Newsy

"Zostałeś skierowany na kwarantannę". Sanepid ostrzega przed oszustami

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Milena
Jaworska

Oszuści wykorzystują pandemię i restrykcje z nią związane. Wiele osób otrzymuje smsy z informacją, że zostały skierowani na kwarantannę. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed fałszywymi powiadomieniami.

"Zostałeś skierowany na kwarantannę". Hakerzy podszywają się pod Główny Inspektorat Sanitarny

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem, który ma miejsce w ostatnich dniach. Przestępcy wysyłają fałszywe sms-y. Nadawcą wiadomości jest „Kwarantanna”, a w jej treści znaleźć można informacje o tym, że na odbiorcę nałożono kwarantannę z powodu zachorowania osoby z najbliższego otoczenia.

Jak tłumaczy rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki, "wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu".

Co mają na celu fałszywe SMS-y?

„Jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości” – ostrzega na Twitterze GIS.

W poście załączono również screen niebezpiecznej wiadomości. Komunikat brzmi następująco: "Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w Twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na stronie... (tu podany jest niebezpieczny link)".

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

Pozostałe wiadomości