rzymie i otrzymywano go z gruczołów ślimaków morskich, zatem termin ten mógł odnosić się do fioletowego koloru, szat, rangi ludzi, których było stać na ten barwnik, a nawet mięczaków – zdradziła dr Nicolardi.

Odkrycie to stanowi przełom w badaniach naukowych. Następnym krokiem jest rozszyfrowanie pozostałych słów.

- Wyzwanie pozwoliło nam zaangażować ponad tysiąc zespołów badawczych do pracy nad problemem, nad którym normalnie pracowało około pięciu osób – dodał profesor Seales, który przygotował aż 700 000 dolarów dla osoby, która do końca 2023 roku przeczyta kolejne fragmenty tekstu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło: Dailymail

Źródło zdjęcia głównego: Antonio Masiello/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana