Newsy

Oszustwa na Messengerze. Na co uważać, by nie stracić pieniędzy?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
eostroleka.pl
kobieta czyta złe wieści na smartfonie

Policjanci z Ostrołęki przyjęli zgłoszenia dotyczące oszustw dokonywanych za pośrednictwem komunikatora Messenger. Na czym polega ta metoda wyłudzania? Na co powinniśmy uważać, aby nie paść jej ofiarą i nie stracić pieniędzy?

Oszustwo na Messengerze – na czym polega?

Jak poinformowała Komenda Miejska Policji w Ostrołęce, w ostatnim czasie dwie osoby padły ofiarą wyłudzenia z wykorzystaniem popularnego komunikatora Messenger. Oszuści włamali się na konta użytkowników i podając się za nich, poprosili znajomych o przelanie pieniędzy w ramach bardzo ważnej pożyczki. Znajomi ci, przekonani, że pomagają w pilnej potrzebie, przelali po kilkaset złotych na konta cyberprzestępców. Po wszystkim rozmowa się ucina, a oszuści i pieniądze znikają bez śladu.

Jak nie dać się oszukać?

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak uniknąć oszustwa na Messengerze?

Jednym z najprostszych sposobów jest telefoniczne upewnianie się, że osoba, z której konta wysyłana jest prośba o pożyczkę, rzeczywiście w tej sprawie pisała.

Policjanci zajmujący się sprawą przestrzegają, że oszuści mogą próbować wyłudzać pieniądze od kolejnych użytkowników. Apelują, aby zawsze w takiej sytuacji zachowywać czujność i weryfikować nawet najbardziej dramatyczne, pilne prośby o pożyczki wysyłane za pośrednictwem Messengera czy też innych komunikatorów.

Komendant Tomasz Żerański z ostrołęckiej policji podkreśla, aby w takich sytuacjach nie kierować się pośpiechem i zachować spokój. Osoby w naprawdę pilnej potrzebie zwykle kontaktują się telefonicznie, zamiast tracić czas na pisanie długich wiadomości. Lepiej się upewnić, że ktoś potrzebuje naszej pomocy, niż wysłać pieniądze cyberprzestępcom. Bardzo często są one nie do odzyskania, a sami sprawcy nie do namierzenia.

Zobacz także inne metody cyberprzestępców na wyłudzanie pieniędzy i danych:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: eostroleka.pl

Źródło zdjęcia głównego: Petek ARICI/Getty Images

Pozostałe wiadomości