Poczta Polska ostrzega przed oszustwem na opłatę celną. "Grozi to utratą pieniędzy z kont bankowych"

palec przy komputerze, laptop, klawiatura, monitor

Oszuści znaleźli kolejny sposób na to, by wyłudzić pieniądze. Tym razem chodzi o e-mail z fałszywą informacją. Trzeba rzekomo uzupełnić dokumentację celną dotyczącą zakupów w azjatyckich sklepach internetowych. "Spełnienie prośby grozi utratą osobistych danych lub pieniędzy" – ostrzega Poczta Polska. Jak się nie dać oszukać?

Oszustwo na opłatę celną

Pojawił się nowy sposób oszustwa wykorzystujący niewiedzę użytkowników dotyczącą wdrożenia przez Unię Europejską m.in. tzw. pakietu VAT dla e-commerce . W polskim parlamencie znajduje się rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, który ma na celu implementację unijnych dyrektyw do polskich regulacji.
Według autorów projektu, nowe przepisy mają przyczynić się do wyrównania szans unijnych przedsiębiorców w konkurowaniu w obszarze handlu elektronicznego z podmiotami z krajów trzecich, poprzez m.in.: zniesienie zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach o wartości do 22 euro we wszystkich państwach członkowskich. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2021 roku, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi e-mailami

- Ponieważ zmiana sposobu postępowania z przesyłkami jest zagadnieniem nowym, internetowi oszuści postanowili wykorzystać ten fakt rozsyłając fałszywe e-maile do klientów, w których zachęcają do otwarcia zawirusowanego załącznika lub linku – wskazała Poczta Polska w komunikacie.
Rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek ostrzegła, że "po kliknięciu w załącznik albo link znajdujący się w otrzymanej wiadomości, komputer może zostać zarażony wirusem, w tym wypadku koniem trojańskim, który pozwoli przestępcom wykraść dane i przejąć kontrolę nad komputerem".
- W przypadku najnowszego ataku cyberprzestępców, jaki wykryliśmy, użytkownik może też zostać poproszony o dane logowania do banku albo innych serwisów. Grozi to przekazaniem wrażliwych danych osobowych, a nawet utratą pieniędzy z kont bankowych. Kategorycznie wyjaśniamy, że Poczta Polska nie wysyła do klientów maili dotyczących cła i nigdy nie prosi swoich klientów o dane bankowe – zaznaczyła Justyna Siwek.
Poczta Polska apeluje o zgłaszanie wiadomości tego typu do spółki. O sprawie czytaj więcej na stronie tvn24.pl.

Oszustwo na zagraniczną paczkę

W ostatnich tygodniach obserwujemy wzmożoną aktywność oszustów. Krajowa Administracja Skarbowa ostrzegała niedawno przed oszustwem "na zagraniczną paczkę" , która została zatrzymana do kontroli celnej. Mieszkanka województwa śląskiego właśnie w ten sposób straciła kilkanaście tysięcy złotych.

Coraz więcej oszustw

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają dane. Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w czwartym kwartale ubiegłego roku liczba operacji oszukańczych przy użyciu polecenia przelewu z wykorzystaniem aplikacji wzrosła o 449,1 procent kwartał do kwartału.
Niedawno Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informowała, że blisko 15 tysięcy adresów znajduje się na liście ostrzeżeń. Strona została uruchomiona w marcu ubiegłego roku wspólnie z NASK, Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi.
Co zrobić po otrzymaniu podejrzanego SMS-a? Zobacz wideo:
Zobacz też:
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości