Technologia

Niepokojące SMS-y trafiły do milionów Polaków. Jak się przed nimi chronić?

Technologia

"Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" - taki SMS został wysłany do kilkunastu milinów Polaków. Sam komunikat nie był niebezpieczny, ale dołączony do niego link już tak. O tym, jak ustrzec się przed czyhającym zagrożeniem, opowiedział w Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

Niebezpieczne SMS-y

Polska została zalana SMS-ami o treści: "Twoja paczka jest do odbioru, kliknij poniższy link, by odebrać" albo "Twoja przesyłka została zatrzymana przez Urząd Celny. Pod poniższym linkiem znajdziesz jej lokalizację". Była to próba wykradzenia danych osobowych oraz środków z konta bankowego.

- One prowadziły do dwóch miejsc. Jedna zawierała link do złośliwej aplikacji "Flubot", która w momencie, gdy ją zainstalowaliśmy, przechwytywała książkę wszystkich naszych kontaktów, wysyłając SMS-a o identycznej treści do każdego z nich. Druga z kolei przenosiła ofiarę na fałszywą stronę udającą bramkę płatności znanego pośrednika albo na stronę, gdzie możemy pobrać oprogramowanie, które tak naprawdę infekuje nasze urządzenia – tłumaczył w Dzień Dobry TVN Maciej Kawecki.

To tylko jeden z przykładów, bo takich treści możemy dostawać więcej. Dlatego ekspert zaapelował, żebyśmy uważali na SMS-y, w których ktoś podszywa się pod administrację publiczną.

- Jedna ważna zasada – nigdy żaden organ administracji publicznej w Polsce nie wyśle SMS-a, prosząc o jakąkolwiek aktywność. Zdarza się, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła do nas SMS-y alarmujące o zagrożeniach. Zwróćcie jednak uwagę, jak one są skonstruowane – nigdy nie wymuszają żadnej aktywności – zauważył specjalista.

Jak się przed takimi atakami zabezpieczyć?

Ekspert ds. nowych technologii polecił, żebyśmy sprawdzali prefiks numeru telefonu, z którego otrzymujemy SMS-a.

- Jeżeli nie jest to prefiks +48, a np. + 49 lub prefiks trzyliczbowy, to znaczy, że jest to próba oszustwa i wiadomość powinniśmy zwyczajnie zbagatelizować – podkreślił dr Kawecki i dodał, że takie SMS-y warto zgłosić do CERT Polska.

- To jednostka w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Robimy to, używając w naszym telefonie funkcji "przekaż" albo "udostępnij" i przesyłając treść otrzymanej wiadomości na numer 799-448-084. Trafi ona do analityków CERT, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń - wyjaśnił.

Posłuchaj całej rozmowy z Maciejem Kaweckim, ekspertem ds. nowych technologii w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl .

Zobacz także:

Jak wygląda Czarnobyl 35 lat po wybuchu elektrowni? "Miasto zamieniło się w las"

Pamiętacie zwycięzcę "Project Runway"? Jacob zdradza nam: "Nadchodzi trochę zmian. To będzie coś nowego"

Polski przedsiębiorca opracował implant płatniczy. Czy wkrótce będziemy mieć czipy wszczepiane pod skórę?

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości