Termopile – historia greckiej bitwy i atrakcje turystyczne

Termopile
sssanchez/Getty Images
Termopile (Grecja) to ważne historycznie miejsce dla rdzennych mieszkańców i cel podróży obcokrajowców przyjeżdżających na wakacje. W polskich szkołach o bitwie pod Termopilami słyszeli chyba wszyscy uczniowie. Odbyła się ona w 480 roku p.n.e., a zobaczenie tego miejsca nawet po tysiącach lat robi ogromne wrażenie. Poznaj historię Termopil i ich atrakcje. Może to zachęci cię, by sprawdzić temperaturę termopilskich gorących źródeł.

Termopile to przesmyk górski położony między Lamią a Delfami, w którym Persi dowodzeni przez Kserksesa i Spartanie pod rozkazami króla Leonidasa stoczyli ze sobą bitwę. Termopile są dla wielu Greków symbolem odwagi, woli walki i poświęcenia życia dla wyższych wartości. Choć w miejscu, w którym odbyło się historyczne starcie wojsk greckich i perskich nie ma żadnych typowych atrakcji turystycznych, co roku przyjeżdża tu wielu turystów. Wiele biur podróży – zarówno zagranicznych, jak i miejscowych (np. w Atenach) – organizuje wycieczki z przewodnikiem, a jednym z punktów są Termopile.

Bitwa pod Termopilami – historia

Bitwa pod Termopilami miała miejsce 9 sierpnia 480 roku p.n.e. Chociaż nie była to walka o dużym znaczeniu historycznym, do dziś wspomina się ją jako dobry początek dla ostatecznego podboju Persji przez Aleksandra Macedońskiego.

W starożytności greckie Termopile wyglądały nieco inaczej niż współcześnie, m.in. dlatego też postawiono stoczyć tam bitwę. Przesmyk górski był świetnym miejscem dla nielicznej armii greckiej dowodzonej przez króla Sparty Leonidasa. Po jednej stronie znajdowały się niemożliwe do pokonania strome skały, po drugiej zaś zatoka i dodatkowo wzmocniony przed bitwą mur. Persowie mieli jednak ogromną przewagę liczbową w postaci kilkuset tysięcy wojowników, a także bardziej zaawansowany sprzęt wojskowy.

Spartanie jeszcze przed stoczeniem walki zwrócili się do wyroczni delfickiej i poprosili ją o przepowiednię w sprawie zbliżającego się wojska perskiego. Według wyroczni podczas nadchodzącej bitwy cały teren należący do Greków miał dostać się w ręce przeciwników. Inną możliwością była śmierć króla Sparty. Nie zważając na przepowiednię, król Leonidas zdecydował się maksymalnie wykorzystać swoje siły. Zebrał 300 najsilniejszych, dobrze wyszkolonych Spartan, którzy razem z nim stanęli na czele greckiej armii. Spartanie w stosunku do Persów dysponowali zdecydowanie mniejszą liczbą żołnierzy, jednakże nie wycofali się z pola walki. Co ciekawe, Persowie ponieśli znacznie więcej strat, mimo że Grekom nie udało się wygrać bitwy. Do dziś bitwa pod Termopilami traktowana jest jako symbol spartańskiej nieugiętości, odwagi i poświęcenia.

Ciekawe miejsca w Termopilach i okolicach

Ciepłe wrota, czyli Termopile (Thermopylae)

W starożytności obok miejsca bitwy wybudowane zostały trzy bramy, które tarasowały drogę w pobliskie góry. To właśnie niedaleko nich mieszczą się gorące źródła (temperatura wody ma około 40℃), od których pochodzi nazwa Thermopylae. Współcześnie na ich terenie znajduje się pole namiotowe oraz małe kąpielisko, z którego mogą korzystać turyści. Zdaniem niektórych gorące źródła znajdujące się w Termopilach mają właściwości lecznicze. Niewielka liczba zabudowań sprawia, że jest to idealne miejsce dla osób lubiących kontakt z naturą.

Pomnik Leonidasa i tablica upamiętniająca

Wzgórze, na którym znajduje się pomnik Leonidasa oraz żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie podczas bitwy pod Termopilami, jest nie tylko główną atrakcją, ale również wyjątkowym punktem widokowym. Rzeźba króla i wojowników są wyrazem wielkiego szacunku dla ich odwagi, stanowią również pewnego rodzaju przypomnienie o zasadach, wychowaniu i życiu Spartan. Na tablicy upamiętniającej wydarzenie o znaczeniu symbolicznym zapisane zostały następujące słowa „Cudzoziemcze, powiedz Lacedemończykom, że wierni ich prawom tu spoczywamy”.

Góry Parnas i wyrocznia w Delfach

W niedalekiej odległości od Termopil znajdują się Delfy, które w czasach starożytnych słynęły z siedziby wyroczni przepowiadającej przyszłość. Obecnie Delfy dzielą się na dwie części – Nowe Delfy i Delfy Stare (starożytna część miasta). Droga z Termopil do Delf prowadzi przez góry Parnas, w których współcześnie znajduje się ogromna baza turystyczna, będąca miejscem noclegów i wypoczynku dla wielbicieli wszelkiego rodzaju sportów zimowych. Już sama droga do miasta jest niezwykle atrakcyjna dla turystów – ze zbocza gór, przemieszczając się krętymi ścieżkami, można podziwiać niepowtarzalne krajobrazy.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Widowiskowa pełnia księżyca nad świątynia Posejdona w Grecji

x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości