Newsy

Oszustwo na PGE. Jak chronić dane i pieniądze?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
PAP
Peter Cade/Getty ImagesOszustwo na PGE

Cyberprzestępcy zastawili kolejną pułapkę na użytkowników smartfonów. Tym razem podszywają się pod PGE. Informują o nieuregulowanych rachunkach i grożą odłączeniem prądu.

Oszustwo na PGE

Spamowa kampania, która trafiała i nadal trafia do użytkowników smartfonów w Polsce, wzorem wielu innych podobnych oszustw, bazuje na mechanizmie wzbudzania niepokoju w potencjalnych ofiarach. Otrzymują on informację, że niebawem może zostać im odcięty prąd. Aby się upewnić, klikają w przysłany link, co może spowodować utratę danych osobowych oraz pieniędzy. Jednak wiele osób się tego nie spodziewa, ponieważ oszuści podszywają się pod PGE wykorzystując logo i identyfikację graficzną firmy.

Jak chronić się przed oszustwem na PGE i innymi?

Nie należy otwierać maili i innych wiadomości z obietnicami nagród, nie klikać w podejrzane linki. Numery i adresy mailowe, z których otrzymujemy wzywające nas do działania komunikaty, zawsze należy sprawdzić. Czasami wystarczy wpisać je w wyszukiwarkę.

Warto również dokładnie czytać treści, ponieważ w wyłudzających wiadomościach nierzadko pojawiają się literówki lub też brak polskich znaków. Warto również posiadać na urządzeniach skuteczne oprogramowanie antywirusowe, które potrafi blokować fałszywe linki, chroniąc w ten sposób przed potencjalną utratą danych i pieniędzy.

Inne oszustwa stosowane przez cyberprzestępców w ostatnim czasie:

Zobacz wideo: Uwaga! TVN: Uwaga! na oszustów w sieci. W jaki sposób działają scammerzy? (cz. 1)

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Peter Cade/Getty Images

Pozostałe wiadomości