Gorące tematy

Oszustwo "na pracownika banku". Ekspert: "Tak naprawdę sami siebie okradamy"

Gorące tematy

Były już fale kradzieży dokonywanych metodą "na wnuczka" czy "na Komendę", ale kreatywność złodziei nie gaśnie. Teraz popularne jest oszukiwanie "na pracownika banku". Na czym polega ten rodzaj oszustwa i jak się przed nim chronić? W Dzień Dobry TVN wyjaśnia Piotr Konieczny, specjalista od informatyki śledczej.

Oszustwo "na pracownika banku" - na czym polega? Jak przebiega rozmowa?

– To oszustwo jest bardzo cwane. Przestępcy idealnie imitują to, jak działają infolinie banku – mówi ekspert. Oto jak przebiega rozmowa z przestępcą podającym się za pracownika banku:

  • Złodziej dzwoni z podrobionego numeru telefonu infolinii naszego banku.
  • Przestępca, podszywając się pod pracownika banku, cytuje poprawnie nasze dane osobowe plus ostatnie cztery cyfry katy płatniczej – ma je z wycieków danych, które pochodzą ze sklepów internetowych, w których robiliśmy zakupy.
  • Następnie przestępca mówi, że nasze urządzenie jest zainfekowane. Informuje, że dział bezpieczeństwa banku wykrył fałszywy przelew na konto oszusta, którego już namierzono i dzwoni, by pomóc zabezpieczyć środki.
  • Złodziej może zadzwonić, podać się za pracownika banku i poprosić o zainstalowanie specjalnej aplikacji na komputerze lub telefonie i w ten sposób pozyskać login do bankowości elektronicznej.
  • Aby przeprowadzić "zabezpieczenie", nakłania do instalacji specjalnej aplikacji, kłamiąc, że to aplikacja banku.

Jak chronić się przed oszustwem na pracownika banku?

– To jest niestety jedno z takich oszustw, w przypadku którego lepiej reagować, zanim do niego dojdzie niż po, ponieważ tak naprawdę to my sami siebie okradamy, bo to my wykonujemy wszystkie transakcje na urządzeniu i potwierdzamy je kodami. Z punktu widzenia banku nie mamy więc podstaw do reklamacji.

Jak można się chronić? – Kluczowa zasada: jeśli zadzwoni ktokolwiek z banku, momentalnie się rozłączamy się i sami wybieramy numer do infolinii banku. (...) Wtedy mamy kontrolę nad tym, z kim faktycznie rozmawiamy – radzi ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz w player.pl.

Zobacz także:

Jest wyrok dla mężczyzny, który spowodował śmierć Roberta Brylewskiego. Co zdecydował sąd?

"Tam są wszystkie techniki manipulacji". Reporter "Uwagi! TVN" ujawnia szczegóły rozmowy wdowy po Krzysztofie Krawczyku z jego synem

Miał udawać szefa tajnych służb i oszukać kilka kobiet. Grozi mu więzienie

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości