"Przedstawiał siebie jako samotnego mężczyznę, który wychowuje 15-letniego syna". Zobacz, jak działają scammerzy

Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Przez kilka miesięcy dziennikarki Uwagi! korespondowały ze scammerami. Rozmawiały też z ich ofiarami, a także ekspertami. Specjaliści krok po kroku wyjaśniali, jak działa pułapka zastawiona przez internetowego złodzieja uczuć i pieniędzy.

- Tak mnie nakręcił, że zdecydowałam się nagrać dla niego dwa filmiki. Intymne. Później zaczął mi wypisywać, że jeżeli nie wpłacę pieniędzy, to udostępni moje zdjęcia i filmy w internecie. Gdyby nie córka, i gdybym nie wiedziała, że ma tylko mnie, nie wiem, czy bym nie popełniła samobójstwa – wyznaje ofiara scammera.

Tęskniące za prawdziwą miłością kobiety wciąż wpadają w pułapkę internetowych oszustów - tak zwanych scammerów. Scammerzy nawiązują kontakt w sieci, używając kradzionych zdjęć i unikając pod różnymi pretekstami kontaktu wideo. Rozkochują w sobie kobiety, a ich cel jest jeden: wyłudzić pieniądze. Choć w Polsce zdarzają się zatrzymania tego rodzaju oszustów, są one jednak rzadkie. Przestępcy są na ogół na innym kontynencie.

- Zadzwoniła kobieta do wydziału walki z cyberprzestępczością i powiedziała, że padła ofiarą wyłudzenia na żołnierza z Afganistanu. Wydział ustalił, że sprawca działa na terenie Sierra Leone, to jest kraj, który nie ma podpisanej umowy związanej z wymianą informacji. Nie mamy nic, mamy związane ręce – przyznaje Ryszard Piotrowski, naczelnik wydziału do walki z cyberprzestępczością w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Jak wygląda rozmowa z oszustem?

Nasze reporterki wcieliły się w role pań szukających drugiej połówki, by dokładnie prześledzić, w jaki sposób scammerzy manipulują kobietami. Oszuści, zawsze, wcześniej czy później, proszą o pieniądze.

Rozpoznanie, kto jest potencjalnym oszustem, z początku nie jest proste. Nasze reporterki znajdują jednak klucz: na ogół jest to mężczyzna o obco brzmiącym imieniu, w średnim wieku, bardzo zadbany i wyglądający zamożnie. Co istotne, jako miejsca swojego pobytu ci atrakcyjni cudzoziemcy podają często niewielkie miasta: Proszowice, Wieliczka, Konin, ale nie jest to regułą.

Nasz pierwszy oszust podał się za kapitana żeglugi morskiej na kontrakcie w Katowicach. Poprzez stronę ostrzegającą przed oszustami dowiadujemy się, że zdjęcia tej osoby są często wykorzystywane przez scammerów. Wrzucane w wyszukiwarkę Google kolejne fotografie prowadzą nas do prawdziwego profilu mężczyzny ze zdjęcia. Kapitan Thomas Lindegaard Madsen jest Duńczykiem i szczęśliwym mężem swojego męża. Nie szuka narzeczonej w Polsce i nigdy nie był na kontrakcie w Katowicach.

- Znajomi wysłali mi dokument stwierdzający, że się rozwiodłem ze swoim mężem. Mam dla was wiadomość, to fałszywy dokument, zrobiony przez scammerów, którzy próbują wyłudzić pieniądze od samotnych kobiet. Pamiętaj, nawet jeśli się zakochasz w czyimś zdjęciu, nie wysyłaj żadnych pieniędzy ludziom, których nie poznałaś osobiście - ostrzega prawdziwy Thomas Lindegaard Madsen.

Scammerzy nie tylko kradną zdjęcia, lecz także fałszują dokumenty, by przekonać ofiarę, która może mieć wątpliwości, że są osobami za które się podają. Wszystko po to, by nawiązać z ofiarą intymną relację, a potem prosić o pieniądze.

Oszust z którym rozmawiała reporterka, już pierwszego dnia stwierdził, że chce uczynić swoja rozmówczynię szczęśliwą. Powiedział, że wiele lat temu stracił żonę i bardzo szybko chce przenieść konwersację na Whatsapp. Dlaczego?

- Chce to zrobić, bo zdaje sobie sprawę, że ktoś może zgłosić jego konto randkowe na Facebooku i wskazać fałszywe zdjęcia. Wtedy konto zostanie zablokowane. A kiedy przeniesie rozmowę na WhatsApp, to będzie mógł wszystko kontynuować – wyjaśnia Joanna Bukowska, reporterka Uwagi!

