Nadciąga chmura z dwutlenkiem siarki z La Palmy. Czy będzie to groźne dla zdrowia?

Chmury
James Osmond/Getty Images
Źródło: The Image Bank RF
Kolejny raz nadciąga nad Polskę chmura dwutlenku siarki powstała po wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma. Naukowcy informują, że już w środę będzie najwyższe stężenie SO2 w Europie. Jak długo to potrwa? Czy pył będzie groźny dla zdrowia?

Skąd nadciąga chmura z dwutlenkiem siarki?

Niestety nadal nie widać końca erupcji wulkanu na kanaryjskiej wyspie La Palma. Cumbre Vieja przynosi coraz większe straty, lawa niszczy domy i stanowi realne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Do wielu nie można dostać się lądem, bowiem odcięte są drogi, stąd pomysł, by pożywienie i wodę dostarczać dronami. Straż pożarna walczy z żywiołem, a dodatkowym utrudnieniem są także trzęsienia ziemi.

Kiedy ma pojawić się chmura z dwutlenkiem siarki?

Chmura ma pojawić się nad Polską w nocy z wtorku na środę i ma pozostać nad obszarem naszego kraju do czwartku rano. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał na mapach opublikowanych w mediach społecznościowych, jak będzie wyglądała sytuacja w Polsce.

Czy chmura z dwutlenkiem siarki stanowi zagrożenie?

Jak podało TVN Meteo, "IMGW dodało, że największe stężenie dwutlenku siarki (SO2) będzie przenoszone na takiej wysokości, że związek chemiczny będzie miał niewielki wpływ na jakość powietrza i nie będzie stwarzał niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia. Poinformowano także, że chmura nie będzie blokować światła słonecznego, dlatego nie wystąpi tak zwany efekt szklarniowy. Za wzrost środowej temperatury powietrza, prognozowany na środę, odpowiedzialna będzie zwykła cyrkulacja powietrza".

Zobacz także:

Obejrzyj wideo:

DD_20211019_Pogoda_prowadzacy_REP_ok
Autorska pogoda Gosi i Filipa
Źródło: Dzień Dobry TVN
podziel się:

Pozostałe wiadomości