Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję, aby rozwikłać tajemnicę sprzed 2000 lat i rozszyfrować tajemnicę papirusu, zwęglonego w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 r. Chociaż obawiano się, że to, co na nim zapisano, zostanie na zawsze utracone, dwóch informatyków właśnie ujawniło pierwsze słowa.
Miejscem, w którym toczyło się całe życie publiczne w starożytnych greckich miastach była agora (rynek). Różnej wielkości plac gościł zarówno zgromadzenia polityczne, jak i obrzędy religijne oraz różnorodne targi. Jak wyglądał i dlaczego nazywany jest „symbolem greckiej demokracji”?
Termopile (Grecja) to ważne historycznie miejsce dla rdzennych mieszkańców i cel podróży obcokrajowców przyjeżdżających na wakacje. W polskich szkołach o bitwie pod Termopilami słyszeli chyba wszyscy uczniowie. Odbyła się ona w 480 roku p.n.e., a zobaczenie tego miejsca nawet po tysiącach lat robi ogromne wrażenie. Poznaj historię Termopil i ich atrakcje. Może to zachęci cię, by sprawdzić temperaturę termopilskich gorących źródeł.
Niedawno media na całym świecie obiegła wiadomość, że misja pod dowództwem jednego z najwybitniejszych egiptologów na świecie odnalazła największe starożytne miasto. Teraz dr Zahi Hawass opowiedział o swoim odkryciu w Dzień Dobry TVN.
Kartagina to jedno z najpiękniejszych starożytnych miast w Afryce Północnej. Zostało założone w IX wieku p.n.e. i prężnie się rozwijało. Szybko z państwa-miasta Kartagina stała się ważnym ośrodkiem imperium kartagińskiego i jego stolicą.
Starożytny Uniwersytet w Aleksandrii to jedno z najważniejszych odkryć polskich archeologów w Egipcie. Kompleks budynków, który mógł pomieścić nawet 5 tysięcy studentów, daje nam wiedzę o tym, jak dawno temu mogło wyglądać studiowanie. Jak wyglądały egzaminy i jakie pytania zadawali "profesorowie"? To sprawdził krytyk sztuki Łukasz Radwan.