Tymczasem druga z naszych reporterek nawiązuje kontakt z niejakim Arturem Mike'em, Amerykaninem z Bielska. Mężczyzna, który twierdzi, że jest na misji ONZ używa zdjęć prawdziwego lekarza - lecz nie żołnierza, ale pediatry i biznesmena, Petera Wishnie.

Zaufanie

Zapewnienia o zaangażowaniu, budowaniu zaufania i wspólnej przyszłości, zwykle padają już pierwszego dnia korespondencji. Co także charakterystyczne, w większości przypadków scammerzy twierdzą, że ich rodzina: rodzice, żona, a czasem też dzieci - zginęli w tragicznych okolicznościach. To pierwsza próba wpłynięcia na nasze zaangażowanie.

- Takie zwierzenia zarezerwowane są raczej dla bardzo bliskich kontaktów. Kiedy ktoś opowiada nam taką historię, a my go nie znamy, to znaczy, że naprawdę pokłada w nas duże zaufanie. I tutaj rodzi się chęć odwzajemnienia, zgodnie z powszechną społecznie regułą wzajemności – tłumaczy Ada Maksim, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Na pewno oni zdają sobie sprawę, że w taki sposób są w stanie taką osobę bardziej zaangażować – dodaje Ada Maksim.

Lekarz na misji ONZ

- Przedstawiał siebie jako samotnego mężczyznę, który wychowuje 15-letniego syna. Jego żona zmarła cztery lata temu. I chyba gdzieś mnie to ruszyło – przyznaje jedna z ofiar scammera. I dodaje: - To był pierwszy dzień. Mówił, że jest lekarzem, chirurgiem-ortopedą, pracującym w misji ONZ w Jemenie. I, że nazywa się David Alfred.

Osoba przedstawiająca się, jako David Alfred używa zdjęć prawdziwego lekarza - ale chirurga plastycznego z Toronto, doktora Martina Jugenburga. W odpowiedzi na nasz mail, Martin Jugenburg oświadczył, że wie o kradzieży jego tożsamości od lat, bezustannie zgłasza kolejne fałszywe profile posługujące się jego zdjęciami i czuje się tym sfrustrowany.

Zdarza, że scammerzy kradną całą tożsamość - zarówno zdjęcia, jak i nazwisko, a także zdjęcia rodziny.

- Odpisałam mu na Messengerze, że nie znam języka angielskiego, że będziemy się komunikować przez tłumacza Google. Zaproponował, że na WhatsAppie będzie prościej się komunikować. Opowiadał, że sam wychowuje córeczkę. Nie wiem, kiedy to się zaczęło, jak to się zaczęło, ale chyba już drugiego dnia pisaliśmy, że zależy nam na tej znajomości, że chcielibyśmy ją kontynuować – opowiada jedna z kobiet.

Kolejny oszust, który chętnie zaczyna korespondować z dziennikarką, przedstawia się, jako wojskowy lekarz na misji ONZ w Jemenie. Okazuje się, że zdjęcia należą do neuroanestezjologa z Londynu, atrakcyjnego geja.

- Przy zaangażowaniu często pojawia się chęć bycia konsekwentnym, bo jeżeli już rozmawiam z jakąś osobą, to, czemu mam nie rozmawiać dalej? Jeżeli spełniłam mniejszą prośbę, to dlaczego nie mam spełnić większej. Dużo trudniej jest się wycofać, gdy pojawia się zaangażowanie – zwraca uwagę Ada Maksim.

Biuro informacji ONZ w Warszawie jest zasypywane telefonami i mailami od kobiet, które - często już po przelaniu pieniędzy - zorientowały się, że nie mają do czynienia z żołnierzem na misji pokojowej.

- Najczęściej [oszustem – red.] jest lekarz, który chce iść na emeryturę i osoba trzecia, czyli ewentualna ofiara, ma za to zapłacić – mówi Mariola Ratschka z biura informacji ONZ w Warszawie i zaznacza, że Organizacja nigdy nie pobiera pieniędzy w takich sytuacjach.

W jaki sposób internetowi oszuści namawiali do przelania pieniędzy nasze reporterki? Kim są kobiety, które nieświadomie wspierają scammerów w ich działaniach? Wkrótce druga część reportażu.

Cały reportaż na stronie programu "Uwaga! TVN".

Zobacz także:

Autor: Izabela Dorf

Źródło: Uwaga! TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas