Dlaczego warto zobaczyć wulkan Wezuwiusz? Drzemiąca siła, która unicestwiła Pompeje

wulkan wezuwiusz
Fot. Antonio Busiello / Getty Images
Wulkan Wezuwiusz nie bez powodu kojarzy się z drzemiącą w nim siłą. Chociaż ostatnia erupcja wulkanu Wezuwiusz miałą miejsce w 1944 roku, to jednak na przestrzeni ostatnich dwóch tysięcy lat zauważono aż dwadzieścia sześć wybuchów. Pierwszą zanotowaną erupcją, a także prawdopodobnie największą, była ta z 79 r. n.e., na skutek której zburzone zostały m.in. Pompeje.

Jedna z największych atrakcji turystycznych Neapolu od lat kusi turystów z całego świata. Zwiedzanie wulkanu Wezuwiusz musi odbywać się z przewodnikiem, który może zaprowadzić turystów nawet na sam szczyt góry. Warto również zwiedzić okoliczne tereny włoskiego parku narodowego Wezuwiusz, w którym zamieszkuje ponad sto gatunków ptactwa i dziewięćset gatunków roślin, w tym tak rzadkich, jak afrykańska kocanka.

Więcej:

Wulkan Wezuwiusz – podstawowe informacje

Znajdujący się w Neapolu wulkan Wezuwiusz (wł. Vesuvio ) jest prawdopodobnie największą atrakcją włoskiego regionu Kampanii znanego między innymi z antycznego i zburzonego przez wulkan miasta – Pompejów. Wulkan Wezuwiusz jest stratowulkanem, co oznacza, że posiada potencjał erupcyjny, a w trakcie erupcji dochodzi od wydobywania się lawy – magmy i materiału piroklastycznego. Wezuwiusz podczas erupcji wypuszcza lawę typu aa składającą się z bazaltu i przybierającą po ostygnięciu charakterystyczny, chropowaty wygląd.

Wezuwiusz mierzy 1281 metrów i w obszarze półwyspu apenińskiego przewyższa go tylko wulkan Etna. Powszechnie uważa się Wezuwiusza za jeden z najniebezpieczniejszych aktywnych wulkanów świata . Sprzyja to rosnącej popularności – perspektywa zwiedzenia wulkanu Wezuwiusz i podziwiania okolicznych krajobrazów przyciąga wielu turystów z całego świata. Mają oni okazję zwiedzić z przewodnikiem park narodowy usytuowany w pobliżu wulkanu. Istnieje także możliwość wejścia na szczyt wulkanu, a właściwie dwa – z perspektywy można dostrzec, że Wezuwiusz posiada dwa najwyższe momenty znajdujące się na przeciwległych względem siebie stronach zewnętrznych krateru. Przy Wezuwiuszu działają liczne pensjonaty i hotele, dlatego nie trudno o organizację wieczornych lub wczesnoporannych wycieczek na górę.

Park Narodowy przy wulkanie Wezuwiusz

Park Narodowy Wezuwiusz powstał głównie w celu ochrony specyficznej flory i bogatej fauny okolic wulkanu. Na jego terenie znajduje się ponad dziewięćset różnych gatunków roślin. Dolne partie Wezuwiusza pokryte są drzewami liściastymi. Wśród nich dominują dęby, pinie, olchy, klony i kasztany. Występują tutaj tak rzadkie gatunki, jak np. kocanki , zwykle rosnące w Afryce i Australii. Powodem takiej sytuacji jest geologia – dzięki wielokrotnym erupcjom wulkanu Wezuwiusz pobliskie okolice, zwłaszcza stok góry, zostały doskonale wzbogacone minerałami. Historycznie ziemie te były wykorzystywane między innymi do uprawy fasoli i kopru. Przez lornetkę turyści zwiedzający wulkan Wezuwiusz i park narodowy podziwiać będą mogli bogatą faunę tego terenu. Wiele jest w tym miejscu zwłaszcza ptactwa (ponad 100 gatunków), w tym drapieżników – myszołowów, pustułek i krogulców.

Zobacz także: Teneryfa – co warto zobaczyć na wyspie?

Wulkan Wezuwiusz – erupcje

Ostatnia erupcja wulkanu Wezuwiusz miała miejsce w marcu 1944 roku. Była to erupcja efuzywna, co oznacza, że nie doszło do wybuchu, lecz wycieku lawy. Na przestrzeni milionów lat dokonywały się erupcje efuzywne, eksplozywne (wybuch lawy i gazów nawet na wysokość kilkunastu lub kilkudziesięciu kilometrów) i efuzywno-eksplozywne.

Pierwszą historycznie zanotowaną erupcją wulkanu Wezuwiusz jest eksplozja z 79 roku n.e. Od tamtego czasu miało miejsce 26 erupcji . Najbardziej aktywnym okresem erupcyjnym Wezuwiusza był XVIII i XIX wiek, w którym dokonało się aż 12 erupcji ze wszystkich takich zdarzeń w ciągu ostatnich 2000 lat.

Zobacz także: Lanzarote - jakie ciekawe miejsca kryją wyspy kanaryjskie Lanzarote?

Erupcja z 79 roku n.e. ma zresztą ogromne znaczenie historyczne. Prawdopodobnie była to jedna z największych erupcji neapolitańskiego wulkanu, a o jej szczegółach wiadomo dzięki zapisom Gajusza Ciliniusza, poety i doradcy cesarza Rzymu, Oktawiana Augusta. Wezuwiusz miał wystrzelić gazy wulkaniczne i kamienie na wysokość nawet 33 kilometrów. W rezultacie spłonęły pokryte gradem kamieni i osadów wulkanicznych słynne Pompeje , ale także inne okoliczne miasta takie jak Stabie czy Herkulanum.

Należy jednak pamiętać, że Wezuwiusz jest wulkanem aktywnym – teoretycznie więc istnieje możliwość, że za kilka następnych lat, a może szybciej, dokona się kolejna erupcja. Początki aktywności wulkanu szacowane są przez naukowców na ok. 16 tysięcy lat. Oznacza to, że działalność erupcyjna wulkanu jest stosunkowo niedługa. Naukowcy dostrzegają jednak, że wzmożony okres aktywności Wezuwiusza już minął, a w najbliższym czasie, obejmującym, bagatela, kilkaset lat, Wezuwiusz nie powinien być tak aktywny, jak w XVIII czy XIX wieku.

Zobacz film: Podróże z dziećmi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